Využije české chodecké duo MARTÍNKOVÁ - HLAVÁČ jedinečnou příležitost probojovat se v sobotní kvalifikaci v Dublinu na OH do Paříže?  

SEZNAM JIŽ KVALIFIKOVANÝCH TÝMŮ NA OH DO PAŘÍŽE

22.6. bude pohledem českého fanouška chůze nabitý událostmi. V Rumburku se půjde další kolo Poháru Mudr. Brandejského Svátek chůze se super zábavnou 30 min štafetou.

V Brně se uskuteční MU Česko - Chorvatsko - Maďarsko - Polsko - Slovensko  s českou čtveřicí Klimentová - Franklová / Kukla - Novák. Naše reprezentanty nečeká nuda v Brně, ale 25 náročných okruhů na stadionu.  Ovšem hlavním tahákem bude jednoznačně boj o poslední letenku do Paříže.

štafeta VelkýNa stadionu Morton v irském Dublinu se uskuteční poslední kolo boje o účast v olympijské chodecké štafetě. Náš tým ve složení Hlaváč - Martínková je v tuto chvíli na prvním nepostupovém místě (3:08:52). Z MS v Antalyi postoupilo automaticky první 22 štafet. Další 3 postupují časem. Již v listopadu loňského roku bylo jasné, že jedno z míst tzv. “na čas” uzmul Ekvádor výkonem 2:56:49. Ekvádorští chodci se tak ani nenamáhali v Antalyi nastoupit a soutěžili na tratích pro jednotlivce.  Dost jasná byla i pozice Peru, které se na 99% kvalifikovalo na stejném závodě v Santiago de Chile - 3:01:14. Pro zbytek světa tak zbývá jedno jediné místečko. V Antalyi se na tuto pozici dostalo Portugalsko. Výkon 3:08:44 je snáze dosažitelný, Američané již doma zkoušeli na čas zaútočit, ale jejich výsledek byl o 13 sec pomalejší portugalců. Irové vytvořili ihned po tureckém závodě speciální “last minute race” na stadionu, kam se mohl přihlásit prakticky kdokoliv. Závod byl do kalendáře WA zapsán okamžitě po tureckém šampionátu a splňuje všechny náležitosti.

V tuto chvíli čítá startovka 7 uchazečů o olympijskou letenku a jeden mezinárodní tým chodců, kteří si to prostě chtějí zkusit. Novozélanďanka Arnika Nelson a Ir Joe Mooney přeci jen nemají výkonnost na to, aby o OH šanci bojovali, ale štafeta je zajímavý formát a stojí za to si ji vyzkoušet.

Boj a jediné místo bude velmi otevřený. Lze očekávat o minuty lepší výkon, než je ten portugalský a je spíše překvapením, že se Portugalci nepřihlásili a místo v Paříži si nepojistí. Klimatické podmínky rozpálené dubnové Antalye a irského Dublinu nelze srovnávat, to hraje sobotnímu závodu do karet.

Největším favoritem bude nesporně tým Keňa A. Kireri Gathimba sice letos nemá žádné mezinárodní závody za sebou, šel jen volné dvacítky v Nairobi a také na jeho poměry nevýraznou desítku za 40:34 v Nairobi. V nadmořské výšce přes 1700 m.nm.. Tento závodník patří mezi ty, kteří loni splnili limit pro OH, 20 km umí pod 79 min a v minulosti byl např. třetí při MS v Ománu. V Dublinu by neměl mít mezi muži konkurenci. Jeho partnerkou bude  Ngii, která se v roce 2021 dokázala dostat pod hranici 91 minut na 20 km. Její forma a současná výkonnost je čistě v rámci spekulací, i ona má výkony pouze z Nairobi, 10 000 m bylo sub 47 min. Úroveň Gathimby je však úplně jinde než ostatních mužů. Jak ukázal závod v Turecku, kde byla Kanaďanka výrazně pomalejší než ostatní, lze i takto postoupit, když muž má výkonnost Evana Dunfeeho. A to Gathimba má.

Stafeta 2 VelkýNejvětšími soupeři Keňanů by měla být česká dvojice Vít Hlaváč a Eliška Martínková. Dle letošních OR jsou na tom oba výborně. Jak všichni víme, bude to především o tom, zda Eliška dokáže udržet techniku. Pokud ano, svůj výkon z Antalye by dokázali vylepšit rázem o několik minut. Pokud půjde Eliška jistě na úrovni např. 46:30 a Vítek k tomu přidá svůj letošní standart, budou mít Keňané co dělat. Přeci jen Ngii Elišky kvalit nedosahuje. Rozhodovat budou muži a rozhodčí.

Těsně za výkonností našich je řecká dvojice (V Turecku 3:10:11). Svěřenec slovenského trenéra Spišiaka Papamichail sice při ME nedokončil, ale letos má zapsaný výkon 1:21:55, což je de facto o 2 minuty lépe než Hlaváč. Jeho partnerka Tsinopoulou má letošní desítku sub 44:36 min (Martínková 43:24), ovšem na 20 km se pod 1:33:00 nedostala a na Martínkovou tak výrazně ztrácí. Nemá však technické problémy jako naše závodnice.

Třetím do party v boji o pařížskou letenku bude nejspíše dvojice z Kazachstánu. Sheiko zapsal v Dudincích 1:22.47 a na Vítka má náskok de facto minuty. Partnerkou mu bude Morozova. V Dudincích předvedla 1:33:10.  V Antalyi zapsali Kazaši 3:11:19, na naše chodce tak výrazně ztratili. Stejně jako naši však získali zkušenosti a musí se s nimi počítat.

Poprat se o místo bude chtít i domácí dvojice Brendan Boyce a Kate Veale. Ti v Antalyi pro zranění Brendna nedokončili, touha po startu pod Eiffelovkou je však velká, Boyce se rychle doléčil a musí to zkusit. Výkonnostně by však měli být mimo kategorie postupu.

Dvojice z Hong Kongu předvedla v Antaylii 3:22.04 a jejich pokus je spíše v rovině teoretické.

Mezi nastoupivšími bude i druhá dvojice z Keni, ale i tam je šance v rovině fantazie.

V Dublinu se půjde skvělý závod. Tým rozhodčích má před sebou nelehký úkol. Lze očekávat přísný metr. Do Paříže může jen jeden tým a technicky musí chůze v Paříži obstát.

