Mistrovství ČR dorostu, juniorů a juniorek, tzv. “Gigant” hostila o uplynulém víkendu Ostrava.

RESULTS

Kukla Chodecké soutěže otvíral závod na 5 000m dorostu, následovalo 10 000m juniorů a juniorek. Byly to i první medaile, které se v Ostravě rozdělovaly.

Ke stratu na 5000m dorostenců se přihlásilo 5 chodců včetně největšího favorita Mochala z Liberce. Všichni atleti jsou v dorostenecké kategorii prvním rokem. Do čela šel okamžitě Dan Mochal. O vedení se s ním průběžně tahal Marek Rösler z Mladé Boleslavy (tr. Prückner). Za nimi se snažil udržet rychlé tempo turnovský Ondřej Plecháček (tr. Čermáková). První kilometr byl za 4:36 a vedoucí trojice se již výrazně odpojila od dalších dvou závodníků. Na čtvrtém místě šel zcela osamocen rumburský Vojtěch Vejvančický, který byl v nelehké situaci. Děvčata a pátý ze soupeřů byli výrazně pomalejší, tempo 4:36 je však zatím nad jeho síly. Přitom nezačal vůbec špatně, 4:53 je solidní. Po metě tří kilometrů začal z vedoucí trojice rychle odpadat Plecháček, i tak si došel pro bronz v novém kvalitním OR 23:54.63.

Po dalších 400 m začal ztrácet i Rösler, zatímco Mochal, svěřenec Františka Párysa, který však již současné trénuje na soustředěních v Itálii se skupinou Kateřiny Čermáková, dokázal zvyšovat tempo. Pro vítězství si šel ve skvělém OR 22:46:04. Od haly se dokázal zlepšit o minutu. Na rekord šampionátu Jardy Morávka mu sice ještě minuta chybí, ale v příštím roce, pokud u chůze vydrží a bude dál pracovat na rychlosti, se může pod rekord šampionátu snadno dostat. Druhé místo vybojoval, taktéž v kvalitním osobáku mladoboleslavský Rösler - 23:23.96, což je čas o minutu lepší než z jarní pětky v Poděbradech. Na čtvrtém místě dokončil v OR Vejvančický a i on pokračuje v postupném zlepšování. Výkon 25:16.31 je taktéž dráhovým osobním rekordem. Pod 30min se při svém třetím chodeckém startu dostal závodník USK Praha Richard Zajíček 29:56.23.

Dorostenek se přihlásilo 13, jedna nakonec k závodu nenastoupila. Děvčata startovala ve společném závodě s dorostenci. Vedení se okamžitě ujala Eliška Říhová z Frýdku-Místku. Ta se při MMaS již dokázala dostat pod 26 min - 25:49.54 a pokoušela se o další vylepšení OR. To se tentokrát nepovedlo, Eliška suverénně zvítězila v čase 26:15.67, nicméně její výkon je potěšující. I stříbro si odváží do Frýdku další svěřenkyně trenére Nejezchleba Eliška Kokořová v novém osobním výkonu 27:03.39, kdy se zlepšila téměř o 2 minuty.  Bronzovou medaili a nový OR odvezla do Šternberku Nela Skupieńová - 28:28.64. Pod 30 min se dokázalo dostat pouze 5 dorostenek a je otázkou, zda závodnice s výkonem na hraně 35min patří na MČR.

Pak se již ve slunečném a teplém dni postavili na startovní čáru junioři a juniorky. Start hned 4 juniorů byl proti loňskému roku, kdy nešlo pro nízký počet přihlášených závod uspořádat, nesporným úspěchem. Aspirantem na titul byl jediný závodník. Albert Kukla, svěřenec trenéra Ketnera, je v jiné výkonnostní kategorii. Kukla, který přijel do Ostravy rovnou z Tater a hned se tam také vracel, zkusil závod rozejít na limit pro MS U20 v Limě. V teplém počasí a v sólo závodě to byl přetěžký úkol. Přesto předvedl vynikající připravenost a rekord šampionátu vylepšil na 43:32.82. Albertův výkon byl nesporně nejkvalitnějším chodeckým výkonem dne. Bohužel za limitem 42:00 stále zaostává. Pokud by byl limit stanoven dle maďarských tabulek totožně s výkonem pro juniorky (47:00), musel by být na úrovni 42:42. Albert již letos 42:44 předvedl.  Výkon požadovaný po juniorech je bohužel výrazně těžší ženského limitu, což ukazuje, o kolik náročnější je uspět v mužských kategoriích s větší konkurencí. Albert je kvalitní závodník se skvělým somatotypem a pokud ho neodradíme, dříme v něm velký potenciál.

Pro stříbrnou medaili si došel další frýdečák, prvním rokem junior, Vojtěch Novák. Výkon 47:16.14 je na podobné úrovni, jak chodil Albert v loňském roce. Vojta dosahuje dobrých výsledků a postupně se zlepšuje, technicky však má na čem pracovat. Velmi rozkývanou horní polovinu těla je třeba uklidnit a směřovat energii na pohyb dopředu. Bronz putoval do Dukly zásluhou Vojtěcha Peroutky. 54:18.73. Na čtvrtém místě si došel pro nový OR hradecký Tomáš Gloser -57:42.59.

KlimentováJuniorek se přihlásilo 5. Jasnou favoritkou byla Ema Klimentová. Průběh závodu však rozhodně tak jasný nebyl. Ema má z Antalye splněný limit do Limy velmi kvalitním výkonem 46:28.

Letos potvzuje další postupné zlepšování. Závod roztáhla v T 4:35 a kráčela společně s Vojtou Novákem.  Netradičně rozešla závod o něco volněji a samostatně Alžběta Franklová. A o něco volnější začátek jí sednul. Až 19 sec ztrátu dokázala postupně stahovat a těsně před metou 3000m šla dokonce do čela. A ne na chvíli. Klimetnová zpomalovala a Franklová jí začala odcházet. Naději na titul držela dlouho. Klimentová ztrácela až 15 sec, ale 4 kola před koncem se jí podařilo na Franklovou opět dotáhnout, rychle se přes tuhnoucí Bětku přehnala a s přehledem zvítězila ve výkonu 48:29.18. Franklová se mohla radovat z nového osobního rekordu 49:01.09. Obě svěřenkyně trenérky Čermákové předvedly dramatický souboj a zaslouží velikou pochvalu. Klimentová za mentální nastavení, kdy se dokázala vrátit do závodu a otočit jej ve svůj prospěch, Franklová za výkon i úspěšnou změnu závodní strategie. Bronz získala již s velkým dostupem Lucie Krinwaldová z Mladé Boleslavy - 58:15.33 (tr. Šolc). Čtvrtá Ema Kyselicová se opět dostala pod 60 min a přiblížila se Krinwaldové - 58:46.56. I pátá Smolíková se mohla radovat z OR - 61:10.23.

Potěšitelné je, že během závodů nebyl nikdo diskvalifikován. O další kvalitní výkony se budou moci pokusit nejlepší z juniorů a juniorek již tuto sobotu v Brně při MU. Právo startu získávají první 2 závodníci a závodnice. Kdo to má do Brna kousek a nebude tak na Svátku chůze v Rumburku, může dorazit zafandit na “Palačák”. Start společného závodu je v 10:00.