Přebor Libereckého kraje, 27. 1.2024, Jablonec n.N.:

RESULTS

Závodu ml. žákyň na 2000 m se zúčastnily 2 atletky, z vítězství se radovala Kateřina Kratocvílová z Rumburku před Terezkou Lukášovou z Chomutova. Ta absolvovala svůj první chodecký závod a za Kratochvílovou (13:14) zaostala o 5 sec.

Mezi žáky v závodě na 3000 m zvítězil v novém OR mladoboleslavský Vojtěch Landyš, který se poprvé dostal pod 20 min - 19:49.75.

V žákyních si došla pro vítězství Noemi Maják z Kadaně, která si časem 17:32.85 výrazně vylepšila OR a splnila limit pro MČR. Druhá skončila závodnice ASK Dipoli 19:25.06 a třetí místo obsadila Madalena Sabová z Rumburka, která za OR ze Silvestrovské haly zaostala o necelou sekundu.

V dorostenecké kategorii vybojovala vítězství Viktorie Ertlová z Chomutova těsném souboji s Musilovou z Dipoli, ovšem i čas vítězky 19:14 nestačí na nejlepší žákyni.

Mezi juniorkami se radovala z vítězství Ema Kyselicová - 16:56 a rozdílem třídy tak porazila své soupeřky, druhou Smolíkovou (18:22) a Ides (21:13) z Dipoli.

V ženském závodě si pro kvalitní OR došla pražská závodnice Johana Petříková 15:24.32, která tak pokračuje v postupném zlepšování se. Na druhém místě prošla cílem veteránka Lenka Borovičková v kvalitním výkonu 16:53.37, třetí byla v cíli liberecká Martina Netolická.

Nedvídek IMG 0714 500x329Závod mužů (a dorostenců) na 5000 m se šel společně. Jasně mu v tréninkovém tempu dominoval rumburský veterán Martin Nedvídek - 23:17.46. Ten slaví v posledních dnech úspěchy na poli “bafuňářském”. Martin se stal v loňském roce mezinárodním rozhodčím stříbrné kategorie a první pozvánky na mezinárodní soutěže na sebe nenechaly dlouho čekat. Byl tak pozván rozhodovat závody nejvyšší kategorie v Dudincích a Poděbradech, kde jej tak po letech uvidíme v jiné než závodní roli. Ještě větší ocenění přišlo z World Athletics, kdy byl Martin nominován jako technický delegát pro jeden z největších světových závodů zlaté kategorie - meeting v La Coruni. !!!MARTINOVI SRDEČNĚ BLAHOPŘEJEME!!!

Není to však jediný úspěch na poli funkcionářském pro AC Rumburk. Nově se na panel řídících pracovníků soutěží ČAS dostali Jan Rein a Lucie Nekulová a česká chůze má tak po pauze na panelu své zástupce.

!!!LUCII i HONZOVI SRDEČNĚ BLAHOPŘEJEME!!!

Konečně dostává česká chůze čerstvý vítr do plachet!!!

Za Martinem o další příčky bojovali čerství dorostenci. Loňský dvojnásobný žákovský Mistr ČR Dan Mochal předvedl kvalitní halový výkon 24:47.43, což je jeho absolutní OR. Třetí do cíle (druhý v dorosteneckém závodě) došel Ondřej Plecháček z Turnova v čase 26:10.02 a o 10 sec zpět zaostal rumburský Vojtěch Vejvančický. I pro Vejvančického jde o absolutní OR, což může těšit jeho trenéra Jana Reina. Všichni tři závodníci jsou na této distanci ještě nováčky a v příštích závodech se jistě můžeme těšit na další zlepšení. Jejich výkony jsou příslibem před MČR, kde loni dorostenci nepředváděli příliš kvalitní výkony.

Olomouc, 27.1. 2024:

RESULTS

Závodilo se i na olomouckém krytém okruhu. Závod na 3000 m ovládl vyškovský Orlík, dorostenec Čeněk Topor výkonem 16:59. 74, před veterány Zajícem a Markem.

Mezi ženami pak kralovala šternberská Nela Skupieňová v novém OR 17:18.44 před svou oddílovou kolegyní Jurkulákovou - 17: 39.96 a Ivanou Vrankovou z Opavy - 17:48.59.

