MISTRY ČR V CHŮZI NA 35KM SE STALI HLOCH  A BUGÁROVÁ  

RACE RESULT

PHOTOS

V sobotu 26.10. přivítalo německé město Zittau 3. ročník Lusatian race walking. Unikátní projekt česko - německých klubů naplňuje poslední 3 roky evropské myšlenky spolupráce a společného soužití v pohraničí. V nádherném prostředí žitavského Weinaupark hostily kluby O-SEE Zittau a AC Rumburk ve spolupráci s evropským projektem Interreg závod, který měl tentokrát stříbrný statut WA a dokládá, že v pohraničí nemusíme žít vedle sebe, ale měli bychom žít společně.

Pořadatelé se v letošním roce rozhodli nepořádat jenom závod. Ti, kterým nestačí jen ukrajovat další a další kilometry, mohli v pátek před závody navštívit seminář o sportovní chůzi. Problematiku nedopnutého kolene u profesionálních atletů přiblížil v on-line přenosu Jeff Salvage (USA), o technice veteránů a mládežníků přednášel Rolf Müller (GER), o práci a rozhodnutích vrchníka při ME v Římě a OH v Paříži povyprávěl Frederic Bianchi. Díky video záznamům si závodníci mohli vyzkoušet, jak těžká je práce rozhodčího a jak obtížné může být se v některých případech rozhodnout. Všem přednášejícím patří velký dík za to, jak poutavé a poučné to celé bylo.

Ben Hlima cílDo Zittau se přihlásilo přes 200 závodníků z 22 států a pestrobarevný podzim je přivítal nádherným slunným počasím. Pořadatelé netradičně vyšli vstříc veteránům, kterým bylo letos zrušeno 30 km a distanci zařadili, což si masters atleti pochvalovali.

Jako první vyrazila k závodům na 1/2/3km chodecká budoucnost. Poprvé se na trati chodeckých závodů objevili závodníci z domácího oddílu O-SEE. Nejvýraznějším výkonem bylo nepochybně obrovské zlepšení Michala Benčíka (SVK). Ten se dostal na dvojce 5 sec pod 10 min hranici a závodům zcela dominoval. Jeho nadšený dědeček a trenér Juraj Benčík se rozplýval jak nad výkonem, tak nad dokonalostí závodního okruhu a organizací závodu. Za což pořadatelé děkují.

3 km závod ovládla napříč kategoriemi Češka Noemi Maják. Technicky vynikající mladá naděje české chůze předvedla další výkon pod 16 min. Třetí příčku brala frýdecká Vaňková rovněž ve velmi solidním výkonu - 16:34.

V 10:30 byl odstartován hlavní závod. Nechyběl loňský vítěz a rekordman Aurélien Quinion (FRA), ani loni druhý na 20 km Maher Ben Hlima (POL). Mezi ženami byla nejzářivější hvězdou Lorena Arenas (COL), OH medailistka, ovšem soupeřku měla více než důstojnou v podobě polské více mistryně světa Katarzyny Zdzieblo. Na startovní čáře stála řada olympioniků a účastníků nejvyšších soutěží.

Od prvních metrů tempo tahal Quinion, který se do Zittau chtěl po loňsku vrátit a splnit si minimum pro MS. Spolu s ním se držel Hlima, Arslan a další. Všichni však začali postupně ztrácet a Aurélien šel brzy sám. Ne každý den je posvícení a i přes slibný začátek se ukázalo, že v sobotu to prostě nebyl Aurélienův den. Žaludeční křeče jej nakonec donutily závod ukončit předčasně.

