TAKOVOU CHODECKOU DVACÍTKU SVĚT JĚŠTE NEVIDĚL - NEJRYCHLEJŚÍ ZÁVOD HISTORIE NA TÉTO  TRATI - V EPICKÉ BITVĚ SE NAKONEC MISTREM SVĚTA STAL ŠPANĚL ÁLVARO MARTIN NEJLEPŠÍM SVĚTOVÝM VÝKONEM ROKU - 1:17.39h. STŘÍBRNÝ FANTASTICKÝ ŠVÉDSKÝ VIKING KARLSTRÖM V NÁRODNÍM REKORDU - 1:17:39h. BRONZOVÝ BRAZILEC BONFIM TAKTÉŽ V NÁRODNÍM REKORDU - 1.17:47h

Autorka článku: Lucie Nekulová  / Autor fotografií a náš zvláštní zpravodaj v Budpešti: Horst Kiepert

RESULTS 20KM RACE WALK MEN

RACE ANALYSIS

ZRÁDNÁ OTOČKA - KLOUŽE TO:

JZGI0917Světový šampionát v Budapešti byl zahájen. A nešlo si přát lepší začátek. Tedy skoro.

V sobotu 19.8. se měli ke startu svého závodu postavit chodci na 20km. 50 mužů, kteří se dokázali kvalifikovat na světový šampionát, však na svůj závod čekalo marně. Předpověď počasí byla neúprosná, na Budapešť se řítila bouřka a závod byl o 2h odložen. Rozcvičení závodníci nervózně polehávali ve stanech, Němec Linke či Kanaďan Dunfee streamovali na sociální sítě a čekalo se, až se počasí umoudří.

V 10:50 mohli závodníci vyrazit do deště a začít polykat první kilometry. Prořídlé řady diváků, zcela prázdná tribuna, nic z toho nemohlo závodníky zastavit. A s tím, jak déšť ustával, si cestu k trati našlo mnoho nadšených fanoušků. Závodníci se jim odvděčili bitvou v pravdě epickou. V závodním poli byly zastoupeny všechny obydlené kontinenty a fanoušci atletiky mohli vidět dresy jindy málo vídané. Chůze pravidelně ukazuje ve všech barvách, jak globálním sportem atletika je.

Hned od začátku šel do čela Japonec Koki Ikeda a budoval si solidní náskok. Stíhající balík atletů procházel prvním kilometrem v čase 3:53! Ikeda dál budoval náskok až na víc jak 20sec. Tato závodní taktika je u něj častá a tak se spíše jen čekalo, kdy bude dostižen. Asi na pátém kilometru, hluboko pod hranicí 20min, se ke stíhací jízdě odhodlal Turek Korkmaz. I u něj je podobná taktika běžná, zkusí to a divák jen sleduje, kam až to vydrží. K němu se rychle přidal Caio Bonfim z Brazílie a oba borci šli s pár vteřinový náskokem na cca 15 člennou skupinku pronásledovatelů. Na jejím konci překvapivě vláli Italové, obhájce titulu Yamanishi a občas odpadal a zase se vracel Evan Dunfee. Pro něj je takový úvod závodu zcela běžný, Italové a hvězdný Japonec však překvapivě trpěli.

Na kvótě 10km měl Koki náskok 9 vteřin na dvojici Bonfim - Korkmaz a na ně dalších 11vteřin ztrácelo 10 pronásledovatelů. Tato skupina procházela 10km v čase těsně pod 39min a bylo jasné, že se jde mistrovský závod tohoto století. Kolem 14km se odhodlal k ataku Álvaro Martín ze Španělska a rychle se přehnal kolem dvojice Bonfim - Korkmaz. Bylo vidět, jak Korkmaz trpí a postupně odpadá. Martín tlačil na pilu a brzy převzal vedení závodu. Koki se jej snažil chvíli udržet, byla to však jen předzvěst jeho postupného propadu pořadím.

Martínův nástup vybudil švédského vikinga a i ten vyrazil ke stíhací jízdě. S ním vyrazil extrémně motivovaný Dunfee, který tím dokonal svůj přerod z padesátkařského šampiona na dvacítkaře té nejvyšší úrovně. S odstupem 4-5vteřin za nimi šel svou životní dvacítku Němec Linke. Dunfee Karlströma sice neudržel, ale útočil na svůj osobní rekord. Za tratí doslova letícím Španělem se Persy dokázal kolem 17km dotáhnul na Brazilce a šel před něj. Ten se odmítnul vzdát bez boje, a přetahoval se s Perseusem o stříbro. Sice nad ním visela hrozba dvou napomínaní, ale tohle nebyl moment, kdy by se mělo jít na jistotu. Persy nakonec zvládl Brazilce udolat a krok za krokem se mu v posledním kole vzdaloval. To už bylo jasné, že první trojice se vřítí do cíle v časech hluboko pod úrovní 78 min.

Álvaro Martín prošel posledních cca 200m se španělskou vlajkou v ruce a cílovou pásku protnul v osobním rekordu  a nejlepším světovém výkonem roku 1:17:32. Národní rekord si připsal Švéd Karlström časem 1:17:39. I třetí v cíli Caio Bonfim předvedl národní rekord 1:17:47 a tím výčet národních rekordů zdaleka nekončí! Velkým poraženým, ovšem přešťastným vítězem, tak lze nazvat čtvrtého v cíli Evana Dunfeeho. Evan prošel cílem se slzami v očích a obrovským úsměvem. Národní rekord, osobní rekord po 13 letech, výkon 1:18:03, to je odpověď na otázku, zda dokáže zrychlit a má li pro něj smysl usilovat o Paříž. O 9 vteřin zpět skončil taktéž v národním rekordu Němec Christopher Linke. Top 6 uzavřel novopečený rekordman své země Partanen z Finska.

TPAM1067Jediný, kdo v TOP 10 nepředvedl alespoň osobní rekord, byl devátý Keňan Gathimba, ten však za svým NR zaostal jen pár vetřin. I desátý v cíli Bordier zvládl závod vteřinu pod 1:19:00 v životním výkonu! Přitom trať rozhodně nebyla jednoduchá, mokrá otočka o 180° dělala závodníkům velké problémy.

Patnáctý skončil Koki Ikeda, který zběsilé tempo nastolil. Šestnáctý došel Turek Korkmaz.

Hned 18 borců zašlo pod hranicí absolutní extratřídy 1:20:00. Padlo 6 národních rekordů. Tohle byla bitva století! A to ještě závod jistě ovlivnil posun startu závodu, což muselo rozhodit především strojovou připravu Japonců.

Velkým poraženým celého závodu je český fanoušek, respektive přenos České televize. Sledování Tomáše Staňka, kterak dřepuje na rantlu stadionu při čekání na zahájení závodu, je možná pro někoho zajímavé, ne však ve chvíli, kdy se na trati odehrává taková bitva.

Naštěstí existují přenosy Allathletics a tak kdo o přenos přišel, může dodatečně shlédnout zde:

https://allathletics.tv/videos/3639782/mens-20km-race-walk