Článek na tomto webu ze dne 13. února 2020 k Mistrovství ČR v chůzi mládeže, konaného v hale Olympu v pražské  Stromovce v neděli 9.února 2020 mě přiměl reagovat na to, co jsem viděl v hale Olympu na vlastní oči. Co se tam dělo a kolik to mělo společného se spravedlivým rozhodováním? Případným zájemcům ze strany tam úřadujících rozhodčích, lze vše vysvětlit u videozáznamu.

6

Pokud nechceme, aby v českých chodeckých reáliích se chůzi věnovali pouze mládežníci, kteří vlastně pro opravdu vrcholový sport nemají dispozice a kteří pro sportovní „nepoužitelnost“ postupně skončí až u té naší disciplíny, pak musíme připustit, že oni „netalentovasní“ ev. rekreačně sportující jedinci, budou těmi talentovanějšími poráženi…

Těch sportovně talentovaných, se nám k chůzi opravdu moc nedostane. A pokud se tak přece občas stane, jednoznačně je postavíme před realitu, že chůze je disciplínou pro ty sportovně méně schopné a že budeme nekompromisně trestat snahu vybočit z řady. Prostě budeme trestat snahu naučit se techniku (mezi naší mládeží zřídka viděnou), ale kterou používají všichni ti, kdo v Evropě a světě v chůzi něco znamenají, budeme se snažit donutit je k pojetí techniky, kterou lze nazvat veteránskou. Kráčivý, na pohled upracovaný styl, v němž většinově tolerujeme pravidelné, nebo občasné nedopínání, kulhání... Hlavně ten pohyb nesmí mít plynulost a lehkost. Je smutné sledovat veteránské závodníky v roli rozhodčích, ev.rozhodčí, kteří se snad rychlou a plynulou chůzi světových špiček nikdy neviděli, jak nutí mladé adepty chodeckého sportu POCHODOVAT. Prostě rozhodují na základě svého vzoru a ve svém svatém zanícení (nechci je podezírat z úmyslu) chodce, kteří se snaží jít technikou, kterou odkoukávají od svých vzorů – špiček našeho sportu – prostě napomínají, brzdí a posléze dávají návrhy na diskvalifikaci. Je tragické, když tito rozhodčí si myslí, že vzorem techniky pro ty mladé, by měli být oni! To také v event.. roli trenérů dělají a mladým demonstrují, jak se má chodit. Lidi, buďte prosím soudní. Vy už byste neměli nic předvádět. Vy byste měli za pomoci videozáznamů z velkých soutěží, srovnávání a pokusy o napodobení, mladé učit účinnou a ve světě používanou techniku.

Bohužel k této technice je potřeba být připraven gymnasticky (uvolněnost a velký rozsah pohybu, téměř hyparmobilita), fyzicky (silově), musí být cit pro pohyb a jemnou techniku – a to je problém – že? Ono totiž opravdu nestačí mladého adepta UCHODIT (lépe UPAJDAT)!!!

Chováte se tak, jakoby trenéři skoku o tyči učili mladé techniku z doby bambusových, nebo duralových tyčí!!!

A vlastně nechápu, co tímto způsobem rozhodování a učení sledujete? Snad jen to, aby ti sportovně schopní pochopili, že chůze je v Čechách sportem sportovně netalentovaných jedinců a že je mezi sebou nechceme, pokud nám chtějí předvádět, že i v Čechách lze chodit rychle… V tom případě, ať odejdou dělat jiný sport, nebo disciplínu…

A oni to udělají…

Dostáváme se k otázce v nadpisu a zkuste si odpovědět sami… Píši to proto, že se nechci za českou chůzi v Poděbradech 2021, 23, 25 stydět! A nejen tam…

V péči o mladou chodeckou generaci se mnoho věcí změnilo. Podejme pomocnou ruku, aby snaha a nový trend vedení začal systémově generovat evropsky a světově konkurenceschopné reprezentanty.

Velmi schopně se ve funkci zodpovědné trenérky mládeže (SCM + reprezentace) ujala Katka Čermáková a už po roce se objevují jasné výsledky její práce. Přípravu i tréninkové tábory úzce propojila s přípravou zbytku dospělé reprezentace. Většina trenéřů mládežníků pod jejím vedením je ochotna spolupracovat.

