Slovenský chodecký dvojboj:  25.05.24 P-T-S Banská Bystrica + 26.05.24 Záhorácka 20

RESULTS 5.000m P-T-S Banská Bystrica

RESULTS ZÁHORÁCKA 20

Již v pátek 24.5. hostila Slovenská republika další ročn

ík tradičního meetingu P-T-S. Závod se přesunul do Banské Bystrice a tradiční chodeckou trojku vystřídala 5 000 m dlouhá distance.

Změna byla dána především tím, že 5 000 m se počítá do rankingu pro velké akce a tak si naši sousedé udělali v rámci meetingu i MSR, což pomohlo atletům získat bonusové body.

Ke startu na P-T-S se přihlásilo hned několik českých chodců a rozhodně se neztratili.

Start byl společný pro muže a ženy a jistě to ženám výrazně pomohlo.

První kilometr diktoval tempo vedoucí šestičlenné skupiny kladenský Vít Hlaváč (3:56.6). Následně byl vystřídán Zajíčkem z Poruby a Polákem Brzozowskim. Velmi záhy začal ztrácet nejlepší ze slovenských chodců Michal Moravy a rychle nabíral ztrátu. Po dvou kilometrech (Zajíček 7:50:44!)

začal odpadat i Jarda Morávek z Plzně. Ze čtveřice bojující o stupně vítězů odpadnul pro technické problémy i Maďar Tóth, na čele se držel Polák a Zajíček, ztrácet začal po 3 km  Hlaváč. Pro vítězství si jasně dokráčel polský reprezentant v čase 19:12:85. Druhé místo dlouho držel Adam Zajíček, ale v posledních metrech se přes něj přehnal neuvěřitelně finišující Michal Moravy. Ten na Zajíčka ztrácel až 13 sec, ovšem v posledním kilometru mohutně finišoval a v cílové rovince urval druhou příčku. Výkon 19:35:57 je pro tohoto bývalého padesátkaře vynikající osobní rekord. O 2 sec zpět došel v novém nejlepším výkonu Adam Zajíček. Čas 19:37:80 je opravdu vynikající. Na čtvrtém místě dokráčel v novém OR Vítek Hlaváč - 19:50:20. Technicky se krom Maďara nedařilo ani Morávkovi, závod dokončil v čase 21:09.82.

I mezi ženami bylo nač se dívat. Dvojice favoritek Czaková - Martínková rozešla závod ve skupině s mladými slovenskými chodci. Eliška Martínková měla od počátku v závodě navrch, prvním kilometrem procházela s 2 sec náskokem a dál si držela vedoucí pozici. V cili se mohla radovat z nového OR 21:15:06, což je i nový rekord závodu. Czaková ztratila 7 sec a i ona mohla být s testem před ME v Římě spokojena.

Hned následující den, v sobotu 25.5. se konal tradiční meeting “Záhorácka 20”. Závod se letos pyšní stříbrným statutem a tento status přilákal celou řadu zajímavých chodeckých jmen.

Největší hvězdou byl beze sporu německý elitní závodník Christopher  Linke. Ten si otestoval svou formu před ME na 20 km distanci a doslova smetl traťový rekord (1:21:42 z roku 1987!). Výkonem nejvyšší kvality 1:19:55 opět potvrdil OH limit a ukázal skvělou připravenost před vrcholy sezony.

Druhé místo vybojoval se ztrátou 40 sec vítěz závodu v Zittau, Mexičan Isaac Palma. I třetí Ind Singh se dostal pod 1:21:00!

Závodu na 10 km dominoval vítěz z P-T-Sky Polák Brzozowski, taktéž v rekordu závodu - 39:28.

Druhý skončil Ukrajinec Banzeruk a pro maďarský rekord 40:18 si dokráčel rekordman pražské Hodinovky Norbert Tóth. Kvalitní výkon předvedl i Vítek Hlaváč, který dokončil na pátém místě - 41:34, což je jeho nejrychlejší desítka na silnici. Adam Zajíček závod nedokončil.

V závodě na 20 km žádná česká chodkyně nestartovala, zvítězila Mexičanka Rodríguez (1:31:32).

Ovšem česká chodkyně zářila v 10 km závodě. Eliška Martínková ukázala obrovskou formu před ME a došla si nejen pro osobní rekord, ale především pro rekord český v čase 43:24 !!! Na druhém místě skončila Slovenka Czaková taktéž v národním rekordu - 44:06.

Mezi juniorkami pak byla druhá Alžběta Franklová. Časem 51:03 však ztratila na vítězku Kovács z Maďarska téměř 5 minut.

V 5Km závodě pak došel čtvrtý obrovsky se lepšící břeclavský Jaromír Hloch. Loni tento atlet bojoval ještě s šestiminutovkou, 5 km teď na Slovensku zvládnul za 23:01. Bravo!