Olympijské hry, 20km chůze, 1.8. 2024, Paříž (Francie)
- Redaktor
Nejcennější medaile, které jsou na světě k mání, vybojovali v olympijském závodě na 20km chůze v ženách čínská chodkyně Yang a v mužích ekvádorský chodec Pintado. Nedávní Mistři Evropy Italka Palmisano a Švéd Karlström, jakož i Peruánka Garcia Leon neunesli tlak aspirantů zlata a totálně vyhořeli. Jediná česká chodkyně Martínková skončila na 27.místě.
RESULTS Women's 20km Race Walk
Atletický blok na OH otevřely ve středu 1.8. chodecké soutěže. Závod se nemohl konat na lepším místě. Kilometrový okruh vytyčený u slavné Eiffelovky směřující přes Jenský most k paláci Trocadero, nic hezčího si snad ani nešlo přát. Chodci měli zaručeny opravdu nádherné fotografie. Asflatový povrch sice nebyl nic moc, na otočce byly dokonce kostky, nicméně kulisa závodu byla dokonalá. Pořadatelé měli značně ulehčenou práci, s Eiffelovkou v pozadí nemuseli dělat vlastně vůbec nic. A toho se drželi. Dokonalost polského okruhu při zlaté meetingu ve Varšavě, kde město nechalo položit nový asfalt, se zdála být docela daleko.
Závodní den zahajovali muži. Kvůli bouřkám, které pařížské Hry značně trápí, byl start o půl hodiny odložen. K závodu nastoupilo 49 mužů a mohli si užít okruh obsypaný diváky. Hned v prvních metrech vyrazil vpřed Brazilec Bonfim, zbytek startovního pole mírně ztrácel. V druhé okruhu se již balík chodců spojil a na čele se objevoval domácí Bordier. V popředí nechyběl nikdo z favoritů, šlo se tempem nad 4 min.
Jako první záhy ze závodu odstoupil indický závodník Singh. Příjemné pobouřkové počasí se v druhé polovině závodu změnilo v dusný horký den. Metou 10 km procházel obrovský balík stále ještě 27 atletů pospolu v čase 40:23 - 27. Překvapivě začínal lehce ztrácet německý chodec Linke. O okruh později začal mít problémy favorit z největších, švédský šampion Karlström. Postupně se propadal skupinou více a více dozadu. Kolem 14 km bylo jasné, že je švédský viking ze hry venku a bude to pro něj velmi hořký závod. Až poté vyšlo najevo, že po ME onemocněl Persy covidem, pak přišla další viróza a jeho závěrečná příprava tak byla více než komplikovaná.
V poslední čtvrtině závodu bylo ještě stále 9 adeptů na 3 olympijské medaile. Tempo bylo stále ostřejší, muži po trati doslova letěli v T hluboko pod 4 min. 2 km před cílem zbyla v čele čtveřice Pintado - Stano - Martín - Bonfim. Nejvíce sil měl Pintado, který poslední kilometr napálil za 3:31 a nikdo nedokázal reagovat. Odpadnul Stano (ITA), naopak se ze zadu mocně dotahoval Kanaďan Dunfee, ale času už bylo velmi málo. Vítězem se stal v čase 1:18:55 Pintado (ECU) před Bonfimem (BRA) - 1:19:09. O 2 vteřiny zpět došel nejlepší Evropan Španěl Martín - 1:19:11. Stano byl o další 2 sekundy zpět, páté místo zbylo na Kanaďana Dunfeeho a na šestém místě došel v národním rekordu Etiopan Fekansa (1:19:31).
Nejlepším zástupcem domácí chůze byl Aurélien Quinion, který začal závod na chvostu startovního pole (třetí od konce) a postupně se prokousával vpřed. V cíli obrovsky slavil, hecoval diváky a předváděl show. Jak to umí rozjet vědí dobře ti, kteří byli loni v Zittau. Nesmírně sympatický francouzský závodník měl rozhodně co slavit a i bez medaile byl vítězem dne. V noci před závodem totiž odvezl svou partnerku do porodnice, aby byl kolem 3 hodiny ráno přítomen narození svého prvního potomka, dcerky Karličky. Načež vzal batůžek a vyrazil k Trocadéru, kde si před 10h ráno došel ve foto finiši pro TOP 10 a osobní rekord 1:19:56. Bravo!
Pak již k závodu nastoupilo 45 žen včetně české chodkyně Elišky Martínkové. Balík závodnic vyrazil opravdu zostra v tempu sub 4:25. Stejně ostře začala i Eliška Martínková, která se pak usadila v druhé skupině kolem 15. místa a trojkou procházela na úrovní 13 min!
Po čtvrtině závodu se rozhodla nastoupit čínská chodkyně Yang a postupně si budovala větší a větší náskok na své pronásledovatelky. Na 10 km (43:06) už měla náskok 33 sec na 12 člennou skupinu pronásledovatelek. Když náskok narostl skoro k 50 sec, zabrala na 14 km španělská hvězda Maria Peréz. A po trati doslova letěla, dokonce stlačila tempo až na 4:05! Rychle však získala červenou a musela se přeci jen trošku uklidnit. I tak se Číňance přibližovala. Dotáhnout se snažila i další z čínských chodkyň Ma, ta však byla odeslána do PZ. Nejsilnější z dalších pronásledovatelek byla australská favoritka Jemima Montag. 3 km před cílem bylo prakticky rozhodnuto. Zlato si na krk pověsila Yang za skvělý čas 1:25:54. Stříbro je obrovským zadostiučiněním pro Peréz (1:26:19), která po loňské fantastické sezoně čelila zdravotním problémům a měla velmi komplikovanou přípravu. Bronz získala v novém australském rekordu Jemima Montag - 1:26:25. Překvapením bylo odstoupení trpící Palmisano, italská šampionka vzdala závod na 13 km.
Nejlepší Francouzská chodkyně Clémance Beretta došla na 15. místě. Jako poslední se dokázala dostat pod metu 90 min.
Eliška Martínková začala velmi odvážně. Závod napálila opravdu zostra, před závodem mluvila o velké formě, ovšem tempo sub 4:25 bylo prostě moc. Po 6 km se začala propadat pořadím a tempo výrazně klesalo. Zajímavostí je, že všechny domácí chodkyně rozešly značně pomaleji než Eliška, Beretta se na ni dotáhla až kolem 8. kilometru! 10 km za 44:51 sice dávalo teoretickou šanci na nový OR, ale šanci opravdu jen teoretickou. Když se kolem Elišky přehnaly v poslední čtvrtině závodu další dvě Francouzky, dokázala se Eliška vrátit do závodu a ve snaze zachytit se svých vrstevnic z kategorie U23, zrychlila. Francouzky jí sice nakonec nadělily půl minuty, ale pohledem diváka byly přesně tím, co Elišku vytáhlo k rychlejšímu závěru. Eliška při své olympijské premiéře dokráčela v čase 1:32:30 na 27.místě. S velkou formou měla nejspíše větší očekávání, reálné hodnocení musí znít nezklamala, nenadchla. Dosažený výkon je daleko za OR z této sezóny, rychleji šla i při ME, kde se jí započítala penalizace 2 min. Na druhou stranu v rankingu byla výrazně níže a tímto pohledem si, co se týče umístění, hodně polepšila. V náročném závodě navíc potvrdila svou pozici v evropské chůzi, neb z Evropanek byla 12. Lze spekulovat nad tím, jak by dopadla, pokud by rozešla volněji. Eliška zariskovala a i když to tentokrát nevyšlo, příště se třeba dostane dál. Teď už je však čas zregenerovat a těšit se na štafetu.
Chodecké závody nabídly nádhernou podívanou. Ženy byly, pohledem diváka, technicky výrazně lepší než muži. Propadli evropští šampioni z Říma. Závody ukázaly, že i chůze je divácky nesmírně zajímavá. Divácká kulisa loni v Budapešti byla skvělá, v Paříži to byl doslova kotel.
Po 20 km show se tak můžeme těšit na příští týden. Poprvé v historii půjdou chodci na olympijských hrách štafetu. Týmová soutěž speciálně vytvořena pro potřeby OH bude jistě skvělou podívanou. A nás může těšit, že si dvojice Hlaváč - Martínková dokázala zajistit místo na startu. Po včerejšku dobře víme, že bude na co koukat. Oběma chodcům přejeme další český rekord