5Je skvělé, že společně s druhou Katkou - Maternovou už během loňského roku spojily své úsilí a propojily přípravu chodců v Turnově, Jilemnici, Vrchlabí.
Společně se tedy přímo podílejí na tréninku chodců, kteří už dnes tvoří jednu skupinu - Jarda Morávek, Eliška Martínková, Jana Zikmundová, Adéla Pittnerová, Matěj Piták, Filip Klazar a další. V oblasti se snaží chůzi rozšířit i do dalších žákovských skupin a zatáhnout do spolupráce další trenéry.
Reprezentační trenér dospělých Ivo Piták Katkám s přípravou pomáhá pouze po technické stránce a jako konzultant....
Proto u závodníků této mezioddílové skupiny prosím od příště uvádět jako trenéra - dvojici Kateřin – Čermáková, Maternová.
Katky mají i u ostatních mladých chodců respekt a snad se podaří do poděbradských evropských pohárů pod jejich vedením dát dohromady konkurenceschopné mládežnické družstvo.

Bohužel styl tuzemského rozhodování se může stát limitujícím faktorem jejich snahy. Prosím o vážné zamyšlení a asi chci moc – prosím o trošku soudnosti a sebereflexe!

Ivo Piták, reprezentační trenér chůze ČR

 

 

 

 

SLEDUJTE AKTUALIZACI NAŠÍ SEKCE ZÁVODY| / TERMÍNOVÝ KALENDÁŘ, PROPOZICE, VÝSLEDKY 2020  /   VERFOLGEN SIE AKTUALISIERUNG UNSERER SEKTION: ZÁVODY / TERMINE, AUSSCHREIBUNGEN, ERGEBNISSE 2020 

https://smolachuze.cz/index.php/cs/zavody/kalendar-zavodu  

V naší sekci  ZÁVODY / Kalendář, propozicer, výsledky  https://smolachuze.cz/index.php/cs/zavody/kalendar-zavodu  BYLY NOVĚ PŘIDÁNY: Termínový kalendář, Propozice  a Výsledky chodeckých závodů v roce 2020. Tyto budou průběžně aktualizovány a doplňovány. 

In unserer oben genanten Sektion ZÁVODY / Kalendář, propozicer, výsledky  https://smolachuze.cz/index.php/cs/zavody/kalendar-zavodu  SIND NEUE TERMINE / AUSSCHREIBUNGEN und ERGEBNISSE der GEHEN-BEWERBEN 2020 EINGETRAGEN WORDEN, DIE KONTINUELL AKTUALISIERT UND NACHGETRAGEN WERDEN. 

 

Naprosto nedůstojné až skandální chování rozhodčích chůze, zcela zastínilo nastavený vzestupný výkonnostní trend a účast mladežnické chůze při Mistrovství republiky v atletické hale Olympu v pražské Stromovce. Chtějí snad tito RCH odradit a demotivovat děti a mládež od sportování?

1Bohužel tento článek jsem nucen začít nikolv výkony sportovců, ale výkony rozhodčích.  

Chování a způsob rozhodování některých nominovaných RCH opět ukázaly, jak slabý a ve svém důsledku destruktivní je fakt, že chůzi rozhodují lidé, kteří sice mají formálně splněnou kvalifikaci, ale jejich přehled a zkušenosti se řídí jejich vlastními zkušenostmi z veteránské chůze, nikoli Pravidlem 230.

Nemá smysl popisovat naprosto nedůstojné chování včetně lehání si nebo klekání si podle dráhy, aby údajně RCH viděl kontakt, skákání před děti se žlutými terči, bavení se v hloučku. Hlavní potíží je však zcela neadekvátní vlastní pochopení P230.2 definice chůze, opírající se o vlastní veteránské zkušenosti. To znamená, pokrčená kolena se tolerují, ztráta kontaktu nastává automaticky u každého, kdo nekráčí veteránským stylem velké páky, pochod, ale jde frekvenčně přes boky a lehce a díky rychlosti a pružnosti se nebrzdí dokrokovou nohou, naopak ji lehce přehoupne do dalšího pohybu. To tito zasloužilí RCH nikdy neviděli (na světové závody se nedostanou, a když to vidí v TV přeboru je jejich názor jasný – všichni jdou špatně) a sami pochopitelně, pokud provozují aktivně chůzi, to neumí ani předvést. Vrchník chůze, přes všechnu snahu, s těmito předsudky už svede při závodě jen málo.

Tak vzniká naprosto neúnosná situace, kdy se dokonce i na našich M-ČR u mládeže rozhoduje zcela jinak, než je tomu ve světě. Kdo chce dojít, musí se přizpůsobit tomuto veteránskému kráčivému pomalému pojetí chůze. To je systémově naprostá destrukce všech našich snah!!!