Ono pracovat na plný úvazek, k tomu dělat na oddíle trenéra, dojít 9. na OH a ještě být novopečený tatínek nádherné holčičky je prostě náročné a Aurélien si toho nabral až moc. Přes jeho DNF jsme byli rádi, že byl s námi. Tento usměvavý a velmi skromný atlet bude v Zittau vždy vítán s otevřenou náručí. Závod brzy zcela ovládnul polský spolu favorit. Je až neuvěřitelné, jak obrovský pokrok tento závodník za 2 roky, kdy se vrátil na závodní dráhu, udělal. V Zittau zvítězil v novém osobním rekordu 2:28:44 a za limitem pro MS  zaostal o 44 sec. Velkým překvapením byl výkon druhého Camerona Corbishleyho. Ten se loni v Zittau vracel k chůzi po roční pauze a letos si poprvé zkusil 35 km. Byl z toho britský rekord časem 2:31:34. Třetí v cíli lotyšský chodec Saulgriezis dlouhou sváděl souboj se slovenským olympionikem Morvayem, nakonec došel pro bronz přesvědčivě v novém národním rekordu. Z rekordu osobního a vyšlápnutí směr Tokyo se mohl radovat i Morvay, národní rekord například zapsal americký olympionik Nick Christie. Velký debut na této trati předvedl německý Abu El Wafa. Teprve 20 letý atlet předvedl  2:39:50 a nadchnul nejen svého trenéra R. Weigela.

Zdibelo cílMezi ženami byla soutěž mnohem napínavější. Arenas se Zdzieblo šly dlouho bok po boku a bylo jasné, mezi kým se bude rozhodovat. Zdzieblo se od svých medailí v Oregonu trápila, měla problémy technické i výkonnostní, v Zittau však na to vše nemyslela. S přehledem si poradila s tratí i kolumbijskou soupeřkou a technické problémy se zdály být na míle daleko. Závod jí dokonale sednul a zapsala si nejen rekord závodu - 2:45:55, ale především splněný limit pro MS.

Druhé Arenas nestačil na vítězství ani národní rekord 2:46:44. I třetí v cíli, italská závodnice Colombi časem 2:47:29 o půl minuty překonala limit pro Tokyo! Ženy letošní Žitavě dominovaly a výkony to byly obdivuhodné. I čtvrtá Katarinka Czaková (SVK) se o 10 sec vešla pod hranici 2:50:00 a zlepšila slovenský rekord!

stupně MČR mužiBohužel, komu se v Zittau hrubě nedařilo, byli čeští atleti a atletky. Národní šampionát zastihnul reprezentanty v ne zrovna reprezentativním zdravotním stavu a tak zdecimovanou reprezentaci zastupoval vlastně jen Jaromír Morávek. Ten se však dopustil fatální chyby. Do závodu vypálil zostra, až tak zostra, že vyrazil bez čipu a návštěvy call roomu. Není v silách žádného pořadatele uhlídat, zda si všichni splnili své předzávodní povinnosti. Děvčata ve svolávatelně měla jeho jméno proškrtlé a předala jej dál jako neodprezentovaného. Když se na problém přišlo, pokračoval v závodě pod protestem. V závěru závodu si prošel křečemi, pěkně si to protrpěl a získal cenné zkušenosti hned na dvou frontách. Dokončil sice jako první z Čechů, ovšem u jeho jména svítí DNS. Morávek se na dotaz, proč neprošel svolavatelnou, nevymlouval a nehledal akceptovatelnou výmluvu. Jasně přiznal, že tam nebyl a nepochopitelně nakráčel rovnou na startovní čáru. Podaný protest proti vyloučení byl shledán neoprávněným, mezitím navíc přišel další protest, tentokrát na jeho účast v závodě. Budiž jeho příklad poučením pro další atlety i atletky.

Dalo by se říci, že titul tak spadnul do klína dalšímu v pořadí. Ovšem to by bylo vůči břeclavskému Jaromíru Hlochovi značně nefér. Na jaře jsme obdivovali jeho obrovské zlepšení, kdy se ze závodníka, co chodil loni 10 km přes hodinu, dostal hluboko pod 50. Když jsem ho v Brně přesvědčovala, ať těch 35 km zkusí, když má limit, nikdy by mne nenapadlo, že tento nenápadný atlet urve titul pro sebe a budu mu na krk dávat zlatou medaili. Jako jediný se dokázal dostat pod 3 h, šel vynikající závod a oprávněně vybojoval post nejvyšší. Bravo! Stříbro získal ostřílený veteránský matador Nedvídek z pořádajícího oddílu AC Rumburk, jeden z pořadatelů závodu. Bronz za čas 3:15:41 převzal brněnský Malysa.