Nesoutěžilo se však jen v Čechách. Mezi nejzajímavější výkony uplynulého víkendu patří následující meetingy.

Ve Francii se v sobotním závodě ve Vittel šlo 3000 a 5000m. Ženský závod ovládla šampionka z loňského ME 23 Pauline Stey - 12:42.13 před vítězkou z Zittau Camille Moutard - 13:11.32. Pod 14 min se dostalo hned 5 chodkyň.

Výkon dne však předvedl žitavský vítěz závodu na 35 km Aurelien Quinion. Po soustředěních v JAR a Portugalsku si zlepšil OR - 18:50.38. Hned 4 závodníci se dostali pod magickou hranici 20 min.

RESULTS

JNPZ1286Při závodech v Kyjevě pak v sobotu startovala mimo hlavní soutěž v závodě s muži Ludmila Olijanovska, kterou známe dobře i v Čechách díky Pražské Hodinovce. V závodě s muži porazila výrazně své soupeře a došla si pro výkon 20:50. Pokud by se jednalo o závod v kalendáři WA, pak by byl výkon Olijanvské světovým výkonem na této distanci. Bohužel však do WA kalendáře se započítávaly závody na 3000m pro ženy a 5000m pouze v mužské kategorii.

Největším tahákem víkendu však byly souboje v Austrálii. Tradiční Supernova meeting, zařazený do Světové chodecké Tour, závod bronzové úrovně, přilákal celou řadu chodců a chodkyň. K vidění byly opravdu skvělé výkony. Řada atletů a atletek trénovala v posledních týdnech společně v Austrálii a stejně jako loni se ukázalo, jak chodcům mezinárodní trénink v australském létě sedí.

27.1. startovaly na trati 10 000 m ženy. Od začátku závodu šla na čele trojice OH šampionka Liu (Čína), Montag (Austrálie, stříbrná z Budapešti) a Arenas z Kolumbie. S odstupem  30 - 50 m šla svůj závod francouzská chodkyně Beretta. Ženy začaly rozvážnějším tempem 4:30/km, ale postupně se začalo zrychlovat. 5km bylo v mezičase těsně nad 22 min. V tu chvíli svou ztrátu začala stahovat francouzská atletka a brzy se na vedoucí trio dotáhla a dokonce šla do čela závodu. Další zrychlení nezvládla čínská legenda Liu a začala ztrácet. 2 100m před cílem předvedla razantní nástup domácí hvězda Jemima Montag a zcela zničila své konkurentky.

Výkonem 43:14.78 obhájila své loňské vítězství a v Paříži bude studentka medicíny patřit k favoritkám. Druhá došla kolumbijská chodkyně Arenas - 43:27.48 a pro třetí místo, především však osobní a národní rekord si došla francouzská chodkyně - 43:35.53. Na pátém místě za čtvrtou Liu došla řecká šampionka Ntrismpioti (W40!!!) stále ještě v čase pod 45 min!

Závod lze shlédnout na STREAMU ZDE - Day 2, závod mužů je pak pod záložkou Day 3.

RESULTS

O den později si 10 000m vyzkoušeli i muži. Závodní pole vedl od počátku domácí borec Kyle Swan spolu s Rhydianem Cowleym, mezi nimi se však statečně držel medailista z tokijské padesátky Evan Dunfee z Kanady. A byl to právě Kanaďan, který v druhé polovině závodu diktoval tempo, vedoucí trojici roztrhal a došel si nejen pro velké vítězství, ale i pro nesmírně kvalitní národní a severoamerický rekord - 38:25.42. Sen o olympijské medaili z kratší distance tak pro Evana začíná být stále reálnější.  Oba australané Swan a Cowley se dokázali dostat pod hranici 39 min - Swan 38:46.99 Cowley 38:55.20. Skvěle se předvedli i australští mládežníci, padl rekord U 18 - 41:30.77 v podání Baileyho Housdena.

I australský závod po tom tureckém ukázal, jak velká je olympijská motivace. Lístek na OH získá pouze 48 mužů a 48 žen. V příštích měsících se tak máme na co těšit.