SKVELÝ MATEJ TÓTH S MIESTENKOU NA OH, ZLEPŠIL SVETOVÝ VÝKON ROKA NA 3:41:15! KDE BOLI ČESTÍ PÄŤSIATKARI???

Slovenský chodecký rekordman Matej Tóth ovládol 39. ročník Dudinckej päťdesiatky a zaistil si účasť hrách v Tokiu, kde bude obhajovať titul olympijského šampióna. Otázkou zostáva kde boli českí päťdesiatkári? Závod v Dudinciach v pôvodnom marcovom termíne mal byť zároveň Majstrovstvom SR na 50km chôdze............

Toth Matej D50 2020 foto Duroch Milan 660x400Domáca hviezda vyhrala preteky už štvrtýkrát, čo ich v jeho histórii nikomu inému nepodarilo. Tóth bol navyše úplne suverénny, keď sa ujal vedenia už v úvodných kilometroch a svoj náskok už iba navyšoval. Métou dvadsiatich kilometrov prešiel v medzičase 1:29:25 av ten moment už mal na najbližšieho súpera k dobru takmer minútu. Cieľom potom prešiel v tohtoročnom najlepšom svetovom výkone 3:41:15, pričom olympijský limit pokoril úplne pohodlne takmer o deväť minút. Pre Tótha išlo o prvý štart na päťdesiatke od vlaňajšieho svetového šampionátu, kedy v katarskom Dohe musel z pretekov odstúpiť. Preteky na 50 kilometrov naposledy dokončili pred dvoma rokmi na majstrovstvách Európy v Berlíne, kde si došiel pre striebro.

Potom nasledovali zdravotné problémy, a tak mu presun Dudinckej päťdesiatky z pôvodného jarného termínu na ten jesenný prišiel vhod. V skoršom priebehu sezóny štartoval iba v krátkych pretekoch do 5 kilometrov. Na jej sklonku však ukázal, že sa výborne pripravil aj na najdlhšiu súťažnú dištanciu. Čas 3:41:15 je jeho najlepším výkonom od roku 2016 a môže sa tak v kľude pripravovať na olympijskú obhajobu. „Mali sme jasnú stratégiu a preteky išli podľa očakávania. Cítil som sa skvele. Cieľom bolo začať voľnejšie a následne tempo stupňovať. Som spokojný nielen so splnením olympijského limitu, ale aj z predvedeného výkonu. Dodáva mi to istotu, že môžem budúci rok na olympijských hrách konkurovať tým najlepším,“ zhodnotil po svojom vystúpení.

Druhým pretekárom v cieli bol niekdajší trojnásobný víťaz Dudinckej päťdesiatky Rafal Augustyn z Poľska, ktorý si s traťou poradil v čase 3:47:42 a posunul sa na tretie miesto tohtoročných svetových tabuliek. (ak nepočítame ruských pretekárov). Na bronzový stupienok vystúpil skúsený Ekvádorec Andres Chocho za 3:48:58. Olympijský štandard 3:50:00 pokoril aj štvrtý Nemec Karl Junghannss, ktorému časomiera ukázala 3:49:45. Celkom do pretekov odštartovalo 11 mužov a dokončilo ich osem.

Ženská kategória mala dve poľské účastníčky. Tou rýchlejšou z nich bola v čase 4:38:44 Agnieska Ellwardová.