Bílá je čest, červená krev!

Pravidelní čtenáři webu SMOLA CHŮZE vědí, kde nalézt výhradně chodecké články nejen z českých luhů a hájů. Už sám název webu napovídá, kterým směrem se naše činnost provozovaná ve volném čase ubírá. Ti z čtenářů, kteří znají největšího mecenáše české chůze osobně, vědí, že Pepa Smola má krom sportovní chůze ještě jednu sportovní lásku. To, že je jeho srdce sešívané, vědí i pravidelní sledovatelé facebookové stránky Smolachůze. Obvykle se však přímo na webu Slávince nevěnujeme. Poslední kampaň “sešívaných” však budí respekt i u nás nefotbalových fanoušků, má daleký společenský přesah a měla by být představena na všech nejen sportovních webech.

Koncem října spustila Slavia Praha, tradiční fotbalový klub s průměrnou návštěvností na zápas 17 668 diváků, novou a tolik potřebnou kampaň:  Daruj krev, daruj sílu Slavie!

boty slaviaDárcovství krve je záslužná a v pravdě altruistická činnost. Bez dárců krve, té nenahraditelné tekutiny, by nešlo léčit celou řadu nemocí, vyrábět mnohé léky, provádět akutní i neakutní operace…, prostě bez dárců krve by nebylo zdravotnictví takové, jaké je známe. Dárci krve jsou nenápadní hrdinové dnešní doby, aniž si většinová společnost uvědomuje, jak vyjímeční tito lidé jsou.

V České republice je dárcovství krve bezpříspěvkové, tedy za něj dárci nepřísluší finanční odměna. A je to tak správně. Předejde se tak tomu, aby s vidinou finančního zisku, potenciální dárce v dotazníku zalhal a zatajil rizikové chování. Dárcovství krve je především o dobrém pocitu dárce samotného. Z daní je pak možné odečíst si 3000 czk za každý odběr. Množství odběrů je omezené, muži mohou plnou krev darovat 4 - 5x ročně dle zařízení a ženy 3 - 4x.

Co znamená pojem odběr plné krve? Pokud potencionální dárce projde před odběrovým testem, odeberou mu na transfúzní stanici cca půl litru krve. Tu pak transfúzní stanice zpracuje dle potřeby buď použijí zpracovanou krevní konzervu jako takovou, nebo si ji rozloží na “součástky”. Samotný odběr trvá do 10 min, na stanici však s vyplnění dotazníku, před odběrovým vyšetřením a následnou svačinkou (liší se dle odběrového zařízení) strávíte zhruba hodinu.

Pokud se rozhodnete darovat “pouze” jeden z komponentů - destičky eventuelně plazmu, můžete na transfúzní stanici častěji a pobudete si tam o něco déle. Samotný odběr plazmy trvá v průměru do 1 hodiny, u destiček je to o cca 15 min déle. Ano, i plazmu lze bezpříspěvkově darovat, nemocnice ji použijí při léčbě či přípravě potřebných léků. Nepleťme si však bezpříspěvkové transfuzní stanice s plazma centry, kde vám za odběr zaplatí a plazmu vyvezou do zahraničí. Kampaň Slavie se zaměřuje na bezpříspěvkové dárcovství a motivování nových dárců či ocenění těch stávajících.

V České republice jsou dárci krve odměňování medailí / křížem či plaketou profesora Jánského. Každý prvodárce pak na své transfúzce obdrží symbolickou kapku krve.

Pokud s dárcovstvím váháte kvůli sportovnímu vytížení, je právě teď ta pravá chvíle vyrazit k nejbližší transfúzce. Odběrem krve si sice ztížíte trénink, bude se vám nějakou dobu hůře dýchat, tepovka bude výš, ale krev se do cca 7 týdnů plně obnoví a tudíž to vaši závodní sezónu nijak neovlivní. Jen je třeba si dát pozor a den před odběrem to se sportem příliš nepřehánět. Lehčí trénink, v den odběru žádný a pak zas hurá na to. Všeobecně se dá říci, že ženy to mají o něco těžší než muži, ale ani ženy - dárkyně se nemusejí vzdávat sportu. Zkuste vyhledat např. diskusní vlákno odběr krve na běhej.com, kde se v diskuzích podělili dárci o své zkušenosti.

Darovat krev může každý průměrně zdravý člověk starší 18 let do cca 65 let věku, který splňuje kritéria dárce. Jaká jsou si můžete přečíst na stránkách kampaně či na webu kterékoliv nemocnice, která má transfúzní oddělení. Není třeba se ničeho bát. Jde to, jen je třeba chtít. Nikdy nevíte, kdy bude někdo z vaší rodiny krev potřebovat.

A tak, darujte krev!  “Daruj sílu, Daruj krev!”

Lucie Nekulová