Vynikající výkona Adama Zajíčka na 10km - 41:24min (PB) a velmi dobré výkony českých juniorek Klimentové a Franklové na stejné trati!! Premiéra českých maratonských štafet a ustavující rekord ČR překvapivě vytvořila veteránská dvojice Pohlová-Kučerová / Kolář - 3:42:04hod!! V dorosteneckých kategoriích podal výborný výkon Daniel Mochal na 5km - 23:19min (PB), v žácích na 3km dominoval ve skvělém čase Hynek Svoboda 14:41min (PB) další svěřenec úspěšného trenéra Karla Ketnera.

Velmi negativně překvapil špatný povrch závodní trati (dokonce i chybějící označení těchto nerovností na trati!!!) - jak toto může být Gold Level Meeting - jen tradicí??? Otřesné.      

RESULTS  

IMG 2338V sobotu 16.3. hostilo slovenské lázeňské město Dudince 43. ročník Dudinské 50. Tentokrát pořadatelé připravili nový okruh o délce 1 km. Okruh byl pro chodce výrazně příznivější, bohužel asfaltový povrch má nejlepší roky za sebou a zlatý meeting chodecké Tour by si zasloužil přeasfaltovat. Ke startu svého závodu se postupně postavilo 185 chodců a chodkyň z celého světa a spolu s nimi 4 štafetové týmy.

Závodům přihlíželi hned 3 olympijští vítězové. K okruhu si našel cestu Josef Pribilinec, Matěj Tóth a polské mládežnické atlety přivezl nejlepší světový chodec všech dob Robert Korzeniowski. 

Nejdelším závodem dne bylo štafetové klání. Mezi 4. týmy byly 2 z České republiky. Závodu jasně dominovala řecká štafeta. Výkonem 3:18:38 se Řecko zařadilo na 17. místo redukovaného světového žebříčku. Druzí Chorvaté čelili 5 červeným a prostáli tak v penalty 5 min, výkonem 3:34:02 získali přesvědčivou druhou příčku. Velký boj probíhal o třetí pozici. Štafeta ve složení Malysa - Bugárová hrála dlouho prim. Veteránská dvojice Kolář - Pohlová Kučerová (foto vlevo) začala rozvážněji, po prvním úseku ztráceli 6 sekund. I po druhé předávce vedla mladší dvojice Malysa - Bugárová a při svém druhém úseku se snažil Malysa získat pro svou partnerku rozhodující náskok. Na 29 km vedli již o víc jak půl minuty, ale v tu chvíli zatáhnul Kolář a během jednoho okruhu  se doslova přehnal kolem Malysy a do posledního úseku poslal Pohlovou s téměř minutovým náskokem. Štěpánka dál zvyšovala náskok a tak si veteránští závodníci došli pro 3. místo a v cíli se mohli radovat z ustavujícího českého rekordu 3:42:04. Výkon musí ještě schválit ČAS, ale tomu by nemělo nic stát v cestě. Dvojice Bugárová - Malysa dokončla závod v čase 3:44:43.

Nakonec jen 3 chodci se postavili na start 35 km závodu. Přesvědčivě zvítězil Caporaso, jehož výkon 2:34:44 je letošním nejlepším světovým výkonem. Většina chodců se však k rychlé pětatřicítce bude chystat až po OH.

10 km závodu jasně dominoval Adam Zajíček. Sám sice toužil po o něco lepším výkonu, ale přesvědčivé vítězství a výkon 41:24 je zlepšením od loňska o skoro 50 sekund. Navíc šel Adam opravdu velmi čistě a jeho výkon byl bezchybný. Výborný příslib směrem k poděbradskému závodu. První 4 km s ním držel krok Jaromír Morávek, ale poté začal ztrácet a do té doby solidní technický výkon vzal velmi rychle za své a Morávek byl oprávněně diskvalifikován.

FOTO: NEJLEPŠÍ ČESKÝ ZÁVODNÍK V DUDINCÍCH - ADAM ZAJÍČEK 10km - 41:24 (PB), TRENÉR KAREL KETNER - BRAVO - BRAVO - BRAVO!!!: 

IMG 2339

Mezi juniory zvítězil Mexičan Barba výkonem 42:06. Na 5. místě si pro obrovský osobní rekord dokráčel technicky perfektním stylem Albert Kukla. Čas 44:02 je zlepšením o víc než 2 minuty a především posunul Alberta na MS chodeckých týmů v Antalyi. Limity sice vypsány oficiálně nebyly, ale mimo záznam byla dána podmínka 44:30. Lehkost, s jakou Albert prolétl tratí, naznačuje, že by se již v Poděbradech mohl dostat pod 44 min. Zajíček s Kuklou jsou vynikající vizitkou trenéra Ketnera. Na 11. místě skončil další český chodec, prvním rokem junior, Vojtěch Novák z Frýdku. Svěřenec trenéra Nejezchleba si taktéž výrazně zlepšil loňský čas a na začátku roku si připsal 47:15! Skvěle.

IMG 2340Mezi ženami skončila na 10 km pátá Michaela Bakliková, i ona si téměř o minutu vylepšila loňský osobní rekord - 53:36. Vivien Uvírová pak finišovala v čase 59:27, kdy se poprvé dostala pod hranici jedné hodiny!

