MISTROVSTVÍ ČR MUŽŮ, ŽEN, JUNIORŮ, JUNIOREK, DOROSTENCŮ, DOROSTENEK, ŽÁKŮ A ŽÁKYŇ V CHŮZI V HALE, PRAHA-Stromovka, 11.února 2024
- Redaktor
Eliška Martínková předvedla chůzi světových parametrů, ověnčenou nejlepším světovým výkonem roku na 3.000m chůze 12:32.79!!!, pouhopouhé 4 sekundy za českým rekordem!!! Zcela dominantí představení!!! Perfektní chodecký styl!!! Naprosto skvělý výkon!!! Fantastický výsledek!!! BLAHOPŘEJEME!!! BRAVO!!! BRAVO!!! BRAVO!!!
Pražská hala Otakara Jandery hostila v neděli 11.2. chodecký mistrovský šampionát. K závodůmm se přihlásila téměř celá chodecká špička a tak bylo nač se těšit.
Závodní den zahájily žákyně závodem na 3000 m. 12 závodnic vyrazilo do prvních metrů závodu opravdu velmi opatrně. Děvčata měla před tří kilometrovou distancí značný respekt, což umocňovalo ještě velké množství kol. Nedostatek halových závodních příležitostí pro mladé chodce a chodkyně je znát, těžko se srovnávají s představou tolika koleček, ač ta jsou výrazně kratší venkovní dráhy. Na čele závodu se od začátku držela jedna z největších favoritek, frýdecká Viktorie Vaňková. Po úvodním kilometru měla již více než 5 sec náskok na dvojici pronásledovatelek, oddílovou kolegyni Zvonkovou a novicku mezi chodkyněmi, kadaňskou Noemi Maják. Ta po šesti kolech šla před Zvonkovou a rychle se dotáhla na vedoucí Vaňkovou. Po několika kolech bok po boku se Vaňková odpoutala od Maják a šla si pro titul. Maják sice bojovala, ale v závěru o 2 sec zkušenější Vaňkové podlehla. Odměnou za její výkon byl Viktorii Vaňkové nejen titul, ale i OR 16:48.76. Pro stříbro v taktéž výrazně vylepšeném osobním rekordu 16:50.84 si při svém prvním mistrovské závodě došla Noemi Maják. Tato závodnice se prezentovala opravdu pěkně zvládnutou technikou a snad ji mezi chodkyněmi uvidíme i v Poděbradech na tří kilometrové distanci. Třetí místo hájila Zvonková před dotírající oddílovou kolegyní Krausovou (17:26.17 vs. 17:26.20). Závod žákyň předznamenal celou řadu frýdeckých medailí pro skupinu trenéra Nejezchleba. Do cíle došlo 11 závodnic, jedna byla diskvalifikována.
Mezi 12 dorostenkami byly hlavními favoritkami opět chodkyně z Frýdku společně s plzeňskou Dojčárovou. První kilometr šla s mírným náskokem v čele závodu prachatická Kozlová, první kilometr za 5:24 jí však vzal příliš mnoho sil a postupně zvolňovala. Před polovinou závodu se ujaly tempa favoritky a vedoucí trojice šla bok po boku. V posledním kole tvrdě zaútočila Dojčárová z Plzně a velmi dravě si šla pro titul. Odměnou jí i trenéru Malysovi byl velký OR 16:13.88. O stříbro a bronz rozšířily frýdecko-místeckou sbírku toho dne Říhová s Kokořovou (OR 16:17.84 a 16.24.94). Kozlová, která se starala zpočátku o tempo, došla v OR 17:25.20 čtvrtá. Jedna závodnice byla diskvalifikována.
Pak už se ke startu závodu postavili žáci. Všichni loňští medailisté se přesunuli mezi dorostence a tak byl závod otevřený. V čele závodu se usadila čtveřice chodců. Na přepálené tempo tvrdě doplatil břeclavský Varga, který z vedoucí pozice v polovině závodu odpadnul, prošel obrovskou krizí a DQ pro něj byla vysvobozením. Uznání zaslouží snaha nevzdat mistrovský závod i přes velké křeče, kterými trpěl ještě dlouho po závodě. Pak již o medaile bojovala pouze trojice. Pro vítězství, titul a především první osobní čas pod 16 min 15:59.75 si došel duchcovský Arnošt Slaměník. Chodci z Duchcova se začali mezi chodci objevovat v posledním roce a tato medaile je první vlaštovkou v cestě za chodeckými vavříny. Při svém druhém chodeckém startu v životě se výrazně zlepšil porubský Hynek Svoboda a s trenére Ketnerem slavil výkon 16:03.12. Bronzová medaile putuje zásluhou Daniela Hermana do břeclavského oddílu Lokomotiva Fosfa (16:49.57). Závod dokončilo 7 chodců.
V 11:30 se ke společnému závodu postavily juniorky společně se ženami. A šlo nesporně o nejočekávanější závod dne, neb Eliška Martínková se nachází v životní formě. Bylo opravdu nač se dívat. Eliška od začátku vyletěla dopředu a předváděla chůzi světových parametrů. U této závodnice je třeba vyzdvihnout velké technické zlepšení. Eliška šla pohledný závod, který znalce nadchnul. Pro ty, kteří tvrdí (a bohužel na místě byli), že Eliška neměla kontakt, si klidně troufám tvrdit, že se do proklamovaných 60 ms vešla. Tempo 4:10/km prostě vypadá jinak než šestiminutovka. Všem absolventům školení rozhodčích chůze doporučujeme projít si zkušební videa WA, na která jsme zde dávali link v minulosti. Možná pak pochopí, jak vypadá chůze dle pravidel ve světovém měřítku.
Eliška napálila první kilometr za 4:02, což ji možná stálo český rekord. I tak šla do cíle v OR a nejlepším světovém výkonu roku, kdy časomíru zastavila na čase 12:32.79. Na český rekord legendární Dany Vavřačové jí chybí 4 sec. Elišce patří obrovská gratulace a můžeme se těšit na to, co předvede v Poděbradech. Do OH sezóny přejeme vše nejlepší.
Ale i za Eliškou se šlo fantasticky. Druhé místo do začátku držela Ema Klimentová, která si vybojovala juniorský titul ve velkém OR 13:16.43. Rychlostní zlepšení je výborný vkladem do jarní sezony, kdy na postup na MS juniorů v Limě bude potřebovat výrazně zrychlit na trati 10 km.
Třetí v cíli byla další juniorka Alžběta Franklová, která si taktéž zlepšila osobní výkon na 14:15.59. Bronz mezi juniorkami získala v prvním čase pod 16 min - 15:43.93 mladoboleslavská Lucie Krinwaldová.
Martínková vedla souboj s časomírou, ostatní ženy sice s odstupem, ale jejich souboj si s Martínkové výkonem nezadal, ač na jiné úrovni. Neprofesionální atletky je třeba hodnotit odlišně.
Maminka Štěpánka Pohlová Kučerová (na fotce vpravo na stupních vítězů společně s vítěznou Martínkovou) velmi statečně bojovala, udávala dlouho tempo, ale nakonec podlehla v posledním kole tvrdě finišující Johaně Petříkové. Ta se dokázala dostat pod 15 min - 14:58.67. V po miminkovském osobáčku 15:05.12 získala, pod dozorem dcerky, bronz Štěpánka. Velké zlepšení i časy pod 16 min, předvedly plzeňské svěřenkyně trenéra Malysa Bugárová s Baklikovou a za nimi i ostravská Uvírová.
Závod žen a juniorek byl výkonnostním vrcholem celého závodního dne, nabídl krásné souboje a výkony na všech úrovních. Bravo.
Pak se k prvnímu závodu na 5000 m postavili junioři společně s dorostenci. I tento návod byl velmi promíchaný. Od začátku šel své tempo Albert Kukla, který pro vedením trenéra Ketnera dál roste. Naprosto dominantním a technicky pohledným výkonem získal nejen titul, ale i velký OR 21:56.47, což je, stejně jako u Klimentové, velmi dobrý vklad pro jarní desítku. Dle očekávání stříbrnou medaili získal frýdecký loňský dorostenec Vojtěch Novák. I on se dál zlepšuje, zlepšení o dalších 40 sec od MMaS již na 23:12.36 je taktéž příslibem. Snad dostane společně s Albertem šanci startovat v reprezentačním dresu v Poděbradech a poměřit síly s mezinárodní konkurencí.
Bronz z loňského roku získal duklák Peroutka, který se proti loňské hale zlepšil o 3 min na 26:55.95. Mezi juniory vidělo cíl 5 chodců, jeden byl diskvalifikován.
K dorosteneckému závodu nastoupilo 5 borců, kdy pro nemoc odpadnul rumburský Vejvančický.
Největší favorit, liberecký Dan Mochal, se první 3 okruhy snažil držet Alberta Kukly, postupně však ztrácel a dostal se před něj Novák. Přepálený začátek sice vedl k zvolnění v pětiminutovce, ale i přes značně bolavý závěr šel svěřenec Františka Páryse výborně a mohl se radovat z dalšího titulu i velkého OR - 23:57.05. Poprvé pod 24 min. Bravo. Za ním se v prvním kilometru držela dvojice Rösler - Plecháček. Pro ně byl první kilometr výrazně pod 4:40 ještě víc smrtící a výrazně zpomalovali. Ovšem zkusili to. Rozejít o 10 sec pomaleji, třeba by to pod 25 min zvládli. Ale kdo nic nezkusí… Mladoboleslavský Rösler předvedl halový osobáček 25:10.47, což pro něj znamenalo zisk stříbrné medaile. Třetí Plecháček finišoval v celkovém OR 25:39.90.
Zakončením závodního dne byl start mužů na 5000 m. Od začátku šel na čele Vít Hlaváč, za kterým se vezla dvojice Zajíček - Gdula. Covidem oslabený Morávek, který ještě před 10 dny neplánoval startovat, sice nastoupil, ale těžká nemoc na něm byla od prvních metrů znát. Morávek se evidentně trápil, na nejlepší trojici ztrácel, rychlý závod na něj byl ještě brzy a ze závodu v polovině trati odstoupil. Po loňském zranění vracející se Hlaváč provedl vedoucí skupinku prvním kilometrem v čase 3:59 a dál udávala tempo. Po 12 kolech začal ztrácet Gdula, zatímco Zajíček se ujal vedení. Ovšem Hlaváč se jej nepustil a na čtvrtém kilometru si vzal vedení zpět a začal se Zajíčkovi vzdalovat. Mistrovský titul a druhý čas v životě sub 20 min - 19:58.44 ukazují, že jde Vítek správnou cestou a bude se snažit navázat na úspěšnou sezonu 2022. Druhý Zajíček byl v cíli nejspíše lehce zklamaný, ale čas 20:09.92 je stále o 30 sec lepší jeho loňských výkonů a Adam tak potvrdil svou stoupající výkonnost a stabilní výkonnost na úrovni těsně kolem 20 min. Bronzovou medaili si na krk pověsil Lukáš Gdula, s časem 21:03.75 však nejspíše spokojen nebude. První kilometry naznačovaly vyšší ambice. V dobré formě se představili i veteráni Nedvídek s Kolářem, kdy zvláště Nedvídkových 22:45.68 snese v jeho věku nejpřísnější měřítka.
Viděli jsme v hale nádherné závody včetně světového nejlepšího výkonu Martínkové. Trenéři (nejen) reprezenatnů Čermáková, Ketner, Malysa mohou být více méně spokojeni s tím v jaké formě jsou jejich svěřenci před blížící se sezonou. Mezi chodecké mládí se dostávají nové tváře a (nejen) trenér Nejezchleba dál neúnavně vychovává další a další chodce. Byla radost sledovat bojovné výkony a nadšení mladých.
Na závěr děkujeme organizátorům i rozhodčím za jejich neúnavnou práci a neutuchající nadšení pro naši disciplínu.
Na další setkání se s většinou chodců těšíme v Poděbradech. Trenéři mládeže mohou využít kratších distancí - 3 a 5km. Nejbližší mistrovskou soutěží nebudou tentokrát slovenské Dudince (MČR NA 35 KM se bude pořádat na podzim v Zittau), ale poděbradský závod na 20 km. Pro ty, na které je 20 km prostě moc, bude čekat 10 000m při ligové soutěži v Novém městě 28.4., kde se současně odehrají historicky první soutěže o tituly v chůzi na 10 000 m dospělých.