Świetne wyniki czeskiego chodu na Mistrzostwach Europy w Monachium!!! Dobra robota Martínková (7. miejsce) i Hlaváč (9. miejsce). Ďurdiaková bardzo dobra (12 miejsce). Czeskie życie piesze!!! Przekazanie berła Piták - Čermáková jest na bardzo obiecującej drodze.

SMUV9609Wyścig chodu kobiet na 20 km: Eliška Martínková, 7. miejsce 1:31:44

Wyniki na 20 km, kobiety .pdf

Eliška Martínková wystartowała w wyścigu (w sobotę 20 sierpnia 2022) na 20 kilometrów z dwudziestoma trzema innymi zawodnikami. Podopieczna trener Kateřiny Čermákovej dotrzymywała kroku najlepszym w pierwszej połowie trasy, kiedy na dziewiątym kilometrze była jeszcze w kontakcie. Wkrótce zaczęła przegrywać i wyprzedziła pierwszą dziesiątkę jako jedenasta z czasem 45:24. W tym momencie traciła XNUMX sekundy do prowadzącej Hiszpanki Marii Peréz, broniącej tytułu przed Berlinem. Jednak Peréz natychmiast musiała udać się na pole karne, gdzie spędziła dwie minuty.

Tymczasem na froncie utworzyła się pięcioosobowa czołówka, a Eliška samotnie przesunął się na dziesiątą pozycję. Na ostatnich kilometrach udało jej się ruszyć nieco wyżej i ostatecznie przekroczyła linię mety na doskonałym siódmym miejscu w drugim najlepszym czasie w karierze 1:31:44. Złoty Dublet Pieszy uzupełnił Grek Antigoni Ntrismpioti, który po trzydziestu pięciu latach nie znalazł zwycięzcy nawet na krótszym dystansie mistrzowskim i ustanowił nowy rekord życiowy 1:29:03. Właścicielka tego samego kruszcu z Pucharu Świata w Eugeniuszu Polka Katarzyna Zdzieblo wywalczyła srebro w czasie 1:29:20. Ku uciesze kibiców gospodarzy brąz wywalczyła Niemka Saskia Feige (1:29:25).

Wyścig pieszy na 20 km mężczyzn: bez udziału Republiki Czeskiej

Wyniki 20 km mężczyzn v.pdf

W pierwszej dwudziestce męskiej grupy ośmiu faworytów prowadziło w połowie wyścigu. Bardzo aktywni byli Hiszpanie, podobnie jak Szwed Perseus Karlström, któremu udało się rozerwać czołową grupę. Następnie przyszedł na niego mały kryzys, z którego skorzystali przechodnie z Półwyspu Iberyjskiego. Obrońca tytułu Álvaro Martín dał z siebie wszystko, powtarzając swój złoty sukces z Berlina po czterech latach w nowym rekordzie życiowym 1:19:11. Karlström złapał drugi wiatr i ostatecznie zdobył srebro w 1:19:23. Inny przedstawiciel hiszpańskiej szkoły dla pieszych, Diego García Carrera, ukończył brąz (1:19:46).

Bieg marszowy na 35 km mężczyzn: Vít Hlaváč, 9. miejsce 2:37:32, Lukáš Gdula - DQ

Wyniki 35 km mężczyzn w .pdf

Bieg marszowy kobiet na 35 km: Tereza Ďurdiaková, 12. miejsce 3:01:19

Wyniki na 35 km, kobiety w formacie .pdf

Już we wtorek 16 sierpnia 2022 r. rano rozpoczął się 35-kilometrowy wyścig pieszy. W rywalizacji mężczyzn reprezentowali nas Vít Hlaváč i Lukáš Gdula. W tropikalnym upale Hlaváč radził sobie znacznie lepiej, zajmując dziewiąte miejsce z czasem 2:37:32. Lukáš Gdula został zdyskwalifikowany. Doświadczony Hiszpan Miguel Angel López został mistrzem Europy w 2:26:49. Na podium towarzyszyli mu Niemiec Christopher Linke (2:29:30) i Włoch Matteo Giupponi (2:30:44).

Tereza Ďurdiaková była nawet na szóstym miejscu w wyścigu o mistrzostwo kobiet. W drugiej połowie wyścigu jednak nieco spadła, by ostatecznie pokonać trasę w czasie 3:01:19, co wystarczyło na dwunaste miejsce. Dominujący występ pokazał zwycięzca Antigoni Ntrismpioti z Grecji, który triumfalnie zwyciężył w 2:47:00 przed Hiszpanką Raquel González (2:49:10) i Węgierką Viktórią Madarászovą (2:49:58). W trudnych warunkach klimatycznych do mety dojechało tylko osiemnastu zawodników.