Poděbradské triumfy pro Giorgiovou a Mizinova

Vítězi 87. ročníku chodeckého mítinku Poděbrady Walking se stali Italka Eleanora Giorgiová a ruský nezávislý závodník Vasilij Mizinov. Mistrovské tituly berou Anežka Drahotová a Lukáš Gdula.

Závod žen měl stejnou vítězku jako v loňském roce. Byl jí Italka Eleanora Giorgiová a obhajoba to byla vskutku velkolepá. Giorgiová vyhrála stylem start cíl. Hned v úvodních metrech šla do čela a svůj náskok už jen navyšovala. Jedinou závodnicí, která s ní alespoň v prvních pěti kilometrech dokázala částečně držet krok, byla Mexičanka Alegna Gonzalesová. Anežka Drahotová se pohybovala kolem průběžné dvanácté pozice. V polovině trati měla Giorgiová už náskok jednačtyřiceti vteřin před Gonzalesovou a na bronzové pozici se držela Litevka Živilé Vaiciukevičiuteová. V ten moment čtrnáctá Drahotová ztrácela na Italku téměř tři minuty. O prvních dvou příčkách bylo v podstatě jasné, ale zdramatizoval se boj o bronz. Dva kilometry před cílem totiž Vaiciukevičiuteovou dostihla Mirna Ortizová z Guatemaly. Giorgiová své tempo stupňovala až do cíle, kterým prošla v novém rekordu mítinku 1:27:46. Vlastní historické maximum z loňského roku překonala o více než minutu a dostala se do čela letošních evropských tabulek. V těch světových je čtvrtá. Gonzalesová s přehledem uhájila druhé místo za 1:30:21 a na stupně vítězů se vtlačila ještě Ortizová za 1:31:38. Čtvrtá Živilé Vaiciukevičiuteová (1:31:57) zopakovala své umístění z minulého ročníku. Anežka Drahotová došla do cíle na patnáctém místě v čase 1:35:43 a získala již svůj pátý titul mistryně republiky na této distanci.

Rozhovor s Anežkou Drahotou ZDE.

Rozhovor s Eleanorou Giorgiovou ZDE.

Také mužské klání mělo na startu obhájce loňského primátu. Němec Christopher Linke již v rámci mítinku Poděbrady Walking zvítězil dokonce třikrát. Byl to právě on, kdo ve čtvrtém kilometru roztrhal vedoucí skupinu a postupně si budoval solidní náskok, který v polovině závodu činil šestadvacet vteřin před trojicí Kevin Campion, Vasilij Mizinov a Wayne Snyman. V té chvíli se zdálo, že si Linke jde pro čtvrtý poděbradský triumf. Jenže postupně se začal jeho náskok ztenčovat. A na patnáctém kilometru šla vedoucí čtveřice již pohromadě. Jako první z ní odpadl Francouz Kevin Campion. V průběhu osmnáctého kilometru pak nastoupil bronzový medailista z ME v Berlíně Vasilij Mizinov. Jediným, kdo dokázal na jeho nástup zareagovat byl Snyman. Naopak Linkemu postupně docházely síly. Mizinov pak svůj několikavteřinový náskok před Snymanem udržel až do cíle a radoval se z vítězství v čase 1:20:14. Spokojen však mohl být i Jihoafričan na druhém místě. Výkon 1:20:17 je jeho novým kariérním maximem. Třetí příčku udržel Linke (1:20:33) a bylo to pro něj páté umístění na stupních vítězů na tomto podniku. Nejlepším českým závodníkem byl devatenáctý Lukáš Gdula (1:27:14). Také on si pověsil na krk svou pátou mistrovskou medaili na trati 20 kilometrů.

Rozhovor s Lukášem Gdulou ZDE.

V závodě juniorů na 10 kilometrů se hned od startu vydala do čela dvojice Mexičanů César Córdoba a Carlos Emiliano Mercenario a velmi záhy si vytvořila velmi solidní náskok na zbytek startovního pole. V průběhu čtvrtého kilometru byl ovšem Mercenario diskvalifikován a Córdoba zůstal osamocen. To mu však příliš nevadilo a svůj náskok neustále navyšoval. V polovině trati na něj druhý Brit Christopher Snook ztrácel už padesát vteřin. Nejlepší český reprezentant Rostislav Rožnovský se pohyboval ve skupince, která bojovala o čtvrté až osmé místo. Córdobův výkon byl naprosto suverénní a na osmém kilometru jeho náskok činil téměř dvě minuty. Naopak souboj o druhé místo se dramatizoval. Před Snooka se dostal Ital Gabriele Gamba a oba borci šli závěrečný okruh bok po boku. Mexičan César Córdoba si mezitím pohodlně dokráčel pro triumf v novém osobním rekordu 41:24. Dramatický souboj o druhé místo nakonec přeci jen vyzněl lépe pro Christophera Snooka, jenž měl v závěru více sil a bral stříbrnou pozici za 43:37. Gabriele Gamba byl však spokojen i se třetí příčkou a výkonem 43:41. Radost měl také Rostislav Rožnovský, který obsadil šesté místo a časem 44:03 vyhověl nominačním požadavkům pro start na mistrovství Evropy juniorů ve švédském Borás.

Ve stejné kategorii dívek se dlouho držela na čele portorická favoritka Rachelle de Orbeta. Na metě dvou kilometrů měla již náskok třiadvaceti vteřin. To bylo ovšem na úkor techniky a následně byla zhruba v polovině závodu diskvalifikována. V tom momentě se dostala do čela Mexičanka Krala Serranová, kterou následovaly její krajanka Sofia Ramosová a Italka Andrada Lavinia Lacatusová. Serranová svůj náskok na čele už jen navyšovala a neohroženě si šla pro triumf. Naopak Ramosová postupně vadla a byla předstižena Lacatusovou. Serranová už žádné drama nepřipustila a vyhrála v čase 47:36. Na stupně vítězů ji doprovodily Lavinia Andrada Lacatusová (48:13) a Sofia Ramosová (48:20).