Všechny týmy se v Antayli poučili, že závod končí opravdu až na cílové pásce. Brazilci bojovali o titul, místo toho skončili v PZ na 3 minuty. Slovenská dvojice Burzalová - Černý šla mimo postup, vše se změnilo v posledních 2 kilometrech, kdy opět úřadovali rozhodčí…

Našim přejeme rychlé nohy a především skvělou techniku. V Antayli chytili 4 trestné minuty. Pokud se tomuto dokáží vyhnout, nemusela by být pro Vítka olympijská účast jen snem. Eliška už jistotu startu má.

Uvidíme, kdo v Dublinu bude v rukou držet letenku směr Paříž. České barvy by se na Martových polích krásně vyjímaly… 🙏

MAPA CHODECKÉ TRATI NA OH PAŘÍŽ:

Paris

Mistrovství ČR dorostu, juniorů a juniorek, tzv. “Gigant” hostila o uplynulém víkendu Ostrava.

RESULTS

Kukla Chodecké soutěže otvíral závod na 5 000m dorostu, následovalo 10 000m juniorů a juniorek. Byly to i první medaile, které se v Ostravě rozdělovaly.

Ke stratu na 5000m dorostenců se přihlásilo 5 chodců včetně největšího favorita Mochala z Liberce. Všichni atleti jsou v dorostenecké kategorii prvním rokem. Do čela šel okamžitě Dan Mochal. O vedení se s ním průběžně tahal Marek Rösler z Mladé Boleslavy (tr. Prückner). Za nimi se snažil udržet rychlé tempo turnovský Ondřej Plecháček (tr. Čermáková). První kilometr byl za 4:36 a vedoucí trojice se již výrazně odpojila od dalších dvou závodníků. Na čtvrtém místě šel zcela osamocen rumburský Vojtěch Vejvančický, který byl v nelehké situaci. Děvčata a pátý ze soupeřů byli výrazně pomalejší, tempo 4:36 je však zatím nad jeho síly. Přitom nezačal vůbec špatně, 4:53 je solidní. Po metě tří kilometrů začal z vedoucí trojice rychle odpadat Plecháček, i tak si došel pro bronz v novém kvalitním OR 23:54.63.

Po dalších 400 m začal ztrácet i Rösler, zatímco Mochal, svěřenec Františka Párysa, který však již současné trénuje na soustředěních v Itálii se skupinou Kateřiny Čermáková, dokázal zvyšovat tempo. Pro vítězství si šel ve skvělém OR 22:46:04. Od haly se dokázal zlepšit o minutu. Na rekord šampionátu Jardy Morávka mu sice ještě minuta chybí, ale v příštím roce, pokud u chůze vydrží a bude dál pracovat na rychlosti, se může pod rekord šampionátu snadno dostat. Druhé místo vybojoval, taktéž v kvalitním osobáku mladoboleslavský Rösler - 23:23.96, což je čas o minutu lepší než z jarní pětky v Poděbradech. Na čtvrtém místě dokončil v OR Vejvančický a i on pokračuje v postupném zlepšování. Výkon 25:16.31 je taktéž dráhovým osobním rekordem. Pod 30min se při svém třetím chodeckém startu dostal závodník USK Praha Richard Zajíček 29:56.23.

Dorostenek se přihlásilo 13, jedna nakonec k závodu nenastoupila. Děvčata startovala ve společném závodě s dorostenci. Vedení se okamžitě ujala Eliška Říhová z Frýdku-Místku. Ta se při MMaS již dokázala dostat pod 26 min - 25:49.54 a pokoušela se o další vylepšení OR. To se tentokrát nepovedlo, Eliška suverénně zvítězila v čase 26:15.67, nicméně její výkon je potěšující. I stříbro si odváží do Frýdku další svěřenkyně trenére Nejezchleba Eliška Kokořová v novém osobním výkonu 27:03.39, kdy se zlepšila téměř o 2 minuty.  Bronzovou medaili a nový OR odvezla do Šternberku Nela Skupieńová - 28:28.64. Pod 30 min se dokázalo dostat pouze 5 dorostenek a je otázkou, zda závodnice s výkonem na hraně 35min patří na MČR.

Pak se již ve slunečném a teplém dni postavili na startovní čáru junioři a juniorky. Start hned 4 juniorů byl proti loňskému roku, kdy nešlo pro nízký počet přihlášených závod uspořádat, nesporným úspěchem. Aspirantem na titul byl jediný závodník. Albert Kukla, svěřenec trenéra Ketnera, je v jiné výkonnostní kategorii. Kukla, který přijel do Ostravy rovnou z Tater a hned se tam také vracel, zkusil závod rozejít na limit pro MS U20 v Limě. V teplém počasí a v sólo závodě to byl přetěžký úkol. Přesto předvedl vynikající připravenost a rekord šampionátu vylepšil na 43:32.82. Albertův výkon byl nesporně nejkvalitnějším chodeckým výkonem dne. Bohužel za limitem 42:00 stále zaostává. Pokud by byl limit stanoven dle maďarských tabulek totožně s výkonem pro juniorky (47:00), musel by být na úrovni 42:42. Albert již letos 42:44 předvedl.  Výkon požadovaný po juniorech je bohužel výrazně těžší ženského limitu, což ukazuje, o kolik náročnější je uspět v mužských kategoriích s větší konkurencí. Albert je kvalitní závodník se skvělým somatotypem a pokud ho neodradíme, dříme v něm velký potenciál.

Pro stříbrnou medaili si došel další frýdečák, prvním rokem junior, Vojtěch Novák. Výkon 47:16.14 je na podobné úrovni, jak chodil Albert v loňském roce. Vojta dosahuje dobrých výsledků a postupně se zlepšuje, technicky však má na čem pracovat. Velmi rozkývanou horní polovinu těla je třeba uklidnit a směřovat energii na pohyb dopředu. Bronz putoval do Dukly zásluhou Vojtěcha Peroutky. 54:18.73. Na čtvrtém místě si došel pro nový OR hradecký Tomáš Gloser -57:42.59.

KlimentováJuniorek se přihlásilo 5. Jasnou favoritkou byla Ema Klimentová. Průběh závodu však rozhodně tak jasný nebyl. Ema má z Antalye splněný limit do Limy velmi kvalitním výkonem 46:28.

