Výborné výsledky české chůze na Mistrovství Evropy v Mnichově!!! Na výbornou Martínková (7. místo) a Hlaváč (9. místo). Ďurdiaková na velmi dobrou (12.místo). Česká chůze žije!!! Předání žezla Piták - Čermáková je na velmi nadějné cestě.

SMUV9609Závod na 20km chůze žen: Eliška Martínková, 7.místo 1:31:44hod

Výsledky 20km ženy .pdf

Eliška Martínková odstartovala do závodu (v sobotu 20.srpna 2022) na 20 kilometrů s dalšími třiadvaceti závodnicemi. Svěřenkyně trenérky Kateřiny Čermákové se v první polovině trati držela s nejlepšími, když byla ještě na devátém kilometru v kontaktu. Ten záhy začala ztrácet a desítkou prošla jako jedenáctá v čase 45:24. V ten moment ztrácela na vedoucí Španělku Marii Peréz, která obhajovala titul z Berlína, dvaadvacet vteřin. Peréz ovšem musela vzápětí do penalty zóny, kde strávila dvě minuty.

Na čele se mezitím vytvořila pětičlenná vedoucí skupinka a Eliška se pohybovala osamocena na desáté pozici. V závěrečných kilometrech se jí pak podařilo ještě posunout o něco výše a cílem nakonec prošla na vynikajícím sedmém místě v druhém nejlepším kariérním čase 1:31:44. Zlatý chodecký double dokonala Řekyně Antigoni Ntrismpioti, která po pětatřicítce nenašla přemožitelku ani na kratší mistrovské distanci a zvítězila v novém osobním rekordu 1:29:03. Stříbro získala majitelka stejného cenného kovu z MS v Eugene Polka Katarzyna Zdzieblo za 1:29:20. K radosti domácích příznivců si pro bronz došla Němka Saskia Feige (1:29:25).

Závod na 20km chůze mužů: bez účasti ČR

Výsledky 20km muži v.pdf

Na mužské dvacítce figurovala v polovině závodu na čele osmičlenná skupina favoritů. Hodně aktivní byli Španělé a také Švéd Perseus Karlström, kterému se podařilo vedoucí skupinu roztrhat. Následně na něj přišla malá krize, čehož využili chodci z Pyrenejského poloostrova. Nejlépe si z nich vedl obhájce titulu Álvaro Martín, jenž zopakoval po čtyřech letech svůj zlatý úspěch z Berlína v novém osobáku 1:19:11. Karlström chytil druhý dech, a nakonec bral stříbro za 1:19:23. Bronzový skončil další zástupce španělské chodecké školy Diego García Carrera (1:19:46).

Závod na 35km chůze mužů: Vít Hlaváč, 9.místo 2:37:32hod, Lukáš Gdula - DQ

Výsledky 35km muži v .pdf

Závod na 35km chůze žen: Tereza Ďurdiaková, 12.místo 3:01:19hod

Výsledky 35km ženy v .pdf

Již v úterý16.srpna 2022 v ranních hodinách odstartovaly chodecké závody na 35 kilometrů. V tom mužském nás reprezentovali Vít Hlaváč a Lukáš Gdula. V tropickém vedru se vedlo výrazně lépe Hlaváčovi, jenž došel do cíle jako devátý v čase 2:37:32. Lukáš Gdula byl diskvalifikován. Evropským šampionem se stal v čase 2:26:49 zkušený Španěl Miguel Angel López. Na stupně vítězů ho doprovodili Němec Christopher Linke (2:29:30) a Ital Matteo Giupponi (2:30:44).

Tereza Ďurdiaková se v mistrovském závodě žen pohybovala dokonce i na průběžné šesté pozici. V jeho druhé polovině se ovšem pořadím trošku propadla, a nakonec si s tratí poradila v čase 3:01:19, což stačilo na dvanácté místo. Dominantní výkon předvedla vítězná Řekyně Antigoni Ntrismpiotiová, která suverénně zvítězila v čase 2:47:00 před Španělskou Raquel Gonzálezovou (2:49:10) a Maďarkou Viktórií Madarászovou (2:49:58). V náročných klimatických podmínkách došlo do cíle pouze osmnáct závodnic.