Využije české chodecké duo MARTÍNKOVÁ - HLAVÁČ jedinečnou příležitost probojovat se v sobotní kvalifikaci v Dublinu na OH do Paříže?  

SEZNAM JIŽ KVALIFIKOVANÝCH TÝMŮ NA OH DO PAŘÍŽE

22.6. bude pohledem českého fanouška chůze nabitý událostmi. V Rumburku se půjde další kolo Poháru Mudr. Brandejského Svátek chůze se super zábavnou 30 min štafetou.

V Brně se uskuteční MU Česko - Chorvatsko - Maďarsko - Polsko - Slovensko  s českou čtveřicí Klimentová - Franklová / Kukla - Novák. Naše reprezentanty nečeká nuda v Brně, ale 25 náročných okruhů na stadionu.  Ovšem hlavním tahákem bude jednoznačně boj o poslední letenku do Paříže.

štafeta VelkýNa stadionu Morton v irském Dublinu se uskuteční poslední kolo boje o účast v olympijské chodecké štafetě. Náš tým ve složení Hlaváč - Martínková je v tuto chvíli na prvním nepostupovém místě (3:08:52). Z MS v Antalyi postoupilo automaticky první 22 štafet. Další 3 postupují časem. Již v listopadu loňského roku bylo jasné, že jedno z míst tzv. “na čas” uzmul Ekvádor výkonem 2:56:49. Ekvádorští chodci se tak ani nenamáhali v Antalyi nastoupit a soutěžili na tratích pro jednotlivce.  Dost jasná byla i pozice Peru, které se na 99% kvalifikovalo na stejném závodě v Santiago de Chile - 3:01:14. Pro zbytek světa tak zbývá jedno jediné místečko. V Antalyi se na tuto pozici dostalo Portugalsko. Výkon 3:08:44 je snáze dosažitelný, Američané již doma zkoušeli na čas zaútočit, ale jejich výsledek byl o 13 sec pomalejší portugalců. Irové vytvořili ihned po tureckém závodě speciální “last minute race” na stadionu, kam se mohl přihlásit prakticky kdokoliv. Závod byl do kalendáře WA zapsán okamžitě po tureckém šampionátu a splňuje všechny náležitosti.

V tuto chvíli čítá startovka 7 uchazečů o olympijskou letenku a jeden mezinárodní tým chodců, kteří si to prostě chtějí zkusit. Novozélanďanka Arnika Nelson a Ir Joe Mooney přeci jen nemají výkonnost na to, aby o OH šanci bojovali, ale štafeta je zajímavý formát a stojí za to si ji vyzkoušet.

Boj a jediné místo bude velmi otevřený. Lze očekávat o minuty lepší výkon, než je ten portugalský a je spíše překvapením, že se Portugalci nepřihlásili a místo v Paříži si nepojistí. Klimatické podmínky rozpálené dubnové Antalye a irského Dublinu nelze srovnávat, to hraje sobotnímu závodu do karet.

Největším favoritem bude nesporně tým Keňa A. Kireri Gathimba sice letos nemá žádné mezinárodní závody za sebou, šel jen volné dvacítky v Nairobi a také na jeho poměry nevýraznou desítku za 40:34 v Nairobi. V nadmořské výšce přes 1700 m.nm.. Tento závodník patří mezi ty, kteří loni splnili limit pro OH, 20 km umí pod 79 min a v minulosti byl např. třetí při MS v Ománu. V Dublinu by neměl mít mezi muži konkurenci. Jeho partnerkou bude  Ngii, která se v roce 2021 dokázala dostat pod hranici 91 minut na 20 km. Její forma a současná výkonnost je čistě v rámci spekulací, i ona má výkony pouze z Nairobi, 10 000 m bylo sub 47 min. Úroveň Gathimby je však úplně jinde než ostatních mužů. Jak ukázal závod v Turecku, kde byla Kanaďanka výrazně pomalejší než ostatní, lze i takto postoupit, když muž má výkonnost Evana Dunfeeho. A to Gathimba má.

Stafeta 2 VelkýNejvětšími soupeři Keňanů by měla být česká dvojice Vít Hlaváč a Eliška Martínková. Dle letošních OR jsou na tom oba výborně. Jak všichni víme, bude to především o tom, zda Eliška dokáže udržet techniku. Pokud ano, svůj výkon z Antalye by dokázali vylepšit rázem o několik minut. Pokud půjde Eliška jistě na úrovni např. 46:30 a Vítek k tomu přidá svůj letošní standart, budou mít Keňané co dělat. Přeci jen Ngii Elišky kvalit nedosahuje. Rozhodovat budou muži a rozhodčí.

Těsně za výkonností našich je řecká dvojice (V Turecku 3:10:11). Svěřenec slovenského trenéra Spišiaka Papamichail sice při ME nedokončil, ale letos má zapsaný výkon 1:21:55, což je de facto o 2 minuty lépe než Hlaváč. Jeho partnerka Tsinopoulou má letošní desítku sub 44:36 min (Martínková 43:24), ovšem na 20 km se pod 1:33:00 nedostala a na Martínkovou tak výrazně ztrácí. Nemá však technické problémy jako naše závodnice.

Třetím do party v boji o pařížskou letenku bude nejspíše dvojice z Kazachstánu. Sheiko zapsal v Dudincích 1:22.47 a na Vítka má náskok de facto minuty. Partnerkou mu bude Morozova. V Dudincích předvedla 1:33:10.  V Antalyi zapsali Kazaši 3:11:19, na naše chodce tak výrazně ztratili. Stejně jako naši však získali zkušenosti a musí se s nimi počítat.

Poprat se o místo bude chtít i domácí dvojice Brendan Boyce a Kate Veale. Ti v Antalyi pro zranění Brendna nedokončili, touha po startu pod Eiffelovkou je však velká, Boyce se rychle doléčil a musí to zkusit. Výkonnostně by však měli být mimo kategorie postupu.

Dvojice z Hong Kongu předvedla v Antaylii 3:22.04 a jejich pokus je spíše v rovině teoretické.

Mezi nastoupivšími bude i druhá dvojice z Keni, ale i tam je šance v rovině fantazie.

V Dublinu se půjde skvělý závod. Tým rozhodčích má před sebou nelehký úkol. Lze očekávat přísný metr. Do Paříže může jen jeden tým a technicky musí chůze v Paříži obstát.

Všechny týmy se v Antayli poučili, že závod končí opravdu až na cílové pásce. Brazilci bojovali o titul, místo toho skončili v PZ na 3 minuty. Slovenská dvojice Burzalová - Černý šla mimo postup, vše se změnilo v posledních 2 kilometrech, kdy opět úřadovali rozhodčí…

Našim přejeme rychlé nohy a především skvělou techniku. V Antayli chytili 4 trestné minuty. Pokud se tomuto dokáží vyhnout, nemusela by být pro Vítka olympijská účast jen snem. Eliška už jistotu startu má.

Uvidíme, kdo v Dublinu bude v rukou držet letenku směr Paříž. České barvy by se na Martových polích krásně vyjímaly… 🙏

MAPA CHODECKÉ TRATI NA OH PAŘÍŽ:

Paris