Letos potvzuje další postupné zlepšování. Závod roztáhla v T 4:35 a kráčela společně s Vojtou Novákem.  Netradičně rozešla závod o něco volněji a samostatně Alžběta Franklová. A o něco volnější začátek jí sednul. Až 19 sec ztrátu dokázala postupně stahovat a těsně před metou 3000m šla dokonce do čela. A ne na chvíli. Klimetnová zpomalovala a Franklová jí začala odcházet. Naději na titul držela dlouho. Klimentová ztrácela až 15 sec, ale 4 kola před koncem se jí podařilo na Franklovou opět dotáhnout, rychle se přes tuhnoucí Bětku přehnala a s přehledem zvítězila ve výkonu 48:29.18. Franklová se mohla radovat z nového osobního rekordu 49:01.09. Obě svěřenkyně trenérky Čermákové předvedly dramatický souboj a zaslouží velikou pochvalu. Klimentová za mentální nastavení, kdy se dokázala vrátit do závodu a otočit jej ve svůj prospěch, Franklová za výkon i úspěšnou změnu závodní strategie. Bronz získala již s velkým dostupem Lucie Krinwaldová z Mladé Boleslavy - 58:15.33 (tr. Šolc). Čtvrtá Ema Kyselicová se opět dostala pod 60 min a přiblížila se Krinwaldové - 58:46.56. I pátá Smolíková se mohla radovat z OR - 61:10.23.

Potěšitelné je, že během závodů nebyl nikdo diskvalifikován. O další kvalitní výkony se budou moci pokusit nejlepší z juniorů a juniorek již tuto sobotu v Brně při MU. Právo startu získávají první 2 závodníci a závodnice. Kdo to má do Brna kousek a nebude tak na Svátku chůze v Rumburku, může dorazit zafandit na “Palačák”. Start společného závodu je v 10:00.  

 

4.kolo Poháru Dr. Petra Brandejského a zároveň Svátek chůze na dráze v Rumburku již tuto sobotu 22.6.2024

PROPOZICE / AUSSCHREIBUNG

Memoriál Dr.Petra Brandejského pokračuje 4.kolem v sobotu 22.6.2024 závodem Svátek chůze v Rumburku. Tratě od 1 000 do 5 000 m.

Přijeďte bojovat o další bodový příděl do soutěže!

Svátek chůze Rumburk

 

 

EVROPĚ NA 20KM CHŮZE PO ZÁSLUZE KRALUJÍ FANTASTICKÁ ITALKA ANTONELLA PALMISANOVÁ A SKVĚLÝ ŠVÉD PERSUS KARLSTRÖM!!! TAK ZÁVODÍ HVĚZDY NA VELKÝCH SOUTĚŽÍCH!!! MOLTO BRAVISSIMO!!!!!

RESULTS 20KM RACE WALK WOMEN

RESULTS 20KM RACE WALK MEN

Druhý vrchol letošní sezony, alespoň pro evropské atlety a atletky, začal od 7.6. v hlavním městě italské metropole. Řím přivítal závodníky 30ºC teplotami.

První sada medailí se rozdávala na ženské chodecké dvacítce. Italové vsadily na to, že první titul jim zkusí získat domácí hvězda Palmisano, olympijská šampionka.

Po mnoha letech se chůze opět vrátila na atletický stadion. Start závodu byl “ve stínu” hlavního stadionu, okruh se točil kolem ikonického rozcvičovacího stadionu, který obklopuje celkem 36 soch. Okruh byl ve všech místech, která byla přístupná veřejnosti, obsypán diváky a chodkyně se mohly těšit na skvělou atmosféru.

a0231fb0 b6d3 4ea8 83e8 346b040bf26d file sm cz ech24rome day1 2 003 Tempo od počátku diktovala Antonella Palmisano. K naší radosti se ve vedoucí skupince držela i naše závodnice Eliška Martínková. Ta nastupovala do závodu povzbuzena skvělými výkony ze Slovenska (psali jsem zde (https://smolachuze.cz/index.php/cs/755-slovensky-chodecky-dvojboj-p-t-s-banska-bystrica-zahoracka-20-25-26-05-2024 ).

Po 20 minute byla vedoucí skupinka již jen osmičlenná. Palmisano a Trapletti zastupovaly Itálii, 2 Ukrajinky - Olyanovska / Sobchuk, Španělky Garcia - Caro/ Montesinos, Francouzka Beretta a naše Martínková. Eliška šla velice chytře, schovaná mezi soupeřkami. Palmisano jen vyjímečně pustila někoho před sebe, od začátku se šlo ostře sub 4:30/km. Brzy začala odpadat Sobchuk, naopak se postupně dotahovala francouzská šampionka z ME U23 Stey.  Desítkou procházela vedoucí skupina v mezičase 44:35.  Po 11 kilometrech zařadila vyšší rychlostní supeň Palmisano, ostatním poodešla a donutila skupinku pronásledovatelek jít na samé hraně jejich možností. Tempo 4:25 se stalo osudným naší závodnici. Eliška nedokázala udržet techniku, během kilometru velmi rychle nasbírala 3 červené a další žlutou a odporoučela se do penalty zóny. Šance na skvělý výsledek i OR byla pryč.

Suveréně vedoucí Palmisano si dokráčela pro evropský titul za výkon 1:28:08. Druhé místo získala nejstarší z Italek Trapletti. Ta sice ze skupinky bojující o medaile střídavě odpadala, ale dokázala se vždy vrátit a nakonec utrhnout i trpící španělku García-Caro. Obě závodnice si ještě před odchodem do tunelu vedoucímu na stadion převzaly vlajky svých zemí. Zatímco u Italky byla pozice vcelku jasná a stříbro za 1:28:37 bylo jasné, u García-Caro zcela selhala nejen závodnice, ale i její tým. Nikdo ji neupozornil, že Ukrajinka Olyanovska a Francouzska Moutard jsou blízko a ztrácejí pouhých 8 - 10 sec. Moutard již Španělku stáhnout nedokázala, ale obrovská touha rekordmanky Pražské Hodinovky Olyanovské po medaili přiměla Ukrajinku k heroickému finiši. Obrovská frekvence, ve které letěla Lyudmila po modrém mondu, byla fascinující. Doslova v posledních 10m se přehnala přes nic netušící Španělku, pro kterou je čtvrté místo velikou lekcí.

