Mistrovství Německa v chůzi mužů a žen na 20km, Frankfurt nad Mohanem, 30.dubna 2022

SEZNAM STARTUJÍCÍCH

Jakmile zítra 30.dubna zazní startovní výstřel při Mistrovství Německa v chůzi na 20km ve Frankfurtu nad Mohanem, bude to pro chodkyni z Lipska Saskii Feige pouze závod s vlastním časem. Neboť v domáci (německé) konkurenci je v této disciplině jasnou jedničkou. A mezinárodně? Poprvé dosaženým výkonem pod 1:30h položila základy stát se světovou špičkou.

"Trošku škoda" že konkurence je pouze v německé mužské chůzi, přesto jsou očekávání Saskie Feige (DHfK Leipzig) přo Mistrovství německa v silniční chůzi tuto sobotu (30. dubna) ve Frankfurtu am Main velké. Především si jde závod užít, poté co v loňském roce bylo tak málo závodních příležitostí, je toto mistrovství dalším krokem k normalitě.

csm feige s podebrady22 foto2 mintken philipp a60e6e5ad9Navíc nemá 24-letá chodkyně žádný tlak, protože v Poděbradech (2.4.22) splnila výkonem 1:29:59 (poprvé pod magickou hranici 1:30h, jako jedna teprve ze tří německých chodkyň v historii) limity jak pro MS v Eugene (USA) tak pro ME v Mnichově!. Rychlejší jsou v historických tabulkách Německa na této trati pouze držitelka národního rekordu Sabine Zimmer (1:27:56 h) a Melanie Seeger (1:28:17 h), poslední německé chodkyně, které byly schopné po roce 2000 držet krok se světovou špičkou.

„Znamená to pro mne velmi mnoho, protože to vždy pro mě byla magická hranice (1:30h)“, říká Saskia Feige. Společně s jejím výborným 8.místem na týmovém MS v Muscatu na začátku března je to pro ní vynijající vstup do tohoto roku: „Protože po OH nebyly žádné závody, neměla jsem bohužel šanci ukázat, to čeho jsem skutečně  schopna.“ Po delším čase dosažený osobní rekord jí rinspirova nejen pro celou letošní letní sezonů, ale zároveň i dal dobrý pocit, že to jde dopředu.

Poučena z porážky

Rok 2021 nebyl pro studentku medicíny jen pozitivní. Nejdůležitější  závod a vrchol v roce 2021 na OH v Tokiu musela Saskia Feige vzdát. „Ve sportu není bohužel vždy všechno předvídatelné. Ten závod nebyl závodem, který bych chtěla“, vypráví.

Po něm jsem se několik dní sama na sebe zlobila a nakonec si položila otázku, jak se mohu z takové porážky poučit a dostat se na správnou cestu. Při rozhodování ji přišlo zásadně v potaz to, že „vrcholová chůze mi leží v srdci", a proto se nic nemění a chci dál pracovat. Jasně to vzdání nebylo pěkné, ale byla to zkušenost ze které jsem se hodně poučila.“

Od běhu k chůzi

Že se rození Postupimanka velmi rychle učí, ukazuje také sám její vývoj k jedničce v německé ženské chůzi. Sice si našla cestu již ve druhé třídě k lehké atletice, ale její vášeň pro technicky velice náročnou discipínu - chůzi  objevila až v  roce 2015 při zkušebním treninku. Poté co převážně jako běžkyně na střední tratě, odcházelo z její tréninkové skupiny tak trochu našení, chtěla zkusit něco změnit.

Při přemýšlení o tom, že chodecký trennik není tak úplně vzdálen od běžeckého – oboje jsou vytrvalecké disciplíny – přitahovala ji technická výzva a ten "speciální" pohyb. A v neposlední řadě  nabízí chůze také možnost startu na dlouhých tratích, při kterých základní rychlost nehraje až tak velkou roli. Již po prvním roce mohla Saskia Feige slavit první úspěchy, německé vícemistryně v chůzi na 5.000 Metrů  na dráze nebo první start v národním dresu v kategorii U20. Následovaly starty na 20km chůze při mistrovstvích Německa, na ME 2018 v Berlíně a na MS 2019 v Doha (Katar).

Přestup z Postupimi do Lipska 2022

Saskia Feige se neustále zlepšuje a umí stále více bojovat s mezinárodní špičkou, Jejím časem z Poděbrad je momentálně na průběžném šestém místě v Evropě. Tento výkonnostní vzestup jí umožnil přestup z jejího rodného města do Lipska. „Jednoduše bylo na časet“, vypráví atletka, „od podzimu 2020, kdy jsem začala studium medicíny, je můj životní středobod života zde a líbí se mi zde suprově. Výborně mi vyhovuje také trénink s běžeckou skupinou. Proto byl pro mě velice důležitý tento krok  - spojit se s tímto oddílem“.

Trénink probíhá pod společným vedením Beaty Conrad und Thomase Dreißigackera a pro Saskii Feige jsou pro chůzi důležitá především specifika přípravy na chodecké závody. Společný vytrvalostní běh  ve skupině je příjemnou změnou. „Někdy se hodí také to, že se na mě při chůzi napojí ten, kdo má v plánu lehčí vytrvalostní běh.

„Dělám přesně to, co dělat chci“

Dohromady absolvuji  do 10 tréninkových jednotek  týdně – paralelně ke studiu medicíny a k tomu integrující praktické fázi. „Můj den je většinou velice plný.  Ale to znám jěště z doby na sprotvní škole, na tom jsem jednoduše vyrostla, a to mě také profilovalo. Aby to člověk všechno dostal takříkajíc pod jeden klobouk, vyžaduje to umět být disciplinovaný."

Ze strany trenéra má velkou podporu, v tom, aby mohla dobře skloubit sport se studiem, a tak aby kvůli jedné části netrpěla ta druhá. "Protože sport i medicína jsou dvě věci na kterých mi velmi záleží a které mi dělají radost. “  A když Saskia Feige někdy ztrácí energii: "Když je to někdy velmi těžké a tvrdé, tak přemýšlím, jestli bych dělala něco jiného a vždycky dojdu ke stejnému  výsledku: Ne, dělám přesně to, co dělat chci.“

Vypnout a jít přes své vlastní hranice

Vášen a píle, které Saskia Feige denně prokazuje, patří k jejím silným stránkám. Sportovně profituje především z toho, že při chůzi  umí „absolutně vypnout“ a také jít přes přes vlastní hranice, dostat ze sebe to nejlepší a nezůstávat na jednom místě a nerezignovat.

Na otázku kde má slabé stránky, vidí jěště potenciál v technice a objemu tréninku, které není jěště na absolutním maximu: „Při chůzi je technika velicedůležitá, tady je stále něco, na čem se dá pracovat. Jsou to jednoduše fajnovosti, jako určitý úhel při došlapu nohou, při kterém se dá jěště více získat a zrychlit.“

Kolik Sakia v nadcházející letní sezoně získá při vrcholných akcí MS a ME, bude napínavé. Oba dva vrcholné závody považuje Saskia Feige za velice důležité a díky tomu, že je mezi nima jeden měsíc je zároveň považuje jako za velice dobře zvládnutelné. „MS bude absolutním vrcholem, a ME ve vlastní zemi (Mnichov) bude také  velicecool, protože tam přijde mnoho přátel a rodina. Na to se už velmi těším.“