Obrovská senzace a šok na úvod Mistrovství Evropy - olympijský vítěz a mistr světa Matej TÓTH poražen Ukrajincem ZAKALNYTSKYYM!!!!, pro bronz si došel Bělorus DZIUBIN. Lukáš GDULA na 21.místě za 4:05:44hod. Gratulujeme!!!

V ženském závodě naopak Portugalka Inês HENRIQUES potvrdila roli favoritky a získala premiérový titul Mistryně Evropy na 50km chůze žen!!!

Předpověd´počasí se "bohužel" tentokrát vyplnila na 150%. 35°C ve stínu, jasná obloha. Na koupání a pivo - super, pohoda. Na závod na takovéto nejvyšší úrovni co jen v Evropě může být  = !!!PŘETĚŽKÁ SMĚNA PRO VŠECHNY!!! Proto všem, kdo dokázal dokončit tuhle neskutečně těžkou padesátku v takové peci G R A T U L U J E M E!!! 

Nejvíce gratulujeme samozřejmě Lukášovi Gdulovi, který časem 4:05:44hod a 21.místem v Evropě ukázal srdce velkého bojovníka a ačkoliv si v závodě prožil dvě větší krize (na 28 až 30.km a pak mezi 36. až 38.km) překonal je a 100% splnil očekávání! Závod rozešel na čas pod 4hod, což je hranice elitní padesátkařské společnosti, mezičasy na tento čas držel zhruba do 34.km, poté se na čím dál více rozpálené silnici v centru Berlína přece jen projevil úbytek sil.

V mužském závodě (o Lukášovi Gdulovi - viz výše samostatný odstavec), jak již nadpis článku zřetelně vyjadřuje, se favorit všech favoritů z Titulu Mistra Evropy neradoval. V úvodu závodu tomu  přitom nic moc nenasvědčovalo, neboť poté co se Matej Tóth na 20.km zbavil skupinky pronásledovatelů v čele s Italem Marco de Lucou, zdálo se, že celkem v pohodě splní roli favorita......Jenže zhruba v tu dobu již dvojice Ukrajinec Zakalnytskyj, Bělorus Dziubin, hodně přidali a začali chodit 2km okruhy okolo 8:50min a lépe!!! a Toth stěží držel 9:00min na jeden okruh (řekne se stěží, ale dámy a pánové!!! to je tempo na 1km za 4:30min.....35°C ve stínu.......zkuste si to "jen" tak na pár kilometrů zaběhnout a jedete na urgentní příjem do Motola........). Šlo se rychle, velmi rychle na tyhle podmínky doslova zběsile a Ukrajinec to dokázal, na 32.km se dostal před Tótha, Bělorusovi se to samé podařilo na 40.km a do toho všeho se před Tótha dostal jěště Nor Haukenes. A najednou byl Tóth v tu chvíli dokonce bez jakékoliv medaile!!! Na pořádné drama v závěru  bylo tedy zaděláno. Ukrajince už nikdo neohrozil a ten si tak senzačně došel pro titul Mistra Evropy v čase 3:46:32hod , Matej Tóth se jěště vzpamatoval a v závěru časem 3:47:27hod  vybojoval stříbrnou medaili, takže přece jen další cenný kov do jeho sbírky přibude, Bělorus Dziubin v posledním kole neudržel svůj náskok před Tóthem a tak bere za 3:47:59hod v osobním rekordu bronzovou medaili, která nezbyla na Haukenese, který došel na 4.místě za 3:48:35hod. Pak došel na 5. místě první z domácích závodníků Carl Dohmann v jeho SB čase 3:50:27hod, další z domácích borců Nathaniel Seiler došel na 8. místě v osobním rekordu 3:54:08. Je to velký úspěch pro pořádající zemi a taktéž pro Polsko na této trati (Rafal Augustyn 6.místo, Rafal Sikora 7.místo). A to hlavní přitom samozřejmě domácí Němci očekávají na sobotní "dvacítce" v mužích (Linke)..... 

Při premiéře ženského závodu na 50km chůze na ME potvrdila naopak Portugalka Ines Henriques roli favoritky a suverénně zvítězila ve výborném čase 4:09:21hod, Ukrajinka Alina Tsviliyj za 4:12:44hod přidala pro Ukrajinu po mužském zlatu, další medaili tentokrát stříbrnou! a pro bronz si došla další z favoritek Španělka Julia Takács 4.15:22hod. Další Ukrajinky! na čtvrtém! místě Yudkina 4:20:46hod  a pátem! místě Vitovshchyk 4:23:15 už sice medaili pro Ukrajinu nepřidaly, ale i tak potvrdily jasnou nadvládu Ukrajiny na 50km chůze!!! Měli bychom s tím u nás začít něco dělat, jinak nám Evropa i svět v ženách ujdou............  

Bohužel tyto napínavé závody ve skvělé Berlínské lokaci, nebyly moc dobře v německých médiích radiu a televizi prezentovány. Velká chyba ARD! Škoda, velká  škoda!

Výsledky s mezičasy 50km chůze muži     Výsledky s mezičasy 50km chůze ženy

Rozhodl jsem se pochodovat jěště těch 48km: