Ve španělském Guadix neproběhl o minulém víkendu pouze závod World Race Walking Tour Bronze level, ale den před závodem se konal doslova z místa činu webinář pro atletické chodecké nadšence, funkcionáře, trenéry i atlety samotné.

Webinář byl organizován World Athletics a nevedl jej nikdo jiný, než Pierce O’Callaghan z WA ve spolupráci s Luisem Saladie, který bude technickým delegátem pro Paříž. Jakožto TD zodpovídal především otázky účastníků na chatu.

Webinář se skládal ze tří částí:

file1.část: OH štafeta - pravidla a informace (neuvádíme celý obsah webináře, pouze nové info):

Jak známo, štafeta bude o délce maratonského závodu - 42 195 m. Závod na OH bude probíhat pod ikonickou Eifelovou věží na Martových polích, což zajistí překrásnou kulisu všech chodeckých soutěží.

Štafeta byla zvolena z jediného důvodu. Olympijský výbor trval na rovnocenných disciplínách pro muže a ženy. Neatraktivnost 50 km závodu a celosvětově nízké počty účastníků závodů vedly ke změně na 35 km. I tak OH výbor vznesl požadavek na týmovou soutěž. Pokud by nebyla vytvořena ta, byla by na OH pouze jedna chodecká disciplína. Věc nestála 35 versus štafeta. Bylo to štafeta, nebo nic. Volba tak byla více méně jasná, pokud tedy chtěla WA udržet 2 chodecké disciplíny. A ač prvotní reakce chodců byly značně pesimistické, zprávy ze světa, kde si atleti novinku vyzkoušeli, jsou vcelku pozitivní, závodníkům se nový formát líbí a i z diváckého hlediska půjde o zajímavou podívanou.

Závod půjde tým ve složení muž - žena a rozdělí si mezi sebe 4 úseky v pořadí  M - Ž - M - Ž.

Každý ze závodníků musí ujít alespoň 20 km. Ač se, vzhledem k předepsané délce chodeckých okruhů o délce 1 resp. 2 km nabízí, aby délka úseků byla 11 195 - 11 - 10 -10, nebude tomu tak. Přesná délka úseků se odvíjí od toho, kde mohou pořadatelé postavit zázemí pro odpočinek / vyladění pro atlety čekající na další úsek. V této části značně náročné na prosor, bude povoleno vše, co je povoleno při vícebojařských soutěžích. V Paříži i kvalifikační Antalyii tak budou moci být kádě s ledovou vodou, atleti se mohou občerstvit, absolvovat masáž a pokud to někdo během té tři čtvrtě hodinky zvládne, může si dát i šlofíka.

Vzhledem k danému parametru se budou první úseky v Paříži a Antalyii lišit. Délky úseků budou následující:

Paris  11.395 - 10 - 10 - 10,8

Antalya 12.195 - 10 - 10 - 10

Jak je již známo, z Antalye postoupí 22 týmů, přičemž 5 zemí může získat 2 účastnická místa. Následně budou do startovní listiny doplněny 3 týmy dle aktuálního světového žebříčku:

https://worldathletics.org/stats-zone/road-to/7153115?eventId=10230211

Ke štafetě mimo webinář:

Kvalifikační období končí 30.6. 2024. Pokud by některá země, včetně té naší, toužila po Antalyi po reparátu a pokusila se získat účastnické místo na OH přes světový žebříček, je nutné přemýšlet a plánovat dopředu v tuto chvíli. Kulišárny typu loňského novopackého závodu světovým žebříčkem neprojdou. Závod musí být zapsán do kalendáře nejpozději 60 dní před jeho konáním a na místě musí být minimálně 3 rozhodčí mezinárodní úrovně. Zda má česká štafeta šanci na účast, ukáže čas. V tuto chvíli nás může těšit, že účastnicí OH je Eliška Martínková. Ta je aktuálně 33 (48 závodnic) a de facto jí stačí vyhrát mistrák v Poděbradech. Pak by bylo logické se pokusit o štafetu s někým z trojice Hlaváč - Morávek - Zajíček (abecedně). Potencionální česká štafeta by byla nejspíše v Antalyii na hraně postupových míst. Logicky se tak nabízí pokusit se o OH i přes žebříček a pro jistotu si nachystat závod. Zrušit se to dá vždy. Jaká bude strategie české reprezentace ukážou příští měsíce. Pro muže je to nejspíše jediná šance, jak se na OH podívat. Nesmírně obtížný OH limit 1:20:10 má v tuto chvíli splněno již 35 chodců a tak na účast přes žebříček zůstává pouhých 13 míst. Naši muži by se museli výrazně zlepšit a zajít alespoň 3 opravdu rychlé závody v jarních měsících (v případě Morávka se Zajíčkem by stačily 2). Realisticky je účast našich mužů pravděpodobnější při ME v Římě, i to by však byl, při nízkém počtu startovních míst (35), velký úspěch. V ženách je situace snazší, limit 1:29:20 má splněno pouze 20 žen a tak zatím více míst zůstává na bojovnice přes žebříček. V Antalyi tak bude nač se dívat.