Naprosto absurdní protest následně podala španělská výprava. Vrchník chůze může DQ kohokoliv v posledních metrech závodu či těsně po jeho dokončení. Nestalo se tak. Přesto Španělé poukazovali na zpomalené záběry, kde byla Ukrajinka ve vzduchu a žádali diskvalifikaci. A okatě přehlíželi fakt, že ve vzduchu je při “slow motion” i jejich chodkyně. Bohužel tato kauza je opravdu nepříjemnou kaňkou a podaný protest rozhodně neposlouží naší disciplíně.

Eliška Martínková dokázala závod, na rozdíl od ME v Espoo minulý rok, dokončit. Po pobytu v penalty zóně zvolnila, chodila kilometry na úrovni 4:39 a v tomto tempu již dokázala kráčet bez rozporu s pravidly. V cíli zapsala 11. příčku a čas 1:31:58. Sama závodnice se po závodě chválila za schopnost udržet se s nejlepšími. Bohužel s ní nejde souhlasit. 3 červené karty navazují na situaci z velkých akcí, kde v minulosti měla problémy a bohužel jsou jen navázáním na výkon z MS chodeckých týmů. Tam náš tým bojující o OH nasbíral 4 trestné minuty za 4 terčíky. 3 min odstála v PZ Eliška, minutu pak Vít Hlaváč. Bohužel však čtvrtá karta nebyla jeho, ale Elišky, přišla však ve chvíli, kdy už si Vítek převzal štafetu. Před druhou šancí o kvalifikaci naší štafety, která se odehraje 22.6. v Dublinu, bude naše dvojice pod velkým tlakem. Zvláště v podání Elišky bude lepší jít volněji a netlačit tak na pilu. Nasbírat červené karty a ztratit mnohem víc při vysokém tempu se nemusí vyplatit.

7075e31f bdc7 4baa 978f 6a0f35720289 file sm cz ech24rome day2 2 016 Hned následující den v sobotu se ke svému startu postavili muži. Z evropské špičky nechyběl vůbec nikdo. A nikdo také nepochyboval o tom, kdo bude bojovat o vítězství. Švédský viking Persy Karlström nenechal nikoho na pochybách o tom, kdo je současným králem nejen evropské chůze. Mezi 10 - 15 km se sice snažil utahat Persyho španělský mladík McGrath, vítěz loňských “třiadvacítek” v Espoo, ale Švéd dokázal každý nástup stáhnout a po 15 km šel suverénně do čela. Evropské zlato si Persy pověsil na krk za výkon 1:19:13. O 18 sec zpět prošel cílem McGrath, obrovský talent světové chůze. Z bronzu a další medaile pro Itálii se mohl radovat Francesco Fortunato za 1:19:54.

Nejzajímavější představení závodního dne předvedla trojice bojující o 4 - 6 místo. Trojice Bordier - Quinion (oba FRA) spolu s finským chodcem Partanenem postupně nasbírala 6 rovnoměrně rozdělených karet a závěrečný souboj tak byl více než otevřený. Rozestup 4 vteřin mezi třemi chodci nabídl drama posledního kilometru. Nejlépe se vedlo Bordierovi, který nadělil Partanennovi 7 sec. Ve snaze udržet se soupeřů nezvládnul techniku  Quinion a zaúřadovali rozhodčí. Pří příchodu na stadion v tmavém tunelu byla postavena PZ č. 2 a tam se Quinion odporoučel. Mohl jen sledovat, jak kolem něj procházi další a další chodci. Nakonec dokončil v čase 1:22:38 na 12. místě.

Zajímavou perličku předvedl slovenský chodec Černý. Ten v obrovském finiši na stadionu dolétl na záda Španěla Garcíi, který prvních 11 km kráčel ve vedoucí skupině. Pak přišla obrovská krize a Španěl byl rád, když závod končil. Kontroloval si vnitřní dráhu, když se kolem něj na šachovnici z vnějšku prohnal Černý a na tisíciny Španěla porazil. Narozdíl od své týmové kolegyně však Španěl (ne)bojoval jen o 13.místo, jehož ztráta mrzí méně, než ztráta bronzové medaile.

Výborný výkon předvedl Vítek Hlaváč. Ten prožívá životní sezonu a potvrdil to i v Římě. 19. místo sice není díra do světa, ale Vítek předvedl výkon 1:23:53, což je jen 15 sec za jeho OR z letošních Poděbrad. Vítek potvrdil letošní zlepšení a jeho výkony z dvacítky jsou obrovským příslibem pro podzimní a jarní závody na 35 km. Český rekord 2:32:50 se již teď otřásá v základech a Vítek může směle pomýšlet na metu hluboko pod 2:30:00.

Vystoupení českých chodců je tak velmi rozporuplné. Nebýt 3 karet, zasloužila by Eliška obrovskou pochvalu. Ovšem opakující se problémy s technikou bohužel nevybízejí k optimismu. Do OH, které Elišku čekají, je ještě čas něco s tím udělat. Pro štafetu to moc dobrá zpráva není. Přesto budeme naší dvojici držet v Dublinu pěsti a přát jim, aby to vyšlo. Štafeta je jako formát hodně zajímavá a byla by škoda, pokud by naši chodci pod Eiffelovkou chyběli. Výkon Vítka je na 1. Atak OR na hlavní akci roku je skvělý a účast v Paříži by si za loňskou bojovnost v Poděbradech a letošní výborné výsledky zasloužil. Českým barvám by prostě Paříž slušela. Za necelé 2 týdny uvidíme, jak celá kvalifikace dopadla.

Závod potvrdil trend posledních let. Počasí nepočasí, chodí se rychle. Kdo se nedokáže se sluníčkem vyrovnat, nemá šanci. Nejlepší to umí za každého počasí. Tam zaslouží pochvalu naše Martínková. V minulosti neskrývala, že jí vyšší teploty nesedí. Opakované tréninkové kempy v teple na Kanárech však nejspíše napomohly tomu, že se Eliška naučila v horku závodit.  Velké akce se konají v létě a je třeba se s tím smířit. Komu se to nepodaří, nemá šanci. Doba, kdy se šlo v Dohá “pomalu” směr cíl jsou definitivně minulostí. S tím, jak jsou chodci nastaveni dnes by qatarský závod vypadal hodně jinak.