V ženách byla mistrovská soutěž otevřenou záležitostí a vyhrát mohla kterákoliv z žen na startu.

stupně MČR ženyDěvčata se nejdříve držela pospolu, následně dle plánu odstoupila Bakliková a bylo jasné, že kdo dojde do cíle, má medaili. Zvítězila v novém OR plzeňská Bugárová před Štěpánkou Pohlovou Kučerovou a Klárou Hlaváčovou. Ta už trénuje výrazně méně než dříve a klobouk dolů za ochotu nejen nastoupit, ale závod protrápit až do konce.

V Zittau se šlo i 20 km. Mezi muži zvítězil nestárnoucí Portugalec, teprve 49 lety neuvěřitelný Joao Vieira. Historicky první vítězství kostarické atletky na podniku světové Tour zapsala Noelia Vargas Mena, která tak svou evropskou šňůru (Madrid 3. - Praha - 2.) korunovala žitavským vítězstvím a udělala výrazný krok směrem k MS.

I při závodě na 5 a 10 km padaly vynikající výkony. 5 km zcela ovládnul maďarský teprve patnáctiletý závodník Ligeti. Výkon 22:21 je vynikající. Ve skvělé formě se prezentoval i svěřenec Františka Páryse Dan Mochal. Ten došel druhý za 23:09. Bronz vybojoval mladoboleslavský Rösler těsně pod hranicí 24 min, pod 25 min šli ještě Plecháček s Vejvančickým. Mezi děvčaty zvítězila slovenská chodkyně Pernická - 25:36.

Přes pobyt v penalty zóně dokázal na 10 km trati zvítězit německý chodec Nick Joel Richardt (42:35). Čech Albert Kukla skončil třetí ve svém druhém nejlepším kariérním výkonu, když na maďarského chodce Tótha ztratil pouhých 10 sec (42:57 - 43:07). Kuklovi Zittau svědčí. Na čtvrtém místě se z velkého OR radoval slovenský dorostenec Rosenbaum 43:16!

Letošní Žitava tak byla plná rekordů a skvělých výkonů. Závodníci si opět odvážejí oblíbené čelenky místo finisherských medailí vytvořené Martinem a Janem Reinovými.

Pod taktovkou Jana Reina a Jense Schoeninga připravili pořadatelé nádherné závody, pochvalné komentáře přicházely z celého světa. Až tedy na Čechy, těšíme se, až nám nezpackané závody podobné mezinárodní úrovně předvedou například v Opavě…, my to holt v Zittau udělat lépe neumíme, jsme jen stříbrný meeting, který pořádá ve svém volném čase de facto na koleni 5 lidí… 

Zittau není jen o závodech. Ta letošní byla i o ochotě zkusit něco víc. Byla o nečekaných změnách na poslední chvíli, kdy onemocněl německý komentátor a změnu na pozici rozhodčích zachránili manželé Párysovi, kteří ochotně vypomohli (děkujeme!) a na nečekaně uvolněné pozici se vystřídali. Letošní Žitava byla i o radosti z toho, že jsme spolu. Byla i o olympijském miminku Auréliena a Cassandry. Byla plná osobních i národních rekordů a především plná úsměvů a spokojených lidí. A ty nespokojené poprosíme, ať příště nejezdí. My chceme mít radost z toho, jak to umíme udělat, lepší to asi nebude.

Celému týmu pořadatelů, všem pomocníkům a rozhodčím, přednášejícím na semináři, vám všem z celého srdce děkuji. Byl to krásný víkend a už se těším na další!

Díky Zittau, díky AC Rumburk, díky O-SEE a díky za Interreg. Bez vás by to nešlo!

Lucie Nekulová