Poslední článek roku 2023 / Letzte Artikel des Jahres 2023
- Redaktor
V posledních týdnech se ve světové chůzi odehrála celá řada událostí, které zaslouží naši pozornost.
Byli vybráni rozhodčí pro OH 2024 v Paříži. Sbor chodeckých rozhodčích bude sedmičlenný, 4 muže doplní 3 ženy a zapisovatelkou bude bývalá slovenská chodkyně Zuzana Costin (dříve Malíková). Mezi muži bude rozhodcovské terčíky držet v rukou Frederic Bianchi, kterého měli čeští chodci a chodkyně možnost potkat např. při ME chodeckých družstev 2021 a v letošním roce Frederic přijal pozvání Pepy Smoly na Pražskou hodinovku. O týden později pak posuzoval technické provedení atletů v Zittau.
Dalším poděbradským jménem je Steve Taylor z Velké Británie. Rozhodovat bude i zástupce francouzské atletiky Jean-Pierre Dahm a Daniel Michaud (CAN). Dále bude rozhodovat Echo Yeung, která zastupuje Hongkong, z Austrálie přicestuje Kirsten Crocker a Dolores Rojas ze Španělska.
Mezi rozhodčími všech závodů pak můžeme najít i jméno Emannuela Tardiho, který v Poděbradech rozhodoval i závodil a v česko-německé Zittau je též rozhodčím.
V irském Dublinu se v tradičním prosincovém termínu uskutečnil 17.12. meeting bronzové úrovně,
který je současně irským šampionátem. Hlavním organizátorem toho závodu není nikdo jiný, než Pierce O’Callaghan. Po loňské větrné smršti přivítal letos Dublin závodníky de facto ideálním závodním počasím. Největší hvězdou tohoto meetingu je tradičně Perseus Karlström, který je svěřencem irského elitního chodce minulosti Roberta Heffernana.
Švédský viking se po loňském utrpení na 35 km distanci, přihlásil letos k závodu na 20 km. Na obrátkovém okruhu předvedl stylem start cíl výkon, který v prosinci čekal málokdo. Čas 1:18:39
je opakovaným potvrzením OH limitu. Na druhém místě předvedl taktéž velmi kvalitní výkon Noel Chama z Mexika - 1:20:05. I třetí v cíli Partanen z Finska se mohl radovat z výkonu 27 sec pod pod 81 minutovou hranicí. Na osmém místě prošel cílem maďarský závodník Norbert Tóth. Ten se po rekordním výkonu na Pražské hodinovce rozhodl odhlásit ze závodu v Zittau a dal přednost přípravě na Dublin. Došel si pro nový OR 1:24:22 a aktuálně může trénovat s vyhlídkou na ME v Římě. Cíl vidělo 23 závodníků. Celá řada chodců, včetně Slováků Morvaye a Úradníka, závod nedokončila.
Mezi ženami se zrodilo obrovské překvapení. O tom, že Mária Katarinka Czaková patří k favoritkám, nebylo pochyb. Slovenská závodnice se v této sezóně stále ještě vrací do formy po loňském porodu, ale nic nenechává na poslední chvíli a tvrdě bojuje o další účast na OH.
Po výkonech sub 1:37 v rámci slovenského národního šampionátu na dráze v říjnu a následně třetím místě v Zittau, se jí povedla perfektní, v pravdě olympijská, trefa. Od začátku závodu se pohybovala ve vedoucí skupince, druhou desítkou prolétla sub 45 min a ve svém druhém nejlepším čase kariéry - 1:31:42 si došla nejen pro jasné vítězství, ale i pro reálnou olympijskou naději. Za ostrým limitem pro ME v Římě zaostala o pouhé 2 sekundy a i díky bonusovým bodům je v tuto chvíli nejen v Římě, ale i v Paříži! Jistě, na jaře to ještě bude tvrdý boj, ale její výchozí pozice do roku 2024 je vynikající.
Pro druhé místo si došla řecká chodkyně Tsinopoulou o víc jak 3 1/2 minuty zpět, třetí místo pak obsadila další Řekyně Fiaska výkonem přes 1:37. Cíl vidělo 15 atletek.
Ve vloženém 10 km závodě jsme měli možnost vidět návrat britského chodce Calluma Wilkinsona, který se vrací po vleklých zdravotních problémech. Časem 42:18 sice ještě zaostává za svou předchozí výkonností, ukazuje však, že jeho příprava jde správným směrem.
Mládežnické závody na 10 km ovládli slovenští atleti Bátovský / Dudová.
Co však bylo v Dublinu nejzajímavější, je první olympijská štafeta v Evropě. Ve světě už závodníci na jihoamerickém kontinentu a v japonské Osace štafetu vyzkoušeli, v Evropě to bylo poprvé. A rozhodně bylo nač se dívat. Přihlásily se 4 týmy - SVK, Irsko, Finsko a Maďarsko.
