V polském Krakově se uskutečnilo mezistátní utkání kategorie do 22 let mezi domácí reprezentací, Českou republikou, Ukrajinou a Maďarskem. Naši atleti vybojovali druhé místo.

RESULTS

V sobotu 20.7. se v polském Krakowě uskutečnilo MU do 22 let CZE - HUN - POL - UKR.

a65eaa58 0d9c 442f 97a3 22d1d7c91d29 image foto1 002Výbornou zprávou je snaha atletických funkcionářů umožnit i závodníkům, kteří právě přestoupili do dospělé kategorie, vyzkoušet si závody s vrstevníky ze zahraničí. MU současně ukázalo, jak velký problém je udržet mladé atlety a atletky u výkonnostního sportu i v dospělé kategorii v době, kdy již začínají žít vysokoškolským eventuelně pracovním životem. Přidejme k tomu termín letních prázdnin a to, že řada těch nejlepších je v přípravě na OH. Mohli jsme tak v řadě disciplín sledovat neúplné soupisky a výrazné výkonnostní rozdíly. V těchto směrech mělo největší problém Maďarsko a nepřekvapivě skončili maďarští atleti s velkým odstupem poslední.

V českých barvách se na start závodů na 10 000m chůze postavila čtveřice Klára Hlaváčová, Johana Petříková, Jaromír Morávek, Adam Zajíček.

V horkém odpoledni se ke svém závodu postavila nejdříve pětice chodkyň. České reprezentantky začaly odvážně, nicméně po několika okruzích vyrazila do čela ukrajinská favoritka Sholomitska a bez potíží si došla pro suverénní vítězství. V sólo závodě a horkém dni je čas 45:56.98 velmi solidní, zvláště když se Ukrajinka prezentovala dobrou chodeckou technikou. S více než dvou minutovou ztrátou finišovala Polka Želazna. Na třetí místo již stačil výkon nad 51 min. Naše reperzentantky nezklamaly. Předvedly svůj standart a nikdo nemohl očekávat, že by bojovaly s Polkami. Úkol byl jasný. Vidět cíl a získat potřebné body. Klára Hlaváčová předvedla výkon 56:2402 a přinesla do tým 5 bodů. Johana Petříková získala při své reprezentační premiéře 4 body za výkon 57:38.94.

Následně ke svém startu nastoupilo 6 chodců. Opět zcela chyběli reprezentanti Maďarska. Zde byla naše očekávání větší, dvojice Morávek - Zajíček je výkonnostně jinde než naše ženy v této kategorii. V čele závodu šli od začátku Ukrajinci a naši borci. Rutschak se brzy odpoutal, dvojičku našich nejdříve tahal Morávek, pak však zabral Zajíček a svému reprezentačnímu kolegovi se vzdaloval. Jaromír Morávek se však dokázal dotáhnout a ve chvíli, kdy byl Zajíček po necelých 20 min závodu odeslán k odpočinku v penalty zóně, již šel před Zajíčkem, ovšem se ztrátou na oba Ukrajince. Adam Zajíček se do závodu sice vrátil, dokončit závod však nedokázal a velmi rychle přišla diskvalifikace. Je škoda, že po opuštění PZ nešel hlavou klidně na dojití pro body, ale snažil se se závodem ještě něco udělat. Šlo o MU a nejdůležitější je při takovém závodě získat body. Naštěstí zapsaná 0 celkové pořadí nijak neovlivnila, je to však špatná vizitka směrem k ostatním dosciplinám.

Závodu dominoval Ukrajinec Rutschak. Zvítězil  v čase 40:26.78 a jako jediný neviděl od sboru rozhodčích žádný terčík. O necelé 2 minuty zpět došel druhý Ukrajinec Shelest (42:06.58).

Bronz si na krk pověsil Morávek za výkon 42:53.29, což je o necelých 20 sekund za jeho nejlepším letošním výkonem. Na týmový účet připsal 6 bodů.

Národní tým skončil celkově druhý s výrazným odstupem na vítězné Polsko.