CHODECKÉ ZÁVODY PODĚBRADY WALKING - WA Permit Mítink: 20km muži a ženy a 5km MASTERS muži a ženy (testovací závod), 20. - 21.května 2023. ANEB JAK ODRADIT ČESKÉ ZÁVODNÍKY OD REPREZENTAČNÍHO DRESU POTAŽMO OD CHŮZE ZCELA.

START LIST

Poděbradský závodní víkend je před námi a bude to víkend více než zajímavý.

vlajkyJako již tradičně se před ME v chůzi bude v sobotu konat testovací závod. V letošní roce jsou naštěstí covidová omezení minulostí, přihlásit se mohl každý, kdo o start stál a do Poděbrad tak dorazí i celá řada zahraničních atletů a atletek, mnozí z nich se pak ve výrazně vyšších počtech než při loňské ME, představí v rámci 20km závodu, který je jediný otevřený veřejnosti.

Trať i závod, jako již tradičně, připraví nadšenci z AC Rumburk, což je, jak si za ta léta chodci zvykli, záruka kvality. Zkušenost je znát a rozhodně není taková profesionalita běžná. I to je třeba ocenit ,neb na ty, co stojí mimo hledáčky kamer, se často zapomíná. 👏

Jako první se na start před hotelem Libeňský postaví žactvo a po lázeňské kolonádě obkrouží 3km. Vzhledem k tomu, že žáci nemají příliš příležitostí si u nás zazávodit, neb nám chybí chůze v soutěžích družstev, je to jedna z mála příležitostí, kde se mohou postavit na start.

K závodu se přihlásilo 6 žáků, největší favoritem je slovenský Šimon Bátovský. Ovšem u nás mu roste zdatná konkurence, jak předvedli čeští žáci letos v hale. Další z krásný soubojů nám tak předvede turnovský Ondra Plecháček s libereckým Danem Mochalem, pozadu nebude chtít zůstat ani rumburský Vojtěch Vejvančický, který z mistrovského souboje v hale odpadnul kvůli nemoci.  Všichni tři budou útočit na 15min hranici a osobní rekordy. Další do party lepšícících se žáků, mladoboleslavský Marek Rösler, dává přednost možnosti si vyzkoušet 5km vzdálenost.

Děvčat se na start postaví o poznání více. Z 15 dívek bude 8 českých závodnic a uvidíme, jak se jim bude dařit v mezinárodní konkurenci. Největší naší nadějí je Viktorie Bartoňová z Frýdku, z líhně trenéra Nejezchleba je hned 5 startujících.

Závod na 5km pak bude vyloženě nabitý a rozhodčí budou mít co dělat. Představí se atleti všech věkových kategorií, na startu nebudou chybět tradiční a zajímavá jména.

Mezi 10 dorostenci (5 z nich z ČR) nastoupí ke svém prvnímu letošnímu startu především cyklista Matěj Piták. Ten loni v Poděbradech ve spolupráci s veteránský závodníkem Lukášem Pazderou výrazně pokořil 24min hranici a uvidíme, jak se mu bude dařit tentokrát a to i po technické stránce. Frýdecký Matěj Novák bude také bojovat o další osobák a přiblížení se hranici 24min,  zajímavosti bude i start již zmiňovaného Marka Röslera a to