A N E Ž K A  D R A H O T O V Á  V Y B O J O V A L A  S T Ř Í B R O !!!! Anežka Drahotová si ve fantastickém chodeckém závodě žen na 20km na ME v Berlíně došla pro stříbrnou medaili za 1:27:03hod!! 

18 berl 739718 berl 7540

18 berl 7204Závod žen na 20km chůze na ME v Berlíně byl kvůli úniku plynu téměř o dvě hodiny odložen a nakonec byl odstartován současně s mužským závodem. Na kilometrový okruh tak ženy vyrazily společně s muži v 10:50hod. Nejvyšší ženu ve startovním poli Anežku (183cm) komplikace nijak nepoznamenaly. Naopak na trati udávala tempo a od začátku se šlapalo dle jejích not. Tvrdě si šla za svým.  Žádné taktizování, žádné schovávání se za někým. Anežka šla na vítězství.

 Anežka se po celou dobu závodu držela na jeho čele. Velmi záhy po startu se od zbytku startovního pole odpoutala zhruba šestičlenná skupinka, ve které nechyběla ani sveřenkyně trenéra Ivo Pitáka. Anežka se hned v první polovině závodu odhodlala k prvnímu nástupu, po kterém následovaly další a  další. Díky tomu čelo závodu naprosto roztrhala a její tempo dokázaly akceptovat pouze Španělka Perézová a Italka Palmisanová. Dalším úspěšným trhákem na 13.km odpadla z vedoucí trojice i Palmisanová a Anežka šla v tuto fázi závodu v čele, když si vybudovala i menší náskok před průběžně druhou Perézovou! Ta se však na 16.km opět dotáhla a během následujícího kilometru se odpoutala od Anežky a a svůj náskok už do cíle jenom navyšovala.

 

18 berl 7214

 Maria Perézová tak dotáhla závod do vítězného konce a stala se mistrýní Evropy v novém rekrodu šampionátu 1:26:36hod. Anežka Drahotová prošla cílem na stříbrné pozici ve svém sezónním maximu a druhém nejlepším osobním výkonu 1:27:03hod (osobní rekord Anežky a zároveň rekord ČR má hodnotu 1:26:53hod). Bronz vybojovala pro italské barvy Antonella Palmisanová za 1:27.30. Z nového národního rekordu 1:27:59 se mohla těšit čtvrtá Litevka Brigida Virbalyte-Dimšieneová. Elitní pětici uzavírala její krajanka Živilé Vaiciukeviciuteová v novém národním historickém maximu kategorie do 22 let 1:28:07.

 Anežka Drahotová po bronzu, který získala jako devatenáctiletá v roce 2014 v Curychu, tak postoupila jěště o jeden stupínek výše. Letos definitivně překonala vleklé zdravotní problémy a už je zase hvězda!!!!

 

18 berl 7404

"Mám velkou radost. Medaili jsem si opravdu přála. Ani nemám jiné dojmy, než že jsem opravdu štastná. Odložený start byl trochu šok. Nevěděli jsme, že to budou skoro dvě hodiny. Nejdřív nám řekli dvacet minut, pak čtyřicet. Takže jsem si vždycky sedla, pak jsme šla rovinku, pak na záchod, taková kolečka jsem si dělala, už jsem z toho byla nervózní. Byla jsem tak padesátkrát čůrat, objevila jsem tam kadibudku. A pak nám řekli, že půjdeme s muži. Sedla jsem si do stanu, Lukáš Gdula mě občerstvoval, dělali jsme spíš fórky, takže to bylo dobrý. Nemyslím si, že by to ovlivnilo závod, atmosféra byla opravdu neskutečná. Něco takového jsem vůbec nečekala. Celý kilometrový okruh byl obsypaný lidmi, všichni fandili, bylo to neuvěřitelné. Byla jsem fakt dobře připravená. Cítila jsem, že tělo ví, že má podat výkon, že šetřilo všechny síly.šla jsem s radostí. Věděla jsem, že trenér a přítel mi věří, rodina mi fandí, že se na to všichni moc těší, a chtěla jsem jim udělat radost. A to považuji za své poslání, dělat chůzí trochu radost, ukázat třeba i českým fanouškům, že to není okrajová disciplina, že je docela hezké na ni koukat" řekla v cíli Anežka.

Závod mužů na 20km se stal španělskou záležitostí. Překvapivě do pořadí na předních příčkách nezasáhl favorizovaný domácí závodník Christopher Linke, kterého velmi dobře známe z našich Poděbrad a kde již několikrát dokázal zvítězit. Tentokrát tomu tak nebylo a došel až na 13.místě 1:22:33hod. Mistrem Evropy se stal Španěl Alvaro Martin za 1:20:42hod, před stříbrným krajanem Diego Garciou 1:20:48hod. Na bronzový stupínek vystoupal Rus Vasilij Mizinov 1:20.50hod. Nejlepším z domácích závodníků se tak staly Nils Brembach na 6.místě za 1:21:15hod a  na 8.místě Hagen Pohle za 1:21:35hod, který šel velmi odvážně více než polovinu závodu na samém čele celého závodu. 

Výsledky s mezičasy 20km chůze muži    Výsledky s mezičasy 20km chůze ženy