Níže příspěvek Mudr. Petra Brandejského k MČR 3.000 a 5.000m chůze v hale mládeže: 

Z 54 chodkyň a chodců vybraných technickým delegátem se na start postavilo 45; mezi chybějícími byli i kandidáti na medaile, jasná favoritka juniorka Eliška Martínková z AC Turnov nebo junior Daniel Balicz a žákyně Lucie Krinwaldová, oba z AC Mladá Boleslav. Uspořádání závodů atlety PSK Olymp Praha bylo bezchybné, K zdárnému průběhu přispělo též zasvěcené moderování chodeckým expertem Františkem Párysem.

3

4V kategorii žákyň (12) na 3 000 m podle očekávání vedly od startu Ema Klimentová,2005, AK Šternberk, trenér M. Sadil, spolu se svou věčnou soupeřkou Adélou Veselkovou,2006, TJ Rumburk, trenér M. Dušek. Na soupeřky získaly obrovský náskok, ale když po 2000 m (Klimentová za 10:09.94 min) nasadila Veselková k trháku, byla zanedlouho pro porušení pravidel vyloučena a Klimentová v poklidném tempu došla vítězně do cíl (15:44.83 min). Druhé místo a osobní rekord vylepšený o 22 s vybojovala s velkou převahou Adéla Pittnerová,2006, Spartak Vrchlabí SMOLA KONSTRUKCE, trenéři I. Piták a K. Maternová (16:18.89 min); třetí místo o půldruhé minuty zpět spolu s bronzovou medailí si odváží nejaktivnější z dalších chodkyň, Anna Výmolová,2005, TJ Slezan Frýdek-Místek, trenér J. Nejezchleba (osobní rekord 17:56.21 min). Čtvrté a páté pořadí patří dalším frýdeckomísteckým žákyním Viktorii Bartoňové,2008 (18:51.02 min) a Nikole Bobokové,2005 (18:54.93 min), na šestém místě došla Alžběta Franklová, 2005, A. C. Sparta Praha, trenér O. Čerepušťák (19:16.58 min).

Dorostenkám (9) na 3 000 m dominovala favoritka Klára Hlaváčová,2003, A. C. TEPO Kladno, trenér V. Hlaváč, způsobem start-cíl, aniž by musela podat svůj optimální výkon (16:34.24 min); v samém závěru se na stříbrnou pozici probojovala Amálie Mynářová,2003, TJ Slezan Frýdek-Místek, trenér J. Nejezchleba (17:01.10 min) a na Katku Nedvídkovou,2004, AC Rumburk, trenér M. Nedvídek, tak připadla bronzová medaile (17:04.12 min). Souboj o čtvrté a páté místo přinesl osobní rekordy Rozálii Drobníkové,2004, TJ LIAZ Jablonec nad Nisou, trenér J. Černý (17:23.15 min) a Vivien Uvírové,2003, Atletika Poruba, trenér K. Ketner (17:23.51 min); osobním rekordem je i čas šesté Hany Kopelové, 2003, TJ Slezan Frýdek-Místek, trenér J. Nejezchleba (18:14.77 min).

Při neúčasti Elišky Martínkové byla mezi juniorkami (7) na 3 000 m bezkonkurenční její oddílová kolegyně Jana Zikmundová,2002, AC Turnov, trenérka K. Čermáková (15:27.50 min); s více než minutovým odstupem získala stříbrnou medaili Denisa Pánková,2002, TJ Slezan Frýdek-Místek, trenér J. Nejezchleba (16:40.02 min), když Michaela Baklíková,2001, AK ŠKODA Plzeň, trenér J. Malysa, podlehla svému velmi rychlému počátečnímu tempu a obsadila třetí místo (17:03.57 min). Na čtvrtém a pátém místě si vylepšily osobní rekordy Pavla Cinkánová,01, AC Slovan Liberec, trenér F. Párys (17:11.78 min) a Johana Petříková,2002, TJ Dukla Praha, trenér M. Fliegl (17:19.71 min) a šestá skončila Stella Sobotková,2001, TJ Lokomotiva Beroun, trenérka J. Šafránková (17:46.95 min).

