Němečí chodci pod taktovkou Ronalda Weigela při Mistrovství Německa ve Frankfurtu světovými výkony splnili ostré limity na olympijské hry do Sappora / Tokia.  Nade všechny vyčnívá výkon na 50km Jonathana Hilberta 3:43:44, který se tímto výkonem zařadil do světové špičky a dokonce je letos nejrychlejším na světě v této disciplíně!

V Ý S L E D K Y

csm hilbert jonathan2 dm strassengehen frankfurt foto kai peters b8dd752ff5Závod na 50km chůze - Mistrovství Německa ve Frankfurtu přineslo Němcům dokonce tři olympijské limitáře! Ze všech nejvíce vyčnívá výkon Jonatahna Hilberta 3:43:44hod, který se tímto obrovským zlepšením zároveň posunul na šesté místo historických tabulek Německ v této discipíně!

Závod na 20km chůze opanovali v mužích Nils Brembach a v ženách Saskia Feige, kteří svýmí přesvědčivými výkony taktéž udělali důležitý krok na cestě do Tokia (Sappora)

"Bylo to super. Skutečně vynikající. Taková zlepšení výkonnosti. Byl to super závod. Můžeme být skutečně hrdí na všechny atlety a trenéry". nechal se velmi zřetelně euforicky slyšet spolkový trenér německé chůze Ronald Weigel, poté co uplynulou sobotu ve veletržních prostorách Frankfurtu prošli chodci a chodkyně cílovou linií.

Vyčnívající byly tři splněné limity na OH, korunované vynikajícím časem Jonathana Hilberta (LG Ohra Energie) na 50km. Durynský Hilbert určoval tempo od samého začátku závodu a velice rychle se odpoutal od svých dvou soupeřů – a přitom měl jěště dostatek sil ve druhé polovině závodu na zrychlení tempa. Výsledek Mistrovský titul - Mistr Německa za 3:43:44 hod. Jen pět Němců bylo na 50km chůze v celé historii této discipíny rychlejších. Letos se dokonce jedná o nejrychlejších 50km na světě! a celkově 13.místo světových historických tabulek.

"Počítal jsem s tím, že splním OH limit" řekl nakonec 25-ti letý borec. "Ale to, že na tom budu tak dobře i na posledním kilometru, to sám vůbec nemám ponětí, kde jsem to vydoloval!". Také povětrnostní podmínky mu vyšly vsříc. "Mám rád déšť a studené počasí", potvrdil. Byl to cíl, na který jsem se posledních šest, sedm let připravoval."

Soustředěný výkon také Seilera a Dohmanna na 50km chůze

Slavit mohli téměř po 4hodinách štrapace také druhý v pořadí  Nathaniel Seiler (TV Bühlertal) a třetí Carl Dohmann (SCL Heel Baden-Baden). Oba dva borci z Bádenska spnili také ostrý OH limit (3:50 h) výbornou spoluprací a rozdělením sil. Za 3:48:44 resp. 3:48:54 hodiny bylo řemeslo splněno – tím oba spnili nejen ostrý OH limit, ale také překonalí výkon Karl Junghannße (Top Team Thüringen), z říjnových Dudinců (3:49:45 h). "Oba dva došli disciplinovaně a přesně dle časového plánu", řekl Ron Weigel.

Na 20km třetí titul pro Nilse Brembacha 1:21:37hod

Bok po boku šli ze začátku čtyři němečtí kandidáti olympiády první 2km okruhy závodu na 20km. Poté ale  Nils Brembach (SC Potsdam) a mladý Leo Köpp (LG Nord Berlin), přiostřili tempo a odpoutali se od  svých soupeřůChristophera Linke und Hagena Pohle (beide SC Potsdam) . Stejně jako v letech 2015 a 2019 šli na konci nohy nejlépe Nilsovi Brembachovi. 28 letý, pátý z ME 2018 v Berlíně předešel i o pět let mladšího Leo Köppa a tím si výkonem 1:21:37hod vybojoval titul německého mistra na 20km. Snad jěště rozhodující: zůstal 37 sekund pod ostrým OH limitem (1:21:00 h) na 20km , ten však splnil již v roce  2019.

"Nová motivační vlna pro trénink"

Leo Köpp na druhém místě v osobáku 1:22:04 h úrokázal taktéž výbornou výkonnost. Christopher Linke (1:23:09 h), čtvrtý z posledního MS a tím s nejlepším možným výhledem nominovat se na OH, musel jako již poněkolikáté v minulosti bojovat se žaludečními problémy a nemohl tak ukázat, vše co vněm je. Hagen Pohle (1:23:33 h), to měl tři týdny po padesátce v Dudincích a nadále tak musí o OH limit bojovat – snad 16. května pří ME v chůzi družstev  Poděbradech.....

"Na ty  podmínky to byly dobré výkony", konstatoval spolkový trenér Ron Weigel, který trénuje nejen německou národní reprezentaci, ale stará se také o klubové chodce a chodkyně z Postupimy  "Nils Brembach trénoval výborně, to věděli i ostatní. Jemu šlo zde o prokázání výkonu kolem 1:22:30 h. Christopher Linke je trochu rozloben, že se mu nepodařilo získat titul. On nemá rád zimu, miluje teplo." "Nyní víme na čem jsme a závod byl také určitě výbornou motivací do dalšího tréninku."

Suverénní sólo závod Saskia Feige

Další z výborných závodů absolvovala na  20 km žen Saskia Feige (SC Potsdam). Poté co v roce 2019  nejlepším německým výkonem v kategorii  U23-Bestleistung a OH limitem (1:30:40 h) a tím skokem na 11.místo na světě, potvrdila vstup do světové špičky  sólo závodem ve Frankfurtu výkonem 1:31:37 h a jejím druhým německým titulem.

"Nepotřebovali jsme na ní vytvářet žádný tlak", komentoval Ronald Weigel její výkon, protože letenku na OH už  mistryně Německa má jistou,  na základě jejího umístění na MS. "Byl to velice solidní výkon, naprosto osamocená, a přitom ani ne minutu za osobním rekordem." Saskia Feige může podtrhnout: "Forma směr Sapporo – kde se budou konat olympijské závody v chůzi a maratonu – je nastavena správně".

V mužském závodě U23 sbírali mladí chodci z Postupimy Jakob Johannes Schmidt (1:27:18 h) a Johannes Frenzl (1:29:01 h) první chodecké zkušenosti na 20km trati. Oba dva budou jěště dva roky v kategorii U23  a tím budou také jěště v roce 2023 oprávněni startovat na ME U23.

15-letý Frederick Weigel ve šlépějích svého otce - 10km 46:33min s 60sek penalizací!!!!

V juniorech U18 slavil Frederick Weigel, syn reprezentačního trenérar Rona Weigela první velký národní úspěch: 15-ti letý se prosadil na 10 km výkonem 46:33 Min. Měl 1,5min náskok na svého nejbližšího soupeře, přestože po třetím červeném varování jěště 50 metrů před cílem obdržel  60 sekundovou penalizaci. Pokud by nedošlo k této 60 sek penalizaci, splnil by Frederick Weigel limit na ME U18  – po prvním roce tréninku a při prvním závodě!!!!

"Je to začátek, člověk se musí dívat, kam to dotáhne", říká jeho úspěšný otec. "Jméno Weigel může také být přítěží, takže se mu do toho nechci vměšovat, Frederick musí sám na sobě pracovat a  sám dělat věci. Chůze je technická disciplína, na chybách se musí pracovat". uzavřela legenda chůze Ronald Weigel.