SKVĚLÁ CHODECKÁ SOBOTA 22.6.2024

RESULTS OH KVALIFIKACE - DUBLIN

RESULTS MU - BRNO

RESULTS - SVÁTEK CHŮZE RUMBURK

V neděli 30.6. se uzavřela olympijská kvalifikace. V celé řadě zemí proběhly národní šampionáty, jejichž součástí byla i chodecká klání, nejčastěji v chůzi na 10 000 m. Skvělé výkony předvedli chodci z Francie, Španělska či Velké Británie. Slovensko uspořádalo v rámci boje o poslední rankingové body svérázný šampionát v chůzi na 20 000 m v neděli ráno. Až poté, co závody skončily, zjistili pořadatelé, že vítěz šel o 2 kola méně, druhý v cíli z Indie pak o kolo méně. V ženské soutěži sice čipy zafungovaly správně, ovšem tam se zase rezignovalo na pravidla o společných startech mužů a žen. V rámci boje o rankingové body jdou pravidla stranou a tak si vítězná Slovenka v doprovodu dvou mužů zašla národní rekord.

štafetaNás může těšit, že po loňské kulišárně v Nové Pace jsme tentokrát dostáli všem pravidlům WA i fair play a na OH uvidíme české závodníky v obou disciplinách. V chůzi na 20 km bude startovat Eliška Martínková, v chodecké štafetě se pak na start postaví dvojice Martínková - Hlaváč.

Tato dvojice neuspěla v hlavním nominačním závodě v Antalyi, kdy byli po technickém zaváhání Martínkové první nepostupující. Dostali však, stejně jako každá nekvalifikovaná zěmě, šanci na reparát. A tak se 22.6. postavili naši závodníci na start OH kvalifikace na stadionu v Dublinu.

Prvních 12,2 km absolvoval Vítek Hlaváč. V prvních metrech sice šel společně ve skupině všech kandidátů postupu, ale šlo o hodně a nebylo nač čekat. Vítek vyrazil záhy vpřed a rychle se ostatním vzdálil. Na metě 5 000 m (20:20) již měl náskok 38 sec a dál se snažil vybojovat náskok pro Elišku. Bylo podstatné, aby mohla jít Eliška v klidu a technicky jistě.

Desítkou procházel Vítek v čase 40:50 s náskokem zhruba 50 sec na své pronásledovatele. Ti už se smrskli pouze na favorizovanou Keňu A a řecké chodce. Keňský chodec Gathimba překvapivě zaostával a Vítek si tak připsal cenný skalp. Elišce předával v čase 49:49 s náskokem půl kola. Eliška předvedla solidní a především technicky jistý výkon a náskok o pár sec navýšila. 10 km bylo za 45:33. Druhá Keňanka ztratila na Eliška dalších 12 sec. Potvrdilo se tak očekávání, že závod rozhodnou muži, neb nejlepší 2 ženy půjdou zhruba podobně. Vítek si převzal štafetu a svůj druhý úsek šel velmi podobně jako ten první - 41:00. Gathimba na něj ztratil dalších 52 sec a bylo skoro rozhodnuto. Poslední úsek mohla jít Eliška na jistotu a udržovat si náskok. I ona zopakovala svůj výkon z prvního úseku a technicky jistě zapsala 45:40. Naši si tak s náskokem více než 2 min došli nejen pro vítězství, ale především pro poslední kvalifikační místo do Paříže. Výkon 3:02:09 je novým českým rekordem, bezchybný technický výkon a kvalitní mezičasy pak řadí naše chodce mezi postupujícími do Paříže na 12. místo podle dosažených časů (reálně jsou, vzhledem ke kvalifikačnímu systému, 25.).

Je třeba říci, že i ostatní štafety si nevedly vůbec špatně. Výrazně lepší počasí než v Antalyi i získané zkušenosti využily všechny štafety. Pokud by rozhodovaly časy a ne kvalifikační závod v Antalyi, jely by z Dublinu do Paříže hned 4 týmy! Veliká gratulace Vítkovi i Elišce, Paříž už volá.

Sobota 22.6. vůbec české chůzi přála. V Brně se šlo MU CZE - HUN - CRO - POL - SVK:

KuklaHolky

V chůzi na 10 000 m výborně reprezentovali všichni nominovaní. Od začátku šel osamoceně na čele Albert Kukla, který ve startovním poli neměl rovnocenného soupeře.

Rychle si vybudoval náskok a ten pak již pouze udržoval. Když zkusil maďarský závodník něco s Albertovou dominancí udělat, svěřenec Karla Ketnera prostě přidal na tempu a donutil Maďara riskovat, což vedlo k rychlé diskvalifikaci daného závodníka. 5 kol před cílem došel Albert o kolo druhého českého reprezentanta Vojtu Nováka z Frýdku. Ten se Alberta chytil, Albert mu pomohl zrychlit a zabojovat o osobní rekord. Kukla jasně zvítězil za 44:25 s náskok více než minuty na druhého Poláka. Vojtěch Novák se celou dobu pohyboval na 4. - 5. místě, nakonec zapsal 4. místo a především nový kvalitní OR 46:12.09. Výborně!

V juniorkách byla dominantní česká dvojice. Ema Klimentová a Alžběta Franklová šly od začátku společně, střídavě udávaly tempo a ostatním nedávaly šanci. Ema v posledních 2 kilometrech zrychlila a došla si nejen pro vítězství, ale i dráhový osobní rekord 48:10.11.

Výborně si vedla i druhá svěřenkyně Kateřiny Čermákové Alžběta Franklová. V závěru sice ztratila, ale uhájila druhé místo a předvedla výborný nový osobní rekord 48:53.44.

Chodci a chodkyně tak výraznou měrou přispěli k vítězství českých barev v rámci MU.

Třetí zajímavý výsledek pak přišel ze Svátku chůze v Rumburku. Závod žen s přehledem ovládla kvalitním výkonem Lenka Borovičková (16:49.08), mezi muži kraloval další veterán Martin Nedvídek (22:34.42) před Rostou Kolářem (22:50.11). Třetí místo pro sebe získal v novém osobním rekordu dorostenec Marek Rösler ve výborném čase 23:06.89. Obrovsky se lepšící dorostenec je velkým příslibem do budoucna.

Již o nadcházející víkendu 5.7. čeká jeho i vítěze MČR Mochala z Liberce spolu s nejlepší dorostenkami MU na Slovensku. České dorostenky to budou mít obtížné, ale oba dorostenci s touto výkonností budou bojovat o vysoké příčky.