V Římě jsme viděli krásné závody. Ale byl to pouhý předkrm před tím, co nás čeká za 2 měsíce v Paříži. Je na co se těšit.

Po 3.kole poháru se v mužích ujímá vedení MARTIN NEDVÍDEK (M45) z AC Rumburk a v ženách NOEMI MAJÁK (W14/15) udržela i nadále vedoucí příčku! / Nach der 3. Runde des Pokales übernimmt die Führung bei den Männer MARTIN NEDVÍDEK (M45) aus Rumburk und bei der Frauen NOEMI MAJÁK (W14/15) hält die erste Position weiter!

RESULTS AFTER THE 3RD ROUND OF THE BRANDEJSKY CUP

Po konání tradičního "Brandýsa" je k dispozici průběžný stav Poháru Petra Brandejského. Velkou zásluhu na tom má autor bodovacích tabulek Udo Schaeffer, který hned po závodě iniciativně obodoval tratě na 5 a 10 km. Děkujeme!!

Wir bedanken uns beim Udo Schaeffer recht herlzich, der uns gleich nach dem Bewerb in Prag-Satalice für beiden Strecken (5km, 10km) Punkten perfekt sortiert hat!!

Zpracování tabulky / Auswerten: František Párys // Bodovací systém / Punktsystem: Udo Schaeffer - www.geherpokal.de

IMG 5458

Stav poháru po 3.kole / Stand nach 3. Runde des Pokales:

Muži:              
Poř.: Jméno Kategory Klub/Stát Poděbrady D-H-D Praha-Brandýs   Celkem
1 NEDVÍDEK Martin M45 AC Rumburk, z.s.   98 111   209
2 PLECHÁČEK Ondřej M 16/17 AC Turnov, z. s. 87   87   174
3 KOLÁŘ Rostislav M35 SK Hranice z.s.   84 85   169
4 ŠOLC Luděk M 60 AC Mladá Boleslav z.s. 83   85   168
5 KALÁT Josef M65 AK Bílina   80 79   159
6 ADAM Petr M 70 SK Nové Město nad Metují 67   68   135
7 KOVANDA Jiří M 75 TJ Lokomotiva Beroun z.s. 67 67     134
8 ŘEŽÁBEK Michal M Spartak Praha 4 66   68   134
9 UHER Jan M SK Nové Město nad Metují 63   66   129
10 PTÁK Jaroslav M75 ASK Děčín   58 60   118
11 HERMAN Zbyněk M 55 Lokomotiva FOSFA Břeclav 61   54   115
12 LAPKA Miloslav M65 T. J. Sokol České Budějovice      115   115
13 SCHRÖTER Uwe M 65 Germany 102       102
14 ROSENBAUM Lukáš M 16/17 Slovakia 101       101
15 KUKLA Albert M18/19 USK Brno     100   100
16 BÁTOVSKÝ Šimon M 16/17 Slovakia 95       95
17 KULIEŠA Libertas M 16/17 Lithuania 94       94
18 SCHMIDT Matti M 16/17 Germany 94       94
19 ROHRSSEN Lasse M 16/17 Germany 92       92
20 MENCEL Tomáš M Slovakia 92       92
21 SVOBODA Hynek M 14/15 Atletika Poruba z.s. 88       88
22 SMOLA Josef M60 SMOLA CHŮZE Praha     88   88
23 FLIEGL Miroslav M70 PSK Olymp Praha, z.s.     86   86
24 HLOH Jaromír M Lokomotiva FOSFA Břeclav     86   86
25 RÖSLER Marek M 16/17 AC Mladá Boleslav z.s. 85       85
26 ZAJÍC Jan M 70 Hvězda Pardubice z.s. 42 43     85
27 LUNIEWSKI Mirosław M 65 Poland 84       84
28 TSE Chun Hung M 40 Hong Kong 83       83
29 MALÍK Ondrej M 60 Slovakia 82       82
30 VEJVANČICKÝ Vojtěch M 16/17 AC Rumburk, z.s. 81       81
31 JANOUŠEK Jiří M 70 TJ Jiskra Otrokovice 81       81
32 HEJKRLÍK Filip M 45 Athletic Club Ústí n/L. z.s. 80       80
33 SCHAEFFER Udo M70 Germany     79   79
34 MAREK Stanislav M 80 TJ Spartak Třebíč, spolek 41 37     78
35 SLAMĚNÍK Arnošt M 14/15 AK Slovan Duchcov 78       78
36 MAŁECKI Waldemar M 65 Poland 77       77
37 SAULGRIEZIS Ilmars M 65 Latvia 77       77
38 KROMPAŠČÍK Šimon M 16/17 Slovakia 76       76
39 GIEBELER Helmut M 70 Germany 76       76
40 SUCHÝ Pavel M45 SK Čtyři Dvory České Budějovice     74   74
41 MYŠKA Miroslav M 14/15 TJ Slezan Frýdek-Místek, z.s. 73       73
42 LEHMANN Stefan M 70 Germany 73       73
43 ZAJÍC Jakub M35 TJ Sokol Kolín-atletika   32 40   72
44 JÓN Jiří M55 SK Nové Město nad Metují     70   70
45 HÖLTERS Bernd Ocker M 75 Germany 69       69
46 SIMON Zdeněk M60 Univerzitní sportovní klub Praha     69   69
47 SEHNAL Adrien M70 SC Radotín Praha     68   68
48 VARGA Ondřej M 14/15 Lokomotiva FOSFA Břeclav 67       67
49 HERMAN Daniel M 14/15 Lokomotiva FOSFA Břeclav 67       67
50 WEIS Jakub M 14/15 AK Slovan Duchcov 67       67
51 KIEPERT Horst M 70 Germany 66       66
52 BONNESS Hartmut M 80 Germany 66       66
53 SECK Patrick M 55 Germany 65       65
54 JINDRA Petr M50 PSK Olymp Praha, z.s.     65   65
55 VAN BREMEN Jacques M 40 Germany 64       64
56 DANKOVIČ Daniel M 16/17 Slovakia 63       63
57 VOJTÍŠEK Tomáš M50 AC Moravská Slavia Brno, spolek     63   63
58 TOPOR Čeněk M 16/17 Orel Vyškov 59       59
59 VYMYSLICKÝ Tomáš M45 Lokomotiva FOSFA Břeclav     59   59
60 ZEIBERT Milan M60 TJ Spartak Třebíč, spolek     59   59
61 ČEREPUŠŤÁK Ondřej M 75 AC Čáslav z.s. 58       58
62 TOLLE Uwe M 65 Germany 57       57
63 FIŠER Pavel M55 Atletika Stodůlky z.s.     57   57
64 POLÁŠEK Vít M Atletika Havířov 1965     55   55
65 ŽEŽULKA Martin M Atletika Stodůlky z.s.     54   54
66 SLAMĚNÍK Marek M 45 AK Slovan Duchcov 53       53
67 DOUBEK Jaroslav M Atletika Stará Boleslav, z.s.     52   52
68 ČERNÝ Jaroslav M35 TJ LIAZ Jablonec, z.s.     52   52
69 POLÁŠEK Jan M40 Atletika Havířov 1965     52   52
70 ZAJÍČEK Richard M 16/17 Univerzitní sportovní klub Praha     51   51
71 URBÁNEK Tobiáš M18/19 TJ Sokol Praha Královské Vinohrady    49   49
72 ŠIMONEK Pavel M55 Hvězda Pardubice z.s.     49   49
73 BROT Daniel M 70 Switzerland 44       44
74 BALICZ Daniel M AC Mladá Boleslav z.s.      44   44
75 MAŠATA Jiří M 60 Czech Republic 42       42
76 RŮŽENECKÝ Petr M65 ASK Dipoli z.s.      42   42
77 OŽANA Lukáš M Atletika Havířov 1965     41   41
78 DOBEŠ Šimon M 12/13 AC Praha 1890     40   40
79 NEJEDLÝ Matěj M18/19 SK Čtyři Dvory České Budějovice     38   38
80 KAPUSTA Miroslav M 70 Slovakia 37       37
81 BECHYŇSKÝ Josef M70 SK Čtyři Dvory České Budějovice     36   36
82 TARDI Emmanuel M 55 France 27       27
83 CHMELÍK Tomáš M Atletika Havířov 1965     23   23
84 NAVRÁTIL Marek M 16/17 ASK Děčín   22     22
85 SILNÝ Filip M 16/17 AK Kroměříž     18   18
86 STEJSKAL Ladislav M45 SK Čtyři Dvory České Budějovice     12   12
87 SEDLÁČEK Ondřej M40 SC Radotín Praha     7   7
88 CHMELÍK Richard M Atletika Havířov 1966     7   7
89 KADLEC Miroslav M45 SK Čtyři Dvory České Budějovice     5   5
90 MATRAS Petr  M40 TJ Sokol Praha Královské Vinohrady    1   1
                 
