11 th EDITION PRAGUE ONE-HOUR TRACK WALKING - 11.ROČNÍK PRAŽSKÉ CHODECKÉ HODINOVKY - 19.10.2024

RESULTS OFFICIAL

RESULTS TECHNICAL

FOTOGALERIE HONZA NEKULA

FOTOGALERIE MIRIAM STEWARTOVÁ Prague One-Hour Track Walking - 500, 1000, 2000, 5000m

FOTOGALERIE MIRIAM STEWARTOVÁ  Prague One-Hour Track Walking - 1th group

FOTOGALERIE MIRIAM STEWARTOVÁ  Prague One-Hour Track Walking - ELITE group

V sobotu 19.10. se uskutečnil již 11.ročník Pražské chodecké hodinovky pod patronátem Josefa Smoly a jeho firmy SMOLA KONSTRUKCE. Závod se potřetí konal na útulném stadionu AC Praha 1890, organizačně byl zaštítěn domácím týmem pod vedením Františka Zouhara a Kateřiny Kautské.

DSC 3636Rozhodcovské terčíky vytáhnul mimo jiné vrchník OH v Paříži Švýcar Fredie Bianchi nebo náš stříbrný rozhodčí Martin Nedvídek, který přijal pozvání a místo svého startu se ujal terčíků.

Závodní den byl zahájen společným startem na 500 / 1000 / 2000 m. Celkem se na dráze představilo 17 chodeckých nadějí a všichni bojovali velmi srdnatě. Hned 7 atletů bylo ze Slovenska, včetně Michala Benčíka, nositele slavného chodeckého jména. S ním se na závod přijel podívat i Juraj Benčík, trenér OH vítěze z roku 1988 Pribilince.

Závod na 3000 a 5000m byl opět společný. Do čela 14 členného startovního pole se ihned vydal slovenský chodec Jakub Bátovský (SVK, 5000m), následovaný dvojicí z AK Slovan Duchcov Weiss - Slaměník (3000m). Slaměník i Weiss si oba výrazně vylepšili OR, Slaměník zapsal 15:12.8 a Weiss šel o 10 sec pomaleji. Pokud by toto předvedli při MČR žactva, brali by zlato a stříbro. Weiss však šel při republice o minutu pomaleji a získal tehdy bronz. Na jejich výkonu je vidět, jak pravidelné starty mladým chodcům prospívají, bohužel závodních příležitostí pro ně příliš není. Na třetím místě skončil na domovském stadionu Šimon Franc, ten však měl již výrazný odstup (19:59.60).

Mez žačkami dominovala talentovaná Noemi Maják z Kadaně. Ta rozešla závod velmi odvážně, letěla po dráze  a vypadalo to na OR. V druhé polovině závodu jí došly síly, zapsala však další čas pod 16 min (15:59.10). Druhá byla v osobní rekordu tradiční účastnice “Hodinovky” Lucie Maredová (19:05.90)

V chůzi na 5000m jasně vládli slovenští bratři Bátovští. Jakub šel od začátku svůj vlastní závod, prezentoval se dobře zvládnutou technikou a předvedl čas pod 22 min - 21:39.7. O 3 roky mladší Šimon šel také svůj vlastní závod - 23:06.7. Na třetím místě došel atlet z Kazachstánu Stanislav Borissov. Ten se na českých chodeckých závodech objevil loni poprvé právě v rámci hodinovky a pomalu se lepší. Tentokrát zapsal čas 24:41.8, což je od loňska zlepšení o několik minut.

Pak se již ke startu postavila první skupina Pražské hodinovky. Mezi 23 atlety byli závodníci z Německa, Polska Slovenska i Velké Británie. Na start se postavil i Kapusta ze Slovenska, který se ve věku 70+ nejdříve rozchodil na pětce, aby pak absolvoval i hodinovku! Nejstarším účastníkem závodu byl Zdeněk Gonsiorovský spolu s o rok mladším Standou “Hadem” Markem.

IMG 6216Vedoucí trojice byla od počátku jasná. Smola - Pohlová Kučerová - Kyselicová. S nimi se na začátku držela Borovičková s Vrankovou a Polák Luniewski, který dokonce udával průběžně tempo, trojice favoritů se však brzy utrhla a předcházela ostatní chodce o další a další kola. Zajímavostí závodu pak byl start manželů Kiepertových, přičemž paní Maria začala chodit až letos. Zapsala krásných 7827 m. Tempo závodu tahal střídavě Pepa se Štěpánkou s Emou Kyselicovou za zády. V druhé polovině zrychlující Štěpánka utrhla postupně Pepu a před něj se dostala i Ema Kyselicová. Ta se opakovaně přibližovala ke Štěpánce, ovšem Štěpánka si vše hlídala a postupně začala navyšovat vedení. Pepa ztrácel, ovšem tenhle člověk má srdce bojovníka. Na hraně svých možností se v poslední čtvrt hodině snažil odhodlaně dotáhnout na Kyselicovou a nakonec svým odhodláním a buldočí povahou Emu udolal. Po skončením závodu se dlouho a hodně pomalu zvedal. Takhle “vyndat” se umí opravdu málokdo. Tentokrát do toho šel s ujištěním vítězky, která během diváky bavícího souboje slíbila případnou resuscitaci… Vítězka rozchodu byla jasná. Hned 4 atleti se v této skupině dostali přes hranici 10 000m, čtvrtým do party byl pravidelný účastník hodinovky Miroslav Luniewski.