Mezi juniorkami brala stříbro Ema Klimentová. Na vítězku Cortes z Mexika ztratila 2 minuty a se svým výkonem 48:35 nebyla spokojená. Reálně však netřeba smutnit. OR z loňských Poděbrad 48:15 byl ojedinělý, v celé sezóně 2023 závodila na úrovni cca 50 min. Letos zatím startovala v Turecku a na Slovensku a v obou závodech šla na úrovni 48:30. Výkonnost de facto stabilizovala těsně za úrovní OR a až se vše sejde, přijde výrazné zlepšení. Ema však musí hodně zapracovat na technickém provedení, stejně jako loni v Poděbradech čelila 2 červeným kartám a pokud chce pomýšlet na lepší výkony, je třeba zlepšit techniku.

Pro první čas pod 50 min si došla ve velkém OR další svěřenkyně trenérky Čermáková - Alžběta Franklová. Soustředěným výkonem a především technicky jistým krokem předvedla 49:18. Bravo!

Obě juniorky si řekly o start v Antalyi. 

Své zástupce měla česká chůze i na 5 km distanci. Daniel Mochal zapsal taktéž zlepšení, čas 23:19 je v jeho věku výborný. I u něj je však třeba pracovat na technickém provedení. Pro první čas pod 25 min si došel Ondřej Plecháček na čtvrtém místě (24:25) a i třetí dorostenec Vojtěch Vejvančický předvedl výkonem 25:35 OR. Všichni tři dorostenci právě přestoupili z žákovské kategorie a na jejich další zlepšování se můžeme těšit již v Poděbradech.

Mezi dorostenkami si pro výrazné OR došla frýdecká Eliška Říhová (6. - 27:26) i plzeňská Dojčárová (8. - 27:42).

Vítězství pro Česko zajistil na 3km distanci další svěřenec Karla Ketnera Hynek Svoboda. Ve svém třetím chodeckém závodě se již dostal pod 15 min - 14:41 a zlepšil se od haly o 2 minuty. Hynek  výborně běhá, chůze mu však opravdu sedí. Pro stříbro si, taktéž v OR, došel Miroslav Myška (16:04) z Frýdku.

Šestá skončila mezi žákyněmi Noemi Maják z Kadaně a i ona předvedla proti hale výkonnostní posun - 16:35. Pro nejlepší výkony si došly i Zvonková (17:29) a Krasulová (18:01).

Nejočekávanějším závodem dne byl start 20km distance.

V ženách se postavila na start Peruánka Kimberly García Leon, ze závodu však odstoupila po 2 km pro zranění. Skvěle ji zastoupila krajanka Evelyn Inga ve světovém výkonu 1:27:42. První 4 závodnice se dostaly pod hranici 90 minut. Pro páté místo si v druhém čase kariéry a se splněným limitem pro ME došla domácí Czaková. Pojistila si tak OH a maminka malého Alexe se tak může těšit na další start pod pěti kruhy. Slovenkám se celkově dařilo, Burzalová se dostala pod 1:33, první opravdu solidní dvacítku předvedla Žárská. K závodu nakonec nenastoupila Eliška Martínková a v Dudincích jen fandila svým tréninkovým kolegyním.

Mužský závod začal volněji a v polovině závodu by nikdo nesázel na výrazné prolomení hranice 1:20:00. V druhé polovině však chodci výrazně zrychlili a pro vítězství si došel Peruánec Rodríguez v národním rekordu 1:19:41.Ekvádorčan Pintado zaostal o pouhé 3 sekundy a třetí místo bral Ind Baboo za 1:20:00. Obrovské zlepšení žitavského výkonu předvedl Dominik Černý na 4. místě. Nejlepší slovenský chodec se časem 1:20:31 zařadil mezi širší světovou špičku. I ostatním Slovákům se dařilo, Úradník finišoval v čase 1:22:34. Výrazný výkonnostní posun předvedl i Morvay - 1:24:25. Slováci se tak posouvají jak v OH žebříčku, tak i v tom pro ME v Římě a výkonnost všech tří borců jim může česká chůze jen závidět.

K závodu nastoupilo i několik Čechů. Nejvíce se dařilo Vítu Hlaváčovi. Po loňském zranění se vrátil ve výborné formě a sezonu otevřel výkonem 1:25:50, což je jeho osobní rekord a poprvé se mu podařilo dostat pod 1:26:00. OH štafeta je pro naše chodce velkou motivací, souboj Zajíček - Hlaváč a možná i Morávek bude velkým tahákem poděbradského závodu. Rychlostní zlepšení sedmadvacetiletého chodce je příslibem pro 35 km trať, která bude opět na programu při MS 2025 v Japonsku.

K závodu nastoupil i Lukáš Gdula, který se v poslední době věnuje více cyklistice a skončil 32. výkonem 1:37:06. Na 33. místě došel závodník z ČR Jakub Pšenička. Dle všeho se jedná o běžce na lyžích, který se připravuje s trenérem Pitákem. Předvedl výkon 1:39:47 a velmi nejisté technické provedení. Je překvapivé, že mu byl start povolen. Nejedná se totiž o registrovaného atleta ČAS či WA. Bude li se chtít dále chůzi věnovat, bude třeba vyřídit všechny potřebné náležitosti. V tuto chvíli totiž nelze jeho výkon počítat jako splněný limit pro české mistrovské závody.

Dudinská 50 je za námi. Byly to krásné závody a na rozdíl od loňského roku můžeme říci, že naši chodci a chodkyně přijeli výborně připraveni. Záplava osobních rekordů či velmi dobrých osobních výkonů. Nové zkušenosti pro mezinárodního rozhodčího Nedvídka. A pochvala žitavských organizátorů za to, jaký závod vybudovali během prvních dvou ročníků od zastupitele World Athletics Pierce O' Callaghana. To vše nám přinesla slovenská zastávka světové chodecké Tour.

Na další zastávku se můžeme těšit již 6.dubna v Poděbradech!