20 Kilometrov Race Walk Women, 15 July 2022, Temperature 25 - 27°C:

VÝSLEDKY

Pre svoj prvý veľký cenný kov si prišla v novom peruánskom národnom rekorde 1:26:58 Kimberley García Leónová. Treba dodať, že zvíťazila naozaj zaslúžene, pretože bola po celý čas veľmi aktívna. Národné historické maximum svojej krajiny posunula aj strieborná Polka Katarzyna Zdzieblová, a to na 1:27:31. Na striebro z Dohy nadviazala bronzom Číňanka Shijie Qieyang za 1:27:56.

Z Čechov pretekala chodkyňa Eliška Martínková, ktorá si došla na svoju prvú veľkú medzinárodnú akciu pre dvadsiate prvé miesto. V extrémnej horúčave zvolila opatrnejší začiatok a po prvých piatich kilometroch sa pohybovala okolo priebežnej tridsiatej pozície. Postupne sa ale dostávala stále vyššie, až z toho bolo veľmi pekné 21. miesto v čase 1:34:45, čo bol vzhľadom na klimatické podmienky veľmi solídny výkon. Svoju premiéru na veľkej medzinárodnej akcii tak môže hodnotiť pozitívne.

20 Kilometrov Race Walk Men, 15 July 2022, Temeprature 28°C:

VÝSLEDKY

Mužskú chodeckú dvadsiatku ovládli japonskí chodci. Víťazný Toshikazu Yamanishi úspešne obhájil titul svetového šampióna v čase 1:19:07. Rovnako ako vlani na olympiáde v Tokiu bol aj v Eugene strieborný jeho krajan Koki Ikeda za 1:19:14. Bronz z posledného MS zopakoval Švéd Perseus Karlström, keď sa v poslednom okruhu dostal pred Keňana Samuela Gathimbu a odprevadil tak japonské duo na stupne víťazov. Česko nemalo v tomto závode zastúpenie. Slovensko malo dvoch pretekárov, Mirolsav Úradník skončil na 26. mieste solídnym výkonom 1:25:40 a Dominik Čierny dokončil závod na 37. mieste výkonom 1.29:41.

Celkovo v tomto závode štartovalo 45 chodcov, z ktorých iba jeden vzdal (bohužiaľ ním bol Christopher Linke z Nemecka) a jeden bol diskvalifikovaný (José Alejandro Barrondo z Guatemaly).

Christopher Linke: „nebol som schopný držať tempo čela závodu, preto som sa rozhodol závod nedokončiť, aby som pošetril sily na 35km závod (24.7.2022).

35 Kilometres Race Walk Women, 22 July 2022, Temeprature 14°C:

VÝSLEDKY

Vôbec prvýkrát v histórii majstrovstiev sveta sa uskutočnili preteky žien v chôdzi na 35 kilometrov. Jeho víťazkou sa stala Peruánka Kimberley García Leónová. Tereza Ďurdiaková majstrovské zápolenie bohužiaľ nedokončila.

Chodecký závod žien na 35 kilometrov si odbil svoju premiéru na svetovom šampionáte a medailistky boli rovnaké, ako tomu bolo na dvadsiatke. Už v úvode sa od zvyšku štartového poľa odpútala dvojica Kimberley García Leónová a Katarzyna Zdzieblová. Na tretej pozícii sa potom osamotene pohybovala Číňanka Shijie Quieyang. To bol scenár, ktorý zostal nemenný až do osemnásteho kilometra, kedy sa Peruánka odpútala od svojej poľskej rivalky a veľmi rýchlo si vybudovala zhruba pätnásťsekundový náskok.

Ten potom ku koncu ešte o niečo navýšila a cieľom prešla ako víťazka v čase 2:39:16, čím stanovila rekord majstrovstiev v tejto novej disciplíne. Z Eugene si tak odvezie chodecký zlatý double. Katarzyna Zdzieblová si zavesila na krk ďalšie striebro v novom osobnom maxime 2:40:03. Bronzová Shijie Quieyang potom posunula hodnotu ázijského rekordu na 2:40:37.

Česká výprava mala zastúpenie v Tereze Ďurdiakovej, pre ktorú je Eugene po minuloročnej olympiáde druhou veľkou medzinárodnou akciou. Po väčšinu pretekov sa zverenkyňa trénera Iva Pitáka pohybovala v tretej desiatke priebežného poradia, ale tri kilometre pred cieľom z pretekov odstúpila. Dôvodom bola kombinácia zažívacích ťažkostí a vyčerpania organizmu.

Slovenská repezentantka iba 22-ročná Hana Burzalová si viedla veľmi dobre a nakoniec prešla cieľom na 23. mieste výkonom 2:59:32, čo je slovenský národný rekord a samozrejme aj osobný rekord. Ďalšia slovenská chodkyňa Ema Hačundová došla na 32.mieste v čase 3:07.02.

Celkovo v závode štartovalo 44 chodkýň, z ktorých štyri preteky nedokončili a dve diskvalifikované pre porušenie chodeckých pravidiel.