Hlaváč a Martínková po marném boji v olympijské kvalifikaci v turecké Antalyi splnili v Novém Městě nad Metují role favoritů.

RESULTS - MISTROVSTVÍ ČR V CHŮZI NA 10 000 M MUŽŮ A ŽEN

RESULTS - 1. KOLO CHŮZE PRO EXTRALIGU, I. A II. LIGU MUŽŮ A ŽEN, KP V CHŮZI VŠECH KATEGORIÍ „TOČENÁ DESÍTKA“

FOTOGALERIE - HONZA NEKULA 

IMG 2979První ligové kolo hostilo o slunečné neděli Nové Město nad Metují. K tradičnímu závodu Točená desítka, kdy se chodilo vždy 10 000m resp. 5000 m pro II. ligu, bylo letos přidáno MČR v chůzi na  10 000m. Závod vznikal tak trošku na poslední chvíli pro potřeby reprezentace, neb 10 000 m se počítá do rankingu WA resp. EA, ovšem pořadatelé nezaváhali a velký nápor závodníků dokázali zvládnout.

Závodní den zahájila elitní skupina závodem MČR, do kterého byly dovybráni  někteří další atleti a atletky, aby se ulevilo přeplněné ligové skupině. Bohužel ne všichni závodníci věnovali rozdělení pozornost a přijeli až na start ligové chůze, start jim byl bez problémů umožněn.

Od začátku udával tempo závodu Vít Hlaváč, se kterým se snažil udržet tempo Adam Zajíček.

Po dvou kilometrech však již byl Hlaváč na čele závodu osamocen a došel si jistým krokem pro obrovský osobní rekord 40:26.09. Tento výkon je současně novým českým rekordem!

Vítek tak zapsal cenné rankingové body a snad se pozitivně naladil před nedělní varšavskou dvacítkou.

Pro jasné stříbro si dokráčel po úspěšném vystoupení v Turecku Adam Zajíček. Na silnici již šel rychleji v Dudincích, ale na dráze si i on připsal nový OR 41:55.76. V rámci mistrovské soutěže byl sice Adam druhý, reálně si však došel pro třetí místo za slovenským chodcem Morvayem, který finišoval o 1,5 sekundy dříve.

Mistrovský bronz pro sebe získal plzeňský Morávek. I pro něj je výkon 42:35,73 novým osobním rekordem na dráhové desítce.

Návrat k bývalé výkonnosti nadále potvrzuje Lukáš Gdula, na kterého sice medaile nezbyla, ovšem výkon 43:45.67 je dalším krokem k návratu mezi českou špičku a především příslibem pro podzimních 35 km v německém Zittau. Za zmínku stojí i první desítka chodeckého benjamínka Pšeničky z Kladna. Ten sice stále bojuje s technickým provedením, ale fyzicky je připraven výborně a tak si jako zakládající výkon zapsal 46:43.59.

11 chodců prolomilo hranici 50 minut, dalších 19 mužů se dostalo pod 60 min. První desítku si vyzkoušeli loňští žáčci Plecháček (52:23.32) s Röslerem (51:51.12). Druhou skupinu dovedl do cíle nezdolný Miloslav Lapka - 51:45.04.

IMG 3189Chodecký srdcař Nedvídek hned po dokončení mistrovského závodu (46:29.68), který rozhodovali mezinárodní rozhodčí ze Švýcarska, Maďarska a Polska, převzal pro ligovou soutěž terčíky a šel rozhodovat ligovou soutěž!

Mezi ženami nebylo pochyb o vítězce od prvních metrů. Eliška Martínková si dokráčela pro zlato v OR na dráze 45:56.52 a pro ni je tento výkon upevněním postavení v OH žebříčku. Od jistoty OH již Elišku dělí jen pár týdnů, i ona si však pojede pojistit svou pozici do polské Varšavy o nadcházejícím víkendu.

První 2 kilometry rozešla zostra dvojice Klimentová - Franklová. Poté však začalo tempo výrazně klesat a na metě 6 000m se favorizovaná Klimentová dokázala odpoutat od výrazněji zvolňující Franklové. Juniorky si na krk pověsily zbývající medaile v nevýrazných časech 50:39.17 resp. 51:35.64. Je třeba připomenout, že sotva před týdnem si obě dokázaly vylepšit OR v Turecku, přičemž Klimentová předvedla špičkový výkon. Děvčata jsou stále ještě v juniorské kategorii a nelze čekat, že by “trhala” tartan či asfalt každý týden. OR přišly v nedůležitější chvíli a následný útlum není nic, proč by bylo třeba plakat.

Pořadatelé poprvé v ligové chůzi uplatnili pravidlo o penalty zóně a za pomoci Jana Reina postavili jednoduchou “trestnou lavici”. Hned v první vlně závodníků se ukázalo, jak dobrý tah to byl. Jeden z domácích chodců stihnul nasbírat 3 červené a putoval si na minutu “odpočinout”. Následně však dokázal závod dokončit a získat tak cenné ligové body. Stejně se vedlo hned dalším 4 borcům z druhé skupiny, 3 z nich nakonec závod dokončili a pouze 1 chodec tak byl diskvalifikován. Za odvahu jít příkladem pořadatelům děkujeme.

Po mistrovské a ligové chůzi odstartovala mládež. Závodu na 3000m dominovala talentovaná Noemi Maják z Kadaně, která se prvně dostala pro hranici 16 min (15:53.74).

Na trati 5000 m je nezajímavějším výsledkem výkon 25:17.22 porubského žáka Hynka Svobody, kterému závod odtáhnul kolega ze skupiny Albert Kukla. Mezi

děvčaty odvezla zlato do Frýdku Eliška Říhová  za výkon 28:01.81. Závodů se účastnilo více než 100 chodců a chodkyň.

IMG 4178IMG 3724