Vítězi šestaosmdesátého ročníku mezinárodního chodeckého mítinku Poděbrady Walking se stali Němec Christopher Linke a Italka Eleanora Giorgiová. Z titulů republikových šampionů se mohli těšit Anežka Drahotová a Lukáš Gdula.

Dvacítka žen byla galapředstavením italské favoritky Eleanory Giorgiové. Ta vypálila bleskovým tempem hned od úvodních metrů a jedinou závodnicí, která s ní dokázala držet tempo, byla Anežka Drahotová. Naše reprezentantka začala ztrácet kontakt v průběhu čtvrtého kilometru a na pětce již její manko na Italku činilo jedenáct vteřin. Navíc musela odolávat ataku dalších soupeřek. Jako první se před ni na osmém kilometru dostala Litevka Brigita Varbalyté-Dimšienéová. V polovině závodu tak svěřenkyně trenéra Pitáka figurovala na třetí pozici se ztrátou necelé minuty na Giorgiovou. O dva kilometry později se pak propadla na čtvrtou příčku, když neodolala útoku další Italky Valentiny Traplettiové. Pět kilometrů před cílem ji předešla ještě Litevka Živilé Vaiciukevičiutéová. V tu dobu už vedla Giorgiová s luxusním náskokem jedné a půl minuty před druhou závodnicí v pořadí. Neohroženě si tak šla pro triumf, který navíc ozdobila rekordem mítinku 1:28:49. Druhá skončila Litevka Brigita Varbalité-Dimšienéová za 1:31:05 a obsazení stupňů vítězů doplnila další zástupkyně italské chodecké školy Valentina Traplettiová (1:31:36). O jednu příčku si oproti loňsku pohoršila čtvrtá Litevka Živilé Vaiciukevičiutéová (1:31:53). Anežka Drahotová došla do cíle na pátém místě v čase 1:32:22 a získala svůj čtvrtý titul mistryně republiky.

Rozhovor s Anežkou Drahotovou ZDE.

V rámci mezistátního utkání kralovaly Italky, druhé místo si vychodily Litevky a třetí příčku obsadily Francouzky.

Průběh mužského závodu byl o něco dramatičtější. V jeho úvodní čtvrtině figurovala na čele devítičlenná skupina, kde nechyběl žádný z favoritů. Na desátém kilometru už byla na špičce pouze trojice borců, kterými byli obhájce prvenství Němec Christopher Linke a dvojice Mexičanů Horacio Nava a Ricardo Ortiz. V ten moment se začalo taktizovat a tempo mírně opadlo, když Linke ho nechal tahat právě své mexické soupeře. Podobný scénář se odehrával až do závěru osmnáctého kilometru, kdy za to Němec vzal a jeho konkurenti nedokázali reagovat. Cílovou pásku proťal vítězně v čase 1:21:55 a radoval se ze svého třetího vítězství na tomto mítinku. V Poděbradech vyhrál i v letech 2015 a 2017. Na stříbrný stupínek vystoupal Horacio Nava za čas 1:22:13 a bronz si na krk pověsil jeho reprezentační kolega Ricardo Ortiz (1:22:28). Čtvrtý došel Francouz Gabriel Bordier (1:23:02) a pátou příčku obsadil Němec Hagen Pohle (1:23:20), jenž tak své třetí místo z loňska nezopakoval. Nejlepším českým závodníkem byl dle očekávání Lukáš Gdula na osmadvacátém místě v čase 1:31:04. I on přidal do své sbírky čtvrté mistrovské zlato na trati 20 kilometrů.

Rozhovor s vítězem mužského závodu Christopherem Linkem ZDE.

Vítězi mezistátního utkáni se stali Francouzi před reprezentanty Itálie a Slovenska.

Desetikilometrový závod juniorek rozešla nejrychleji německá favoritka Julia Richterová. Šestá z loňského MEJ v Grossetu si velmi záhy po startu vybudovala poměrně solidní náskok a v úvodních kilometrech dominovala. Měla však dvě pronásledovatelky v podobě Kazašky Jekateřiny Šlykovové a Italky Andrady Lacatusové, které se jí začaly postupně přibližovat. K nim se následně přidala ještě Irka Orla O´Connorová, u níž se ukázalo, že si rozvrhla síly nejlépe, když se dostala jak před Šlykovovou tak i Richerovou. Lacatusová byla v polovině závodu diskvalifikována. V druhé polovině závodu pak O´Connorová svůj náskok už jen navyšovala a cílem prošla vítězně v čase 49:23, což pro ni znamenalo vylepšení osobního rekordu o jednu minutu a třiadvacet vteřin. Pro druhou příčku si došla Jekateřina Šlykovová za 50:15. Bronzovou pozici pak obsadila Julia Richterová (50:35). Čtvrtá skončila Slovenka Ema Hačundová (51:04) a elitní pětku uzavřela Valeria Disabatová z Itálie (51:09). Nejlepší českou závodnicí byla Jana Zikmundová na dvaadvacátém místě v čase 1:01:21.

Mezistátní utkání ovládly Irky před Italkami a Francouzkami.

V juniorském klání na 10 kilometrů se hned po startu odtrhla od zbytku startovního pole dvojice favoritů Francouz David Kuster a Řek Yeóryios Tzatsimakis. K prvnímu nástupu se odhodlal na čtvrtém kilometru Kuster, úspěšný však nebyl. Naopak na sedmém kilometru se o totéž pokusil Tzatsimakis a svého největšího rivala utrhl. Kuster měl navíc už dva červené terčíky a musel zvolnit, čehož využil Polák Lukasz Niedzialek na chvíli si dokonce polepšil i na průběžnou druhou pozici. Francouz se ho však dokázal udržet. Tzatsimakis mezitím svůj náskok na čele nevyšoval a prvenství si už nenechal vzít, když zvítězil v novém osobním rekordu 41:45. David Koster rozhodl zisku stříbra v závěrečném okruhu, kdy se mu podařilo Polákovi vzdálit a cílem prošel za 42:07. Lukasz Niedzialek se tak musel spokojit s bronzem a výkonem 42:14. Top 5 pak doplnili Italové Davide Finocchetti (43:57) a Diego Chirivi (44:14). Z českých závodníků byl nejlepší devatenáctý Rostislav Rožnovský za 46:33.

Vítězi mezistátního utkání se stali Italové. Druzí skončili Francouzi a třetí místo si z Poděbrad odvezou Slováci.

Po sportovní stránce se podnik velice vydařil, bylo dosaženo řady skvělých výkonů. Z českých chodců přijeli oba reprezentanti a zvláště Anežka Drahotová udělala dobře. Tomu, že si tento závod již našel své místo v kalendáři zahraničních chodců svědčí účast 24 cizinců ze 6 států. Početné výpravy přijely ze Slovenska a Německa, velice kvalitní závodníci byli z Itálie a Polska. Členové těchto 2 výprav se stali též premianty svých kategorií.