                 
Ženy:              
Poř.: Jméno: Kategorie: Klub/Stát: Poděbrady D-H-D Praha-Brandýs   Celkem
1 MAJÁK Noemi W 14/15 BK F-C Kadaň, z.s. 82 79 95   256
2 SLABÁKOVÁ Lenka W 55 AC Moravská Slavia Brno, spolek 81 77     158
3 BOROVIČKOVÁ Lenka W 50 SK Nové Město n.M.   75 83   158
4 NETOLICKÁ Martina W 40 AC Slovan Liberec 61   66   127
5 SKUPIEŃOVÁ Nela W 16/17 AK Šternberk z.s. 57   70   127
6 JURKULÁKOVÁ Adéla W 16/17 AK Šternberk z.s. 59   65   124
7 KYSELICOVÁ Ema W 18/19 Spartak Praha 4 57   67   124
8 ZÁMEČNÍKOVÁ Kristína W 16/17 Slovakia 100       100
9 PERNICKÁ Dominika W 14/15 Slovakia 98       98
10 VEGA GONZALEZ Irene W 16/17 Spain 97       97
11 ŠTEFÁČKOVÁ Nela W 16/17 TJ Dvůr Králové n/L,z.s. 42   55   97
12 SCHRÖTER Brit W 50 Germany 94       94
13 FRANKLOVÁ Alžběta W 18/19 SK Jeseniova     93   93
14 KUSÁ Petra W 16/17 Slovakia 90       90
15 LASICOVÁ Nina W 12/13 Slovakia 89       89
16 SOFKOVÁ Natália W 12/13 Slovakia 88       88
17 KOVÁRIKOVÁ Liana W 12/13 Slovakia 85       85
18 ACKERMANN Lara W 16/17 Germany 82       82
19 ANXIONNAT Claudine W 70 Fance 82       82
20 KARINAUSKAITE Adrijana W 16/17 Lithuania 81       81
21 WALTER Zuzka W 16/17 Germany 79       79
22 VÖLKEL Laura W 16/17 Germany 79       79
23 VAŇKOVÁ Viktorie W 14/15 TJ Slezan Frýdek-Místek, z.s. 78       78
24 CARNIEL Maria-Lena W 16/17 Germany 78       78
25 VRANKOVÁ Ivana W 50 TJ Sokol Opava 77       77
26 LOPATKOVÁ Petra W 14/15 Slovakia 76       76
27 BANDOLY Mia W 16/17 Germany 76       76
28 KRASULOVÁ Adéla W 14/15 TJ Slezan Frýdek-Místek, z.s. 75       75
29 ŘÍHOVÁ Eliška W 16/17 TJ Slezan Frýdek-Místek, z.s. 75       75
30 PETŘÍKOVÁ Johana F Spartak Praha 4     73   73
31 CINTULOVÁ Agáta W 14/15 Slovakia 70       70
32 SUPEKOVÁ Sofia W 16/17 Slovakia 70       70
33 POHLOVÁ KUČEROVÁ Štěpánka W35 TJ Sokol Hradec Králové     70   70
34 DOJČAROVÁ Aneta W 16/17 AK ŠKODA Plzeň 69       69
35 ZIKMUNDOVÁ Jana F AC Turnov z.s.     69   69
36 ILLING Nika W 16/17 Germany 67       67
37 GUTISOVÁ Natália W 16/17 Slovakia 66       66
38 PITTNEROVÁ Tereza F AC Turnov z.s.     64   64
39 KOZLOVÁ Ludmila W 16/17 Atletika Prachatice     64   64
40 GOLLE Constanze W 40 Germany 63       63
41 KRINWALDOVÁ Lucie W 18/19 AC Mladá Boleslav z.s.      63   63
42 JENÍKOVÁ Karolína W55 Spartak Praha 4     62   62
43 RITKOVÁ Alexandra W 16/17 Slovakia 61       61
44 NEDVÍDKOVÁ Katka F AC Rumburk, z.s.     61   61
45 REINOVÁ Miloslava W55 AC Rumburk, z.s.     61   61
46 KOLLÁRIKOVÁ Olívia W 12/13 Slovakia 60       60
47 MĚRKOVÁ Bára W 14/15 AK Slovan Duchcov 55       55
48 PIVODOVÁ Simona W 16/17 Atletika Holešov, z.s.      55   55
49 UVÍROVÁ Vivien F Atletika Poruba z.s.     55   55
50 MALIŠOVÁ Veronika W 14/15 TJ Slezan Frýdek-Místek, z.s. 54       54
51 SMOLÍKOVÁ Veronika W 18/19 TJ Sokol SG Plzeň-Petřín     54   54
52 KRATOCHVÍLOVÁ Kateřina W 12/13 AC Rumburk, z.s. 53       53
53 DROZDKOVÁ Ema W 16/17 Atletika Holešov, z.s.      53   53
54 HANYKOVÁ Zuzana W50 AC Turnov z.s.     53   53
55 MAREDOVÁ Lucie W 14/15 Atletika Jižní Město z.s. 50       50
56 PERNICA Lenka W 45 AC Česká Lípa 49       49
57 KAUTSKÁ Magdaléna W10/11 AC Praha 1890     48   48
58 NOVÁKOVÁ Petra F Atletika Holešov, z.s.      48   48
59 DÍKOVÁ Lucie F Atletika Poruba z.s.     45   45
60 SCHOLZEOVÁ Veronika F SK Nové Město n.M.     43   43
61 SOLAŘOVÁ Gabriela W 16/17 Atletika Holešov, z.s.      42   42
62 KARSKÁ Nikola W 16/17 Atletika Holešov, z.s.      36   36
63 GUCFOVÁ Sofie F Spartak Praha 4     33   33
64 SMAŽILOVÁ Markéta W 18/19 Atletika Holešov, z.s.      33   33
65 LACHEOVÁ Eleonora W 14/15 AC Rumburk, z.s.     32   32
66 SABOVÁ Madalena W 14/15 AC Rumburk, z.s.     32   32
67 SKALNÍKOVÁ Julie F Atletika Holešov, z.s.      28   28
68 ŠUBRTOVÁ Michaela W 18/19 Atletika Holešov, z.s.      25   25
69 JENÍKOVÁ Petra F Spartak Praha 4     23   23
70 FIŠEROVÁ Ludmila F Atletika Stodůlky z.s.     18   18
71 ŠÁROVÁ Nela W10 U AC Praha 1890     15   15
72 KREJČÍ VÁCLAVKOVÁ Žaneta W40 SK Kotlářka Praha, z.s     11   11