P1070528 2Mezi žáky (9) na 3 000 m byl favorizován Matěj Piták,2007, Spartak Vrchlabí SMOLA KONSTRUKCE, trenér I. Piták, který vedl startovní pole střídavým tempem (chvílemi měl náskok, pak se nechal dojít) do 2000 m (11:18.25 min); pak zrychlil, ale 80 m před cílem byl vyloučen. Od startu šla za ním skupina pronásledovatelů, původně pětičlenná, v pořadí Vojtěch Novák,2006, TJ Slezan Frýdek- Místek, trenér J. Nejezchleba, Tomáš Endršt,2005, USK Praha, trenér P. Brandejský, Albert Kukla,2005, SK Jeseniova, trenér??, Filip Klazar,2006, Spartak Vrchlabí SMOLA KONSTRUKCE, trenéři I. Piták a K. Maternová, Eduard Vodvářka,2006, Atletika Jižní Město, trenér P. Brandejský, která postupně ztrácela své členy. Nejdříve odpadl po prvním km Vodvářka, před druhým km Kukla, 400 m před cílem Klazar a riskantní souboj o mistrovský titul mezi zbylou dvojicí rozhodl až na konci cílové rovinky pro sebe Endršt (16:48.95 min) před Novákem (16:50.23 min), bronzová medaile patří Klazarovi (17:12.90 min); všichni si výrazně vylepšili osobní rekordy. Čtvrtý byl Kukla (18:10.92 min), pátý Vodvářka (19:03.00 min) a šestý Kryštof Pevný,20007, Orel Vyškov, trenérka A. Málková (19:59.98 min).

Na fotce vlevo: je jasně vidět vzorový chodecký styl vedoucího žáka Matěje Pitáka, za který byl RCH diskvalifikován - "tedy po zásluze potrestán"

Na fotce níže: letošní halový mistr ČR v kategorii dorostenců Jarda Morávek, taktéž předvádějící dokonalý chodecký styl - ten naštěstí "po zásluze potrestán nebyl" a závod tak směl dokončit  

2U dorostenců (6) na 5 000 m se očekával velký souboj výrazně zlepšeného Adama Zajíčka, 2003, Atletika Poruba, trenér K. Ketner, (letos 22:30.56 min) s Jaromírem Morávkem, 2003, AC Moravská Slavia Brno, trenér I. Piták (loni 22:48.4 a letos 23:53.71 min). Zajíček však šel od startu výrazně pomaleji a tak ho Morávek porazil s náskokem přes 200 m (23:33.78 proti 24:47.12 mkin); třetí místo a bronzovou medaili bez problémů obhájil Robert Hurdálek,2003, TJ Lokomotiva Trutnov, trenér D. Šnajdr (25:47.44 min) před Romanem Hanykem, 2004, AC Turnov, trenér D. Šnajdr (26:39.81 min); páté a šesté místo obsadili Patrik Solnička,2004, (27:22.44 min-osobní rekord) a Matěj Šturma, 2004, kterému se nedařilo (32:30.92 min), oba AC Mladá Boleslav, trenér J. Prückner.

V juniorské kategorii (2) na 5 000 m startovali jen Petr Dušek,2001, TJ Rumburk, trenér M. Dušek a Filip Kašťovský,2001, Atletika Poruba, trenér K. Ketner, proto nemohly být uděleny mistrovské medaile. Závod dokončil jen Dušek (25:38.96 min), zatím co Kašťovský byl diskvalifikován.

drPB, 9.2.2020

BIRD SMITH 1:23:01 a JEMIMA MONTAG 1:33:15 SI VÍTĚZSTVÍM NA MISTROVSTVÍ AUSTRÁLIE V CHŮZI NA 20KM V ADELAIDE ZABUKOVALI LETENKY NA OH DO TOKIA/SAPPORA. ANEŽKA DRAHOTOVÁ DO ZÁVODU NENASTOUPILA.

osdzhb1ihtwssem2Dane Bird-Smith (QLD) a Jemima Montag zvítězili v mužském resp. ženském závodě na 20km chůze při Mistrovství Oceánie a Austrálie v Adelaide.

Oba dva již měli splněné kvalifikační limity (muži -1:21.00, ženy 1:31.00), Bird-Smith zašel čas 1:20.52 v únoru 2019 a Montag zašla čas 1:30.51 taktéž v únoru 2019, a vítězstvím ve včerejším  národním mistrovství se oba nominovali na olympijské hry do Tokia / Sappora 2020 .

Bird-Smith, který časem 1:23.01 skončil v celkovém pořadí závodu na třetím místě, za vítězným Perseusem Karlstromem (Švédsko) 1:21.57 a druhým Evanen Dunfee (Kanada) 1:22.32, v cíli řekl:

“Splnit automatickou nominaci na OH do Tokia/Sappora 2020 byl plán pro dnešek – jsem velmi št´asten, a dále hovořil o jeho nejbližších plánech přípravy na olympijské hry na příštích několik měsíců”

Jemima Montag zvítězila v žesnkém závodě výkonem  1:33.15, druhá skončila její treninková partnerka Katie Hayward výkonem 1:34.00 a třetí Beki Smith v čase 1:35.06.