A pak už se ke startu nachystala elita. Před startem závodu ještě šikovná domácí atletka Táňa Rezková zazpívala státní hymnu a dodala tak závodu punc mezinárodního sportovního svátku.

Vítěz závodu byl vlastně jasný od chvíle, kdy se objevil v přihláškách. Christopher Linke natáhnul své dlouhé nohy a od první zatáčky nebylo pochyb, kdo bude králem závodu. Technicky nádherně jdoucí Linke šel co potřeboval pro překonání rekordu závodu. Na druhém místě se až do momentu, kdy přišly žaludeční problémy, držel další olympionik ve startovce, Američan Nick Christie. Několik kol se opravdu trápil, ale je bojovník a závod hrdinně dokončil na čtvrtém místě. Jeho indispozice využila dvojice Zajíček - Krestianko (SVK). Zajíček šel neohroženě na druhém místě pohledově velmi pěkným krokem. V posledním roce se technicky opravdu výrazně zlepšil, jen v únavě, pokud se snaží udržet tempo, které je zatím nad jeho možnosti, lehce kolísá. Třetí pozici držel Slovák Krestianko, který došel našeho Kuklu o kolo a pak šli kluci dlouho bok po boku. Linke prošel metou 10 000 m v čase 41:03 s 40 s náskokem na loňský rekordní výkon Tótha. Zajiček šel velice dobře, 10 000 m za 42:19 ukazuje na dobrou připravenost před MČR v Zittau nadcházející sobotu.

IMG 7169Mezi ženami se však šlo ještě lépe. Tradiční vítězka Lyudmila Olyanovska z Ukrajiny šla velmi ostře, nepodcenila vůbec nic a i u ní bylo po 10 000m  (43:24) evidentní, že jde po novém rekordu a rekordní finanční odměně vypsané za rekord. Náskok byl cca 15 sec a Lyudmila předváděla výkon světových parametrů. Nejbližší pronásledovatelkou byla kostaričanka a další olympionička na startu, Noelia Vargas, která na desítce (45:22) zašla podobně jako nedávno při závodě World Tour v Monaku, kde skončila třetí, ale na Lyudmilu prostě nemohla stačit.

Po zaznění výstřelu oznamujícímu konec závodu se z nových rekordů radovali oba vítězové.

Linke zašel 14 510 m, Lyudmila 13 886 m. Pro Linkeho jde i o osobní rekord, na hodinovce startoval poprvé. Adam Zajíček předvedl také velmi dobrý výkon, kdy na německou hvězdu ztratil 657 m (13 853). Lyudmila tak došla v celkovém pořadí druhá! Třetí místo bral s přehledem Krestianko (13 680) před trpícím Christiem (13 066). Top 6 doplňoval ještě Albert Kukla (12 926) a Rostislav Kolář (12 186). Dech beroucí výkon Lyudmily už byl zmíněn Výborně šla při své hodinovkové premiéře i Noelia Vargas (13 142) která velmi oceňovala výkon Ukrajinky. Současně si pochvalovala závod jako takový a zmínila, že velmi oblibuje tyto kouzelné evropské stadiony a soutěže. Českou vlajku držela na stupních vítězů Ema Klimentová. Šikovná juniorka se po závodě dušovala, že za rok už konečně musí jít přes 12 000 m (11 974 m). TOP 6 doplnily slovenské juniorky Kusá (11 974m)  - Dudová (11 149), mezi které se vklínila další česká juniorka Alžběta Franklová ( 11 149 m).

Velké ocenění zaslouží organizátoři za ochotu vyzkoušet si pravidlo penalty zóny. Ta byla využita ve 3 případech a všichni atleti nakonec viděli cíl. Snad letošní rok, kdy PZ po Poděbradech a Zittau začínají implementovat další a další závody, bude u nás už toto dnes již ve světě zaběhnuté pravidlo standartní.

Tým AC Praha 1890 a firma SMOLA KONSTRUKCE připravili skvělé závody. Tradiční občerstvení dodalo Řeznictví Pavel FATKA Velká Chuchle a atleti AC Praha 1890 pak servírovali domácí koláčky.

Za krásný závodní den zaslouží celý tým organizátorů a především Pepa Smola velké poděkování. Tak snad zase za rok!

DSC 3631

IMG 6399IMG 6362IMG 7169IMG 7503

Stupně muži