RESULTS

FOTOGALERIE

Třetí letošní kolo ligové chůze se uskutečnilo 1.6. v Praze - Satalicích. Pořadatelství se ujal tým AC Praha 1890 pod vedením Františka Zouhara a Kateřiny Kautské.

Bohužel souběh celé řady atletických akcí nedovolil startovat některým atletům či atletkám.  Je pochopitelné přizpůsobování termínovky reprezentaci v případě extraligových kol.

UdoI když účast nejlepších reprezentantů je v rámci extraligy více méně pochybná (netýká se chůze, naše špička v extralize pravidelně startuje). Ale proč musí být třetí ligové kolo 1.6. ve stejném termínu, jako je např. Mistrovství ČR Masters atletů, to je opravdu otázka ?! Přitom nejen v chůzi startuje v rámci ligových startů celá řada atletů v kategoriích 35+. Neustálá ignorace potřeb masters atletů a atletek je ostudná a těžko pochopitelná. Celá společnost mluví o stárnutí populace, STK ČAS však potřeby masters, ekonomicky silné skupiny, která by mohla být zajímavá pro potencionální nové partnery ČAS, zcela ignoruje.  I to bylo příčinou, proč některá tradiční jména ve startovce chyběla, jiní mohli na tituly ze svého mistráku zapomenout, pokud chtěli něco udělat pro oddíl.  V deštivém dni zavítalo do Satalic téměř chodců a chodkyň.

Závodní den odstartoval 1 km žákovských kategorií. V prořídlém startovním poli jasně kralovala talentovaná Noemi Maják z Kadaně, která se dostala hluboko pod 5 min hranici.

Druholigová soutěž měla tentokrát na programu závod na 5 km. Vedení v závodě se ihned ujal Albert Kukla a svůj  nejlepší výkon na této distanci z haly vylepšil o 40 sekund - 21:16. Obrovský progres tohoto juniora je skvělou vizitkou trenéra Ketnera. I tak byl Albert nespokojen, toužil poprvé prolomit 21 min hranici. Všeho do času, další pokus, třeba už na hranici 20 min, bude mít v zimě v hale již v mužské kategorii. S velkým odstupem si došel pro druhé místo Rosťa Kolář - 23:27. S výkonem sice nebyl příliš spokojen, ale má motivaci do další práce. Třetí místo v čase 24:07 získal s přehledem svěřenec Kateřiny Čermákové Ondřej Plecháček z Turnova.

Mezi ženami zvítězila bývalá reprezentantka Jana Zikmunodvá v čase 27:45. Stříbrná medaile putuje zásluhou Lenky Borovičkové do Nového Města n. Metují. Novopečená dvojnásobná evropská šampionka v chůzi na 10 a 20 km z Porto Santo uhájila stříbro o 10 sekund před třetí turnovskou Pittnerovou.

Prvoligový atleti a atletky měli na programu 10 km. Závodu dominoval Martin Nedvídek z AC Rumburk. Tento závodník, který již oslavil 49 narozeniny, prolétl tratí ve výborném výkonu 45:51. Takový výkon předvedl naposledy v roce 2019 v Křečanech a je ukázkou, že ani s přibývajícími roky není třeba házet flintu do žita a udržovat si vysokou výkonnost.  Další velké zlepšení předvedl břeclavský chodec Jaromír Hloch. Výkon 47:11 je jeho dalším osobním rekordem v této sezoně. Třetí místo pro sebe uhájil nestárnoucí Miloslav Lapka. Čas 51:06 je, vzhledem k věkové kategorii 65+, nejkvalitnějším výkonem dne.