Po zajištění automatické nominace na olymijské hry do Tokia/Sappora 2020, terpve 21ti letá Montag řekla:

“Je to neskutečný pocit a splněný velký dětský sen - mé první  olympijské hry, a brilantní předčasný dárek k narozeninám a obrovská úleva,”.

“Bylo velké teplo, mnohem větší než bylo očekáváno, ale dnes šlo více o to zvítězit než o výsledný čas, a tak tempo závodu bylo velmi velmi konzervativní – šly jsem 4:45min/km, oproti standardním  4:30min/km, což mě dovolilo zůstat v klidu a soustředit se na to zůstat v pohodě a uvolněná. Byla to skutečně mentální výzva, ale jak se blížil konec, viděla jsem, že přichází má chvíle, abych to nakopla do cíle,” řekla přešťastná Montag v cíli závodu.

Anežka Drahotová, ačkoliv byla ve startovní listině, do závodu nakonec nenastoupila......

V Ý S L E D K Y

STARTOVNÍ LISTINY MISTROVSTVÍ ČR JUNIORŮ, JUNIOREK, DOROSTENCŮ, DOROSTENEK, ŽÁKŮ A ŽÁKYŇ V CHŮZI, PRAHA - STROMOVKA, neděle 9. února 2020

STARTOVNÍ LISTINY KLIKNI ZDE

STARTOVNÍ LISTINY Mistrovství Austrálie / Oceánie v chůzi na 20km a doprovodné závody, War Memorial Park, Adelaide, neděle 9.února 2020  

STARTOVNÍ LISTINY KLIKNI ZDE 

Chodkyně chtějí padesátku na olympiádě v Tokiu / Sapporu, jejich snaha však uvázla na mrtvém bodě. CAS v Lausanne případ odmítla!!!

Snaha skupiny chodkyň usilujících o dodatečné zařazení závodu na 50km žen do programu letošních olympijských her v Tokiu / Sapporu (chůze a maraton) uvázla na mrtvém bodě. Sportovní arbitráž CAS v Laussane, na níž se osmička atletek včetně bývalé chodecké mistryně světa na této distanci Ines Henriquesové obrátila, totiž případ odmítla s tím, že nespadá do její pravomoci. Chodecká padesátka je jediným závodem v atletickém programu olympijských her, v němž bojují o medaile pouze muži a ženy nemají žádnou protiváhu. 

MT26d4830 29MMA41 ATHLETICS WORLD M50WALK 0813Ženská padesátka je v programu atletických šampionátů až od mistrovství světa 2017 v Londýně. Tam na maratonské distanci startovalo sedm chodkyň a došly čtyři. Na loňském mistrovství Evropy v Berlíně se jich na start postavilo devatenáct a čtrnáct se dostalo do cíle. Oba tituly získala Portugalka Henriquesová. Letos v březnu se Číňanka Liou Chung jako první žena dostala pod čtyři hodiny, světový rekord vylepšila na 3:59:15.

Atletická federace IAAF se loni snažila dostat ženskou padesátku do olympijského programu, ale neuspěla. Harmonogram her v Tokiu byl dokončen v červnu 2017, tedy před srpnovou premiérou této disciplíny na MS.

Na stranu chodkyň se začátkem dubna postavil americký právník Paul DeMeester, který považuje absenci padesátky za diskriminační. Podle něj to odporuje olympijské chartě a ženská padesátka měla být na olympiádách už od Pekingu 2008. Navrhl, aby ženy absolvovaly trať společně s muži, pouze by měly samostatnou klasifikaci. Do programu her by tak žádný nový závod nepřibyl.

Právník upozornil, že rozdíly mezi světovými rekordy na chodecké padesátce jsou obdobné jako při maratonu. Mužské maximum drží výkonem 3:32:33 Francouz Yohan Diniz.

Pokud by ženská chodecká padesátka nebyla dodatečně zařazena na OH v Tokiu, další šanci pod pěti kruhy už by atletky dostat nemusely. Rada IAAF totiž podpořila změny navržené chodeckou komisí, které počítají s vyřazením padesátky z programu vrcholných světových akcí po roce 2020. Přední světoví chodci včetně olympijského šampiona z Ria Slováka Mateje Tótha proti tomu protestují.