Od začátku šel na čele domácí tým ve složení Brendan Boyce (letos ovládl desítku v Olomouci) a Kate Veale. S nimi se drželi finští chodci Jokinen - Veikkola. První 12km úsek šli muži, následně se šly tři 10 km dlouhé úseky. Slovenští závodníci začali rozvážněji a jejich strategií bylo v druhé polovině zrychlovat. Rozvážný začátek se vyplatil a dvojice Černý - Burzalová stahovala náskok vedoucích týmů. Do poslední desítky vcházeli Slováci na druhém místě s více jak minutovou ztrátou na vedoucí Iry. Soustředěným výkonem dokázala Burzalová Irku nejen dojít, ale nadělit jí 31 sekund. Čas 3:11:17 je v tuto chvíli šestý na světě, ale to nic, vzhledem ke způsobu OH kvalifikace, neznamená. Slováci však získali cenné zkušenosti do jarního boje o Paříž.
Celkově jde říci, že našim sousedům strategie s množstvím národních šampionátů na podzim vychází. Přidáme li k tomu jejich formu, kterou prodali v Zittau a Dublinu (žitavský závod si organizačně velmi pochvalovali, Dublin byl i na svazových stránkách hodnocen velmi negativně),
pak jejich šance na účast v Paříži, kdy mají šanci brát další bonusové body dík šampionátům v příštím roce, více než reálná. V Antalyii se tak, v případě solidně zajitých závodů v Dudincích a Poděbradech, budou moci poprat i o štafetu. Jejich tah na branku a strategické myšlení jim můžeme jen závidět.
Ovšem Dublinem prosincové závody nekončí. 24.12. se šel závod v tureckém městě Adana.
Turci Vánoce neslaví, ač všude v Turecku můžeme vidět vánoční stromeček. Ten se tam však jmenuje Yılbaşı ağacı (novoroční strom) a tak mohli Turci na Štědrý den, místo obalování kapra, vyrazit na závody. Závod probíhal na stadionu a hlavními vzdáleností byla 10 000 m distance. Mezi muži si pro vítězství došel Mazlum Demir v čase pouhou 1 sekundu nad 40 min. Za ním si pro národní rekord U20 došel třetí z letošních Poděbrad, Hayrettin Yildiz. Výkon 40:26,5 je pro devatenáctiletého atleta výrazným osobním rekordem. První 3 junioři šli sub 44min.
Mezi ženami zvítězila drobounká Ayše Tekdal v tréninkovém tempu 47:43,9.
Závody proběhly za přísného dohledu nových rozhodčí mezinárodní úrovně. Zkoušky pro silver level zvládla v podzimním termínu Gaye Bekler, syn reprezentačního trenéra Serhat Akyavaş,
a účastnice OH v Atlantě či SP v Poděbradech 1998 Yeliz AY Yildiz.
Krom silničních závodů se začíná rozbíhat i halová sezona. Na Slovensku se šel 3000 m dlouhý závod v Banské Bystrici. Slovenka Burzalová předvedla osobní rekord 13:22.0, mezi muži zvítězil Dominik Černý časem 11:35,4.
A ještě jedna velmi zajímavá zpráva přišla ze zahraničí. Dnes již bývalý elitní chodec Tom Bosworth z Velké Británie, se stal nositelem Řádu Britského Impéria (Member of the Order of British Empire). Ocenění od krále Karla získal nejen za své výsledky, ale především za svou neutuchající práci v rámci popularizace chůze, která má skutečný dopad na komunitu a Tom byl a je svou prací příkladem ostatním. Tom je prvním chodcem, který toto oceněné získal. Pro neznalé, byl Tom tím, díky komu se chůze vůbec poprvé objevila v rámci Diamantové ligy (poprvé v roce 2017). V Británii se účastnil celé řady show, kde celebrity učil chodit, soutěžil v rámci různých závodů s běžci a výrazně zvýšil vysílací časy, po které je chůze v Británii v Tv! I v chodeckém důchodu je stále v Británii velmi populárním a aktivním mluvčím chodecké komunity. Nikdy se nebál mluvit i o kontroverzních tématech (před víc jak 10 lety se veřejně přihlásil k LGBT komunitě, což v té době ještě nebylo u mužských atletů běžné), důležité je pro něj i téma mentálního zdraví (veřejně dokáže mluvit o pokusu o sebevraždu), ale stále a především zůstává výraznou osobností chodeckého sportu a v rámci náborových akcí se dál snaží propagovat naši disciplínu.
Chodecký prosinec je minulosti a brzy začneme počítat první hodiny olympijského roku 2024.
První závody se již tradičně uskuteční hned 1.1. v Japonsku.
Všem našim atletům, nejen těm elitním, přejeme do roku 2024 především pevné zdraví. Vše ostatní je jen na atletech a jejich tréninkové morálce.
Takže níže foto jěště z posledního letošního tréninku 31.12.2023, 18hod, Schöneben, Rakousko (.....a zítra jedeme dál....!)