20 Kilometres Race Walk Women, 15 July 2022, Temperature 25 - 27°C:

RESULTS

Pro svůj první velký cenný kov si došla v novém peruánském národním rekordu 1:26:58 Kimberley García Leónová. Nutno dodat, že zvítězila opravdu zaslouženě, jelikož byla po celou dobu velmi aktivní. Národní historické maximum své země posunula také stříbrná Polka Katarzyna Zdzieblová, a to na 1:27:31. Na stříbro z Dauhá navázala bronzem Číňanka Shijie Qieyang za 1:27:56.

Z Čechů závodila  chodkyně Eliška Martínková, která si došla na své první velké mezinárodní akci pro jedenadvacáté místo. V extrémním vedru zvolila opatrnější začátek a po prvních pěti kilometrech se pohybovala okolo průběžné třicáté pozice. Postupně se ale dostávala stále výše, až z toho bylo velmi pěkné 21. místo v čase 1:34:45, což byl vzhledem ke klimatickým podmínkám velmi solidní výkon. Svou premiéru na velké mezinárodní akci tak může hodnotit pozitivně.

20 Kilometres Race Walk Men, 15 July 2022, Temeprature 28°C:

RESULTS

Mužskou chodeckou dvacítku ovládli japonští chodci. Vítězný Toshikazu Yamanishi úspěšně obhájil titul světového šampiona v čase 1:19:07. Stejně jako loni na olympiádě v Tokiu byl i v Eugene stříbrný jeho krajan Koki Ikeda za 1:19:14. Bronz z posledního MS zopakoval Švéd Perseus Karlström, když se v posledním okruhu dostal před Keňana Samuela Gathimbu a doprovodil tak japonské duo na stupně vítězů. Česko nemělo v tomto závodě zastoupení. Slovensko mělo dva závodníky, Mirolsav Úradník skončil na 26.místě solidním výkonem 1:25:40 a Dominik Černý dokončil závod na 37.místě výkonem 1.29:41.

Celkově v tomto závodě startovalo 45 chodců, z nichž pouze jeden vzdal (bohužel jím byl Christopher Linke z Německa) a jeden byl diskvalifikován (José Alejandro Barrondo z Guatemaly).

Christopher Linke: "nebyl jsem schopen držet tempo čela závodu, proto jsem se rozhodl závod nedokončit, abych pošetřil síly na 35km závod (24.7.2022).

35 Kilometres Race Walk Women, 22 July 2022, Temeprature 14°C:

RESULTS

Vůbec poprvé v historii mistrovství světa se uskutečnil závod žen v chůzi na 35 kilometrů. Jeho vítězkou se stala Peruánka Kimberley García Leónová. Tereza Ďurdiaková mistrovské klání bohužel nedokončila.

Chodecký závod žen na 35 kilometrů si odbyl svou premiéru na světovém šampionátu a medailistky byly stejné, jako tomu bylo na dvacítce. Už v úvodu se od zbytku startovního pole odpoutala dvojice Kimberley García Leónová a Katarzyna Zdzieblová. Na třetí pozici se pak osamoceně pohybovala Číňanka Shijie Quieyang. To byl scénář, který zůstal neměnný až do osmnáctého kilometru, kdy se Peruánka odpoutala od své polské rivalky a velmi rychle si vybudovala zhruba patnáctivteřinový náskok.

Ten pak ke konci ještě o něco navýšila a cílem prošla jako vítězka v čase 2:39:16, čímž stanovila rekord mistrovství v této nové disciplíně. Z Eugene si tak odveze chodecký zlatý double. Katarzyna Zdzieblová si pověsila na krk další stříbro v novém osobním maximu 2:40:03. Bronzová Shijie Quieyang pak posunula hodnotu asijského rekordu na 2:40:37.

Česká výprava měla zastoupení v Tereze Ďurdiakové, pro kterou je Eugene po loňské olympiádě druhou velkou mezinárodní akcí. Po většinu závodu se svěřenkyně trenéra Iva Pitáka pohybovala v třetí desítce průběžného pořadí, ale tři kilometry před cílem ze závodu odstoupila. Důvodem byla kombinace zažívacích potíží a vyčerpání organismu.

Slovenská repezentantka teprve 22letá Hana Burzalová si vedla velmi dobře a nakonec prošla cílem na 23.místě výkonem 2:59:32, což je slovenský národní rekord a samozřejmě i osobní rekord. Další slovenská chodkyně Ema Hačundová došla na 32.místě v čase 3:07.02.

Celkově v vzávodě startovalo 44 chodkyň, z nichž čtyři závod nedokončily a dvě diskvalifikovány pro porušení chodeckých pravidel.