ZPRAVODAJ CHŮZE č.1 - SCM , Kateřina Čermáková

HODNOCENÍ ROKU 2018 CHŮZE

Dospělí:

Anežka Drahotová ME - 2. místo, MS týmů – 6. místo

Lukáš Gdula ME – 21. místo, MS týmů – 46. místo

Úroveň mládežnických kategorii z pohledu reprezentace ČR je stále nedostatečná. Ačkoliv se počet startujících v současnosti zvyšuje, výkony zůstávají nízké. Se současnými mládežnickými výkony není možné mezinárodně konkurovat. Sekci mládežnických chodců je třeba nejen navyšovat počtem, ale také výkonností. Rádi bychom se pokusili o zlepšení výkonnostní složky přípravy (především všeobecné přípravy, kde shledáváme největší rezervy) a motivaci chodců/chodkyň zařazených v SCM. K výše uvedenému progresu budou využívány společné akce SCM sekce chůze (testovací srazy, VT, závody).

Kromě chodců/chodkyň SCM budeme sledovat i výkonnost dalších (zatím do systému nezařazených) chodců, kteří projeví chuť, pracovitost a hlavně motivaci se zlepšovat.

HALOVÉ MČR

MČR v halové chůzi mládeže tuto neděli ukázalo slabiny a nedostatky. Výkonnostní i technická úroveň závodníků má dlouhodobě stagnující úroveň. Vypíchnout si zaslouží výkon Adély Veselkové. Ta se ještě do nedávna věnovala závodnímu plavání a na halovém MČR ukázala obrovský všeobecný potenciál a výbornou techniku. Samozřejmě zde bylo i spoustu dalších solidních osobních výkonů, ale většinu současných závodníků čeká ještě dlouhá cesta za větším progresem, pakliže se rozhodnou pro mezinárodní reprezentaci.

DLOUHODOBÉ CÍLE:

Dlouhodobým cílem je vybudování generace mládežníků, kteří by mohli být reprezentačně úspěšní směrem k MSJ týmů, EPJ týmů, EYOF, MEJ, MSJ a následně ME22. Aby vznikla generace schopná navázat na současné reprezentanty v kategorii dospělých.

Při současné výkonnostní úrovni vybraných chodeckých mládežníků, nejen speciální, ale hlavně všeobecně – sportovní, je cílem prvního roku centralizovaných srazů seznámit závodníky s tréninkem vytrvalostních disciplín i specifik sportovní chůze a dále je motivovat.

Cílem VT je využít hlavně „vzorové“ pomoci dospělých závodníků – Anežky Drahotové, Lukáše Gduli. Společně se pokusit vypíchnout hlavní chyby a nedostatky a využít vzoru (zejména Anežky Drahotové) nejen po stylové stránce, ale i jako příkladu přístupu k přípravě a organizaci dne.

Bude dobré, když spolu současní závodníci SCM (chůze) budou trávit čas a vzájemně se motivovat a zlepšovat.

Kromě společných tréninků VT SCM CHŮZE bychom VT využili k všeobecně-sportovní informovanosti. Součástí VT budou nejen tréninky, ale také přednášky na témata, která jsou se sportem bezprostředně spjata (strava, životospráva, …)

SOUČASNÉ SCM SEKCE CHŮZE

Limity do VSCM a SCM mají v současnosti splněné:

Libnar Vojtěch 1999 – 10 km 44:05, 20 km 1:38

Potencionální cíle: start na EP a ME23

Rožnovský Rostislav 2000 – 10 km 46:17

Potencionální cíle: splnění cílů pro start na EP

Martínková Eliška 2002 – 3 km 15:22, 5 km 26:05

Potencionální cíle: nominace na EYOF a EP jun. v chůzi

Zikmundová Jana 2002

Potencionální cíle: nominace na EYOF

Zajíček Adam 2003 – 5 km 25:47

Bočková Sabina 2001 – 3 km 16:08

SEZNAM SLEDOVANÝCH (perspektivních)

Adéla Veselková 2005 – 2 km 11:11, 3 km 17:12

Jaromír Morávek 2003 – 5 km 25:17

Kateřina Nedvídková 2004 – 2 km 10:40, 3 km 15:59

Prvním krokem k pokusu o ,,osvětuˮ chůze bylo najít osobu, která bude v dalším období zodpovědná za přípravu české chodecké mládeže. Po dohodě s šéftrenéry mládeže Rusem, Purmanem a Wastlem, byla do funkce asistentky pro chodecké disciplíny zvolena turnovská trenérka Kateřina Čermáková. Společnými silami se budeme snažit o navýšení počtu a výkonnosti mládežníků SCM (chůze).

 

PLÁNOVANÉ SRAZY SCM CHŮZE

  1. 4. – 21. 4. 2019 Želetice (u Kyjova)

Soustředění navazující na sérii závodů doma i v zahraničí.

Společné VT dospělé a mládežnické reprezentace – příprava by měla směřovat k EP chůze.

Cíle VT:

  • Technika chodeckého pohybu ve všech tréninkových a závodních pásmech, video-rozbory, úprava techniky jednotlivých závodníků

Piták, Čermáková

  • Všeobecné tělesná příprava – metodika tréninku, úpravy disbalancí, vyhodnocení jednotlivců

Tomáš, Čermáková, teoretický metodický doprovod Piták

  • Společné tréninky chůze, bazén, běh)
  • La křivka, závislosti La + TF apod.
  • Konzultace individuálně s jednotlivými závodníky, společné diskuse a ev. přednášky.
  1. 5. – 5. 5. 2019 Trutnov/Jilemnice

Testovací sraz, funkční a lékařské vyšetření, trénink.

  1. 7. – 7. 7. 2019 Rumburk
  2. 7. – 19. 7. 2019 Jilemnice/Vrchlabí
  3. 10. – 28. 10. 2019 VT (Želetice/Trutnov/Zadov) lokalitu včas upřesníme

Na srazech rádi uvítáme i další mládežnické chodce, kteří o zařazení do SCM usilují. (Na vlastní náklady).

Průběžně budeme informovat trenéry vybraných závodníků, sledovat výkonnost dalších závodníků a snažit se do konce tohoto roku výrazně zvednout počty chodců se splněnými kritérii pro SCM.

Pro vybrané závodníky se pokusíme zajistit starty na zahraničních závodech.

Pokud se v tomto roce podaří kromě MU splnit někomu z mládežníků nominační kritéria na EP jun. družstev, EYOF, MEJ, budeme to moci považovat za velký úspěch. Našim cílem je, aby v dalších letech nebyly starty na těchto soutěžích řídkou výjimkou, jako dosud.