Na poli rozhodčích máme celkem 6 nových českých rozhodčích úrovně Bronz level, Miloslav Lapka bohužel neuspěl na úrovni Gold level. Emannuel Tardi naopak Gold level úspěšně získal!
- Redaktor
Na jaře právě končícího roku přišla z WA a EA zpráva o náboru nových rozhodčích. No, náboru. Kdo prošel domácím sítem, mohl se pokusit o úspěch při listopadových zkouškách na rozhodčí mezinárodní úrovně a to Bronze level. Současně byly otevřeny přihlášky pro aspiranty úrovně nejvyšší - té zlaté.
Účastníci museli absolvovat on-line školení a následně splnit testy složené z teoretické části a části praktické, kde se vyhodnocovala videa pořízená Jeffem Salvagem při letošním MS chodeckých týmů v turecké Antalyi. Za letošní zkoušky je třeba velmi poděkovat slovenské rozhodčí dlouhodobě žijící v Irsku Zuzaně Costin, která ochotně přeložila materiály do slovenštiny a v tomto jazyce pak bylo možné skládat i zkoušku. Angličtina, která je často překážkou v účasti našich (nejen) chodeckých rozhodčí na zkouškách této úrovně, tak nyní nehrála roli.
Vyhodnocení testů zabralo nějaký čas, aspirantů bylo mnoho. Těsně před vánočním veselím obdrželi mnozí čeští rozhodčí hezký dárek. Naši rozhodčí byli velmi úspěšní a panel našich mezinárodních rozhodčí se výrazně rozrostl.
Bronze level nyní mají František Párys, Michal Šandera, Juraj Malík, Miroslav Svoboda. Poprvé nás pak na mezinárodním panelu zastupují i ženy, jmenovitě Ludmila Pudilová a Věra Párysová.
Všem jmenovaným srdečně gratulujeme. Ne všechna jména jsou chodcům dobře známa, na závodech se zatím příliš neukazovali, snad se toto do budoucna změní a svou erudicí přispějí ke zkvalitnění pole českých aktivních rozhodčí.
Zajímavostí je jméno Michala Šandery. Vynikající chodec z 90. let a reprezentant sice již dávno nechodí, závodně velmi dobře běhá, nicméně chůzi se stále věnuje jako rozhodčí. Michal je členem AC Rumburk a lze jednoznačně říci, že není v ČR žádný jiný oddíl, který by měl tolik úspěšných a aktivních členů. Na panelu mezinárodních rozhodčích je vedle Šandery také Martin Nedvídek (Silver level), na panelu ČAS ŘP a TD je AC Rumburk zastoupen Janem Reinem a Lucií Nekulovou. Takovou bilanci žádný jiný oddíl nemá.
Vedle zkoušek Bronze level proběhla v průběhu podzimu příprava a následné zkoušky Gold level, tedy té nejvyšší kategorie. Tady jsou požadavky přeci jen o dost výše. U Bronze level lze nedostatky v anglickém jazyce prominout, u silver i gold level už něco podobného není možné. U té nejvyšší kategorie se předpokládá účast na nejvyšších soutěžích mezinárodní úrovně a tak je krom jazykové výbavy požadována perfektní znalost pravidel atletiky, technických pravidel (absolventi často plní roli technických delegátů delegovaných na závody EA či WA) a především musí uspět při praktické zkoušce.
Videa použitá pro zlaté rozhodčí jsou často skupinová a na absolutní hraně pravidel. Pro představu, on - line test trval 4 h. Při praktickém testu bylo aspirantům promítnuto 20 min zkouškové video, kdy museli udělat 70 rozhodnutí! A to nejen posoudit, ale i zapsat.
Za ČR se přihlásil Miloslav Lapka, který stejně jako Martin Nedvídek je rozhodčím stříbrné úrovně. Míla Lapka sice neuspěl, nicméně stříbro mu sluší a na této úrovni zůstává. Jak je popsáno výše, zkoušky byly nesmírně obtížné a uspět bylo nesmírně náročné. Mezi šťastnými jsou i jména českým chodcům dobře známá. Výše zmíněná Zuzana Costin si za svou obětavou práci pro chůzi rozhodně zaslouží na panelu být. Velká gratulace náleží i rozhodčím, které známe z Zittau: Martinu Škarbovi (SVK), který patří mezi organizátory dudinského závodu. Populární chodeckou postavičkou a žitavským rozhodčím je i Francouz Emmanuel Tardi. V letošnim roce mezi naše rozhodčí patřila i Orsolya Gruber (HUN) a Mara Baleani. A ten, kdo byl letos na semináři v Zittau, tak pokud jej ještě neznal, mohl při semináři poznat Jeffa Salvage. Ti všichni získali Gold level a posunuli se v žebříčku rozhodčích o příčku výš.
Všem novým rozhdočím ještě jednou gratulujeme!