Chůze smíšených dvojic. Na OH v Paříži se uvede nová chodecká disciplína! Olympijský paskvil.
- Redaktor
Jak pejsek s kočičkou vařili dort aneb maratonská chodecká štafeta olympijská
V uplynulých letech prochází chůze turbulentním obdobím. V pravdě celá atletika, které jaksi mizí diváci z hlediště, ubývá sponzorů a výdělky profesionálních atletů se snižují. A tak marketingoví specialisté vymýšlejí změnu za změnou. Jedním z paskvilů je soutěž DNA, kterou chápou snad jen její autoři a setkává se s nulovým zájmem publika.
Bohužel šarády se nevyhnuli ani chůzi a došlo k dobře známým změnám. Nakonec nebylo ani 35km uznáno za dech beroucí představení a pro OH v Paříži přišli marketéři s nápadem, který nejspíše vychází z nesporného úspěchu biatlonových mix štafet a především mix štafety čtvrtkařů.
U čtvrtkařů můžeme od zastánců nulových inovací slyšet, že jde o paskvil a nikdo to nebere vážně. Ovšem u širší veřejnosti je tato štafeta velmi populární a oblíbená. Za pár let už nikdo nebude vědět, že to byla kdysi s rozpaky přijímaná novinka.
Zatímco štafeta běžecká má jasný řád a logiku, ta chodecká toto postrádá. Oblíbená maratonská distance, kdy název maraton už zprofanoval natolik, až mnozí organizátoři ve snaze přilákat závodníky neváhají 10km distanci nazývat čtvrtmaratonem, byla použita i pro chodce. A rozdělena ne zrovna jasným dílem mezi muže a ženy. Bohužel rozhodnutí o štafetě přišlo až v tomto roce a zcela skandální je, že neoficiální info o tom, jak budou pravidla závodu vypadat, přichází až necelý rok před olympijskou soutěží. V předchozích dnech první info zveřejnil bývalý irský chodec a jeden z hlavních představitelů World athletics - Pierce O’Callaghan.
Známým faktem je počet startující týmů na OH. Těch by mělo být v Paříži 25. 22 týmů se kvalifikuje dle výsledků z MS chodeckých týmů, které se bude konat 21.4. v turecké Antalyi. Možnost startu hned dvou týmů za jeden stát bude umožněn maximálně pěti zemím. Další tři týmy budou donominovány dle výsledků. Jakých, to je zatím nejisté.
Jaká však budou pravidla dané štafety?
Na start se postaví tým ve složení muž - žena a tento tým si rozdělí maratonskou vzdálenost. Jednotlivé úseky se půjdou v pořadí muž - žena - muž - žena. Každý ze závodníků musí ujít minimálně 20km. Délka úseků může být cca 11,45 - 10 -10 - 10,745.
Cílová čára jednotlivých úseků bude vyznačena čarou o šířce alespoň 50mm. 10m před touto čarou a 10m za ní budou podobné čáry vyznačující předávkové území. Předávka bude realizována dotekem mezi oběma závodníky. Pokud tedy nebude organizátorem nařízeno jinak. Jinými slovy, pokud by v některých zemích vadil fyzický kontakt, může organizátor vymyslet něco jiného… Pokud má někdo dojem, že bude přečarováno, snad organizátoři zvolí různé barvy. Ano, na stadionu je také mnoho čar, ale zde je třeba počítat i s vyznačením občerstvovacích stanic a startovat se do následných úseků bude z různých míst závodního okruhu.
Nedílnou součástí chodeckých soutěží jsou rozhodčí. Systém napomínání bude totožný. Ovšem penalizace se nebude týkat jednotlivých atletů, ale bude se vztahovat na celý tým. Po 3 návrzích na vyloučení bude tým penalizován 3 minutami. Při čtvrtém, pátém a šestém návrhu bude tým penalizován vždy další trestnou minutou. Při 6 návrzích si tak závodníci postojí plných 6min.
K diskvalifikaci týmu dojde při sedmém návrhu na vyloučení. Každý rozhodčí může dát každému jednotlivci jeden návrh na vyloučení. Použijeme li příklad z českých luhů a hájů, pokud rozhodčí František Párys dá návrh na vyloučení Vítu Hlaváčovi na pátém kilometru, dále mu již návrh dát nemůže. Ale může dát jeden návrh Elišce Martínkové, která startuje v týmu s Vítkem (použitá jména jsou zcela náhodná).
Jak bude vypadat zóna pro čekající atlety, kteří budou mít de facto 45min mezi jednotlivými úseky, se zatím neví. Velikost rozcvičovací plochy bude nejspíše vycházet z možností pořadatelů.
Dle interních infomarcí se o účastnické místo na OH budou prát hned 2 české štafety. Na OH, v případě kvalifikace, pojede ta lepší z nich. Realisticky nelze počítat s tím, že by čeští závodníci byli mezi těmi, kdo urvou 2 místa pro tým.
Možnost startu ve štafetě údajně získají 2 nejrychlejší muži na 10km. U žen je situace jasná, máme pouze 2 ženy, které jsou schopné závodit na odpovídající úrovni. U mužů bude o místa ve štafetě bojovat nejspíše trojice Hlaváč - Morávek - Zajíček (abecedně).
Co z výše uvedeného vyplývá? Většina zemí nejspíše vrhne při MS v Turecku ty nejsilnější závodníky do štafetových závodů. 20km půjdou ti, co se do štafet nedostanou, eventuelně ti, kteří nemají protějšek odpovídající úrovně (např. Kanaďan Dunfee či Švéd Karlstöm). Nominaci do soutěží jednotlivců si většina závodníků bude vycházet na jiných soutěžích. Hon na body do žebříčku již započal. Např. Slováci velmi chytře hodlají urvat co nejvíce bodů z vysoce bonifikovaných mistrovských soutěží. A tak měli na jaře 10km na silnici, před týdnem se konala mistrovská soutěž na 10 000m, o víkendu se jde 20 000m a to ještě nejlepší Slováci vyráží do německé Žitavy, neb zprávy z loňského roku hovoří o de facto dokonalé trati srovnatelné pouze s tou Poděbradskou. Zda se objeví někdo z českých reprezentantů, je otázkou, zatím je ze štafetových kandidátů přihlášena dvojice loňských juniorů - duo Morávek - Zajíček.
Pro trenéry teď nastává doba příprav a vymýšlení, jak na tuto novinku vlastně potrénovat.
Všem našim adeptům startu na OH přejeme, ať se jim start v Antalyi vydaří a i když je většina fanoušků z novinky mírně řečeno na rozpacích, i tak rádi českou štafetu na OH uvidíme. Ať v ní startují ti nejrychlejší a technicky nejjistější.