SKVĚLÝ MATEJ TÓTH S MÍSTENKOU NA OH, ZLEPŠIL SVĚTOVÝ VÝKON ROKU NA 3:41:15! KDE BYLI ČEŠTÍ PADESÁTKAŘI???

Slovenský chodecký rekordman Matej Tóth ovládl 39. ročník Dudincké padesátky a zajistil si účast hrách v Tokiu, kde bude obhajovat titul olympijského šampiona. Otázkou zůstává kde byli čeští padesátkaři? Závod v Dudincích v původním březnovém termínu měl být zároveň Mistrovstvím ČR na 50km chůze............

Toth Matej D50 2020 foto Duroch Milan 660x400Domácí hvězda vyhrála závod již počtvrté, což je v jeho historii nikomu jinému nepodařilo. Tóth byl navíc naprosto suverénní, když se ujal vedení již v úvodních kilometrech a svůj náskok už pouze navyšoval. Metou dvaceti kilometrů prošel v mezičase 1:29:25 a v ten moment už měl na nejbližšího soupeře k dobru téměř minutu. Cílem pak prošel v letošním nejlepším světovém výkonu 3:41:15, přičemž olympijský limit pokořil naprosto pohodlně téměř o devět minut. Pro Tótha se jednalo o první start na padesátce od loňského světového šampionátu, kdy v katarském Dauhá musel ze závodu odstoupit. Závod na 50 kilometrů naposledy dokončil před dvěma lety na mistrovství Evropy v Berlíně, kde si došel pro stříbro.

Poté následovaly zdravotní potíže, a tak mu přesun Dudincké padesátky z původního jarního termínu na ten podzimní přišel vhod. V dřívějším průběhu sezóny startoval pouze v krátkých závodech do 5 kilometrů. Na jejím sklonku však ukázal, že se výborně připravil i na nejdelší soutěžní distanci. Čas 3:41:15 je jeho nejlepším výkonem od roku 2016 a může se tak v klidu připravovat na olympijskou obhajobu. „Měli jsme jasnou strategii a závod šel dle očekávání. Cítil jsem se skvěle. Cílem bylo začít volněji a následně tempo stupňovat. Jsem spokojen nejen se splněním olympijského limitu, ale také z předvedeného výkonu. Dodává mi to jistotu, že mohu příští rok na olympijských hrách konkurovat těm nejlepším,“ zhodnotil po svém vystoupení.

Druhým závodníkem v cíli byl někdejší trojnásobný vítěz Dudincké padesátky Rafal Augustyn z Polska, jenž si s tratí poradil v čase 3:47:42 a posunul se na třetí místo letošních světových tabulek. (pokud nepočítáme ruské závodníky). Na bronzový stupínek vystoupal zkušený Ekvádorec Andres Chocho za 3:48:58. Olympijský standard 3:50:00 pokořil také čtvrtý Němec Karl Junghannss, kterému časomíra ukázala 3:49:45. Celkem do závodu odstartovalo 11 mužů a dokončilo jich osm.

Ženská kategorie měla dvě polské účastnice. Tou rychlejší z nich byla v čase 4:38:44 Agnieska Ellwardová.

VÝSLEDKY