SmolaNa startu nechyběl ani další z medailistů z ME Masters v Porto Santo, bronzový Josef Smola. Ten si dokráčel pro čas 57:37. Třetí chodecký medailista z ME Janoušek dal přednost startu na veteránském MČR.

Mezi ženami s přehled zvítězila Alžběta Franklová. Ta začala velmi zostra, ale nastavené temp bylo pro ni v sólo závodě příliš. Následně byla dojita závodníkem Lapkou a to jí pomohlo vrátit se do tempa, poslední 2 kola výrazně zrychlila a došla s Lapkou bok po boku v totožném čase 51:06.  Na náročné trati velmi pěkný výkon. Druhé místo vybojovala Johana Petříková v “letošňáku” 56:41 a pro bronz se došla Štěpánka Pohlová Kučerová. U této závodnice je obdivuhodná podpora rodiny, kterou Štěpánka má. Největším fanouškem Sokolky z Hradce je tatínek a dědeček v jedné osobě, bez něhož si snad již chodecké závody ani neumíme představit.

Na startu nechyběl ani německý král tabulek Udo Schaffer startující v barvách AC Rumburk. Ten neváhal a ještě v průběhu sobotní noci dokázal obodovat výkony. Po 10km v čase 66:40 a cestě domů obdivuhodné.  Satalice jsou zařazeny do Poháru Mudr. Brandejského a německý závodník je statistickou podporou Františku Párysovi, který Pohár vyhodnocuje. 

 

Slovenský chodecký dvojboj:  25.05.24 P-T-S Banská Bystrica + 26.05.24 Záhorácka 20

RESULTS 5.000m P-T-S Banská Bystrica

RESULTS ZÁHORÁCKA 20

Již v pátek 24.5. hostila Slovenská republika další ročn

ík tradičního meetingu P-T-S. Závod se přesunul do Banské Bystrice a tradiční chodeckou trojku vystřídala 5 000 m dlouhá distance.

Změna byla dána především tím, že 5 000 m se počítá do rankingu pro velké akce a tak si naši sousedé udělali v rámci meetingu i MSR, což pomohlo atletům získat bonusové body.

Ke startu na P-T-S se přihlásilo hned několik českých chodců a rozhodně se neztratili.

Start byl společný pro muže a ženy a jistě to ženám výrazně pomohlo.

První kilometr diktoval tempo vedoucí šestičlenné skupiny kladenský Vít Hlaváč (3:56.6). Následně byl vystřídán Zajíčkem z Poruby a Polákem Brzozowskim. Velmi záhy začal ztrácet nejlepší ze slovenských chodců Michal Moravy a rychle nabíral ztrátu. Po dvou kilometrech (Zajíček 7:50:44!)

začal odpadat i Jarda Morávek z Plzně. Ze čtveřice bojující o stupně vítězů odpadnul pro technické problémy i Maďar Tóth, na čele se držel Polák a Zajíček, ztrácet začal po 3 km  Hlaváč. Pro vítězství si jasně dokráčel polský reprezentant v čase 19:12:85. Druhé místo dlouho držel Adam Zajíček, ale v posledních metrech se přes něj přehnal neuvěřitelně finišující Michal Moravy. Ten na Zajíčka ztrácel až 13 sec, ovšem v posledním kilometru mohutně finišoval a v cílové rovince urval druhou příčku. Výkon 19:35:57 je pro tohoto bývalého padesátkaře vynikající osobní rekord. O 2 sec zpět došel v novém nejlepším výkonu Adam Zajíček. Čas 19:37:80 je opravdu vynikající. Na čtvrtém místě dokráčel v novém OR Vítek Hlaváč - 19:50:20. Technicky se krom Maďara nedařilo ani Morávkovi, závod dokončil v čase 21:09.82.

I mezi ženami bylo nač se dívat. Dvojice favoritek Czaková - Martínková rozešla závod ve skupině s mladými slovenskými chodci. Eliška Martínková měla od počátku v závodě navrch, prvním kilometrem procházela s 2 sec náskokem a dál si držela vedoucí pozici. V cili se mohla radovat z nového OR 21:15:06, což je i nový rekord závodu. Czaková ztratila 7 sec a i ona mohla být s testem před ME v Římě spokojena.

Hned následující den, v sobotu 25.5. se konal tradiční meeting “Záhorácka 20”. Závod se letos pyšní stříbrným statutem a tento status přilákal celou řadu zajímavých chodeckých jmen.

Největší hvězdou byl beze sporu německý elitní závodník Christopher  Linke. Ten si otestoval svou formu před ME na 20 km distanci a doslova smetl traťový rekord (1:21:42 z roku 1987!). Výkonem nejvyšší kvality 1:19:55 opět potvrdil OH limit a ukázal skvělou připravenost před vrcholy sezony.

Druhé místo vybojoval se ztrátou 40 sec vítěz závodu v Zittau, Mexičan Isaac Palma. I třetí Ind Singh se dostal pod 1:21:00!

Závodu na 10 km dominoval vítěz z P-T-Sky Polák Brzozowski, taktéž v rekordu závodu - 39:28.

Druhý skončil Ukrajinec Banzeruk a pro maďarský rekord 40:18 si dokráčel rekordman pražské Hodinovky Norbert Tóth. Kvalitní výkon předvedl i Vítek Hlaváč, který dokončil na pátém místě - 41:34, což je jeho nejrychlejší desítka na silnici. Adam Zajíček závod nedokončil.

V závodě na 20 km žádná česká chodkyně nestartovala, zvítězila Mexičanka Rodríguez (1:31:32).

Ovšem česká chodkyně zářila v 10 km závodě. Eliška Martínková ukázala obrovskou formu před ME a došla si nejen pro osobní rekord, ale především pro rekord český v čase 43:24 !!! Na druhém místě skončila Slovenka Czaková taktéž v národním rekordu - 44:06.

Mezi juniorkami pak byla druhá Alžběta Franklová. Časem 51:03 však ztratila na vítězku Kovács z Maďarska téměř 5 minut.

V 5Km závodě pak došel čtvrtý obrovsky se lepšící břeclavský Jaromír Hloch. Loni tento atlet bojoval ještě s šestiminutovkou, 5 km teď na Slovensku zvládnul za 23:01. Bravo!