eyJrZXkiOiI2NWJiOTk4MDAzMzgyYTFmYTk3MDM2YjEuanBnIiwiZWRpdHMiOnsiZXh0cmFjdCI6eyJsZWZ0IjowLCJ0b3AiOjMwNCwid2lkdGgiOjE2MDAsImhlaWdodCI6NTcxfSwicmVzaXplIjp7IndpZHRoIjoyMDAwL2. část: webináře byla věnována představení MS chodeckých týmů v Antalyii 21.4. 2024:

Trať závodu MS se bude nacházet u Expa v Antalyii a fanoušci tak mohou využít tramvajového spojení z centra a letiště. Zastávka tram je hned před vstupem do Expa. Den před samotný šampionátem se skutečně tradiční zkušební závody. Pro mládež bude nachystán závod o délce 3 km, veteránští atleti budou moci absolvovat 5 km. Link pro přihlašování k závodu zatím není, až bude, budeme o tomu informovat.

3. část:  Rozhodování chodeckých soutěží:

V loňském roce WA pořádala sérii on-line školení pro nové rozhodčí chůze. Poprvé byla použita školicí videa, kde byly rozebrány závody v Budapešti. Rozhodčí tak dostali poprvé v historii zpětnou vazbu své práce. A nebylo to hodnocení pozitivní. Bohužel rozhodčí dosud nechávali projít celou řadu prohřešků, což sice vedlo k velmi rychlým časům v posledních letech, ovšem pro chůzi to, pohledem laiků, dobré nebylo.

Školení nových rozhodčích, častější práce s těmi stávajícími, to vše by mělo vést k výrazně přesnějšímu rozhodování. Vzhledem k tomu, že i závod v Antalyi bude nahráván a následně rozebrán Jeffem Salvagem z USA, je nejspíše jasné, jak se bude v Antalyii rozhodovat. Pokud bude mít rozhodčí pochyby a dříve přivřel oko, dnes dá spíše návrh na vyloučení. Neznamená to, že závodníci půjdou ven neprávem, ale tam, kde dříve dle videa jasné porušení pravidel prošlo, se tak nejspíše dít nebude. A bude se postupem času přitvrzovat, nahrávány a vyhodnocovány budou všechny mistrovské závody.

Dle měření expertů dochází k letové fázi viditelné lidský okem někde mezi 40 - 45 milisekundou.

Ztráta kontaktu bude oficiálně pro vyhodnocení práce rozhodčích brána od toho, co je nad 60 ms.

Zajímavé pak je pak prosazování dopínání kolen. U rozhodčích by mělo projít vše od 174º. Vše pod touto úrovní je však na oprávněnou diskvalifikaci.

Pro závodníky je tak zpráva z webináře jasná. Technika, technika, technika. To je směr, kterým chce WA jít.

Zda se podobný styl rozhodování promítne i do závodů u nás, je otázkou. Školení rozhodčích nejsou bohužel příliš častá. Nově máme na mezinárodním panelu 2 rozhodčí - Nedvídek, Lapka. Oba zmiňovaní již obdrželi pozvánky na mezinárodní závody. Nejnověji bude Martin Nedvídek rozhodovat i při ME U18 v Banské Bystrici a M.Lapka je TD pro Dudince (zlatý závod). Snad nám naši rozhodčí připraví články či webináře o jejich zkušenostech z mezinárodních závodů a předají své zkušenosti dál.

penalty zoneCo by měli oba pánové na panelu pomoci prosadit (ale i svaz), je zřizování penalty zóny. V minulosti tuto dnes již spíše stařinku než novinku představoval chodecké veřejnosti M. Lapka ve svých článcích s tím, že WA prosazuje uplatňování PZ na všech závodech. Po hříchu se neděje. Při loňském MČR byla důvodem nezřízení PZ údajná finanční náročnost tohoto pravidla. Oprávněně se však domníváme, že jde spíše o nezkušenost českých organizátorů a neochotu implementovat něco nového. Co je na PZ skutečně potřeba? 2 mladí pomocníci či rozhodčí 3. třídy. Dvoje stopky. Přeci jen návštěvnost PZ není tak vysoká, aby bylo třeba více. A 6 kuželů či jiných značek používaných k tréninků děti, kterými se PZ vyznačí. První možnost využít PZ se naskytne již tuto neděli. A v hale, s 30 s penalizace, by šlo o více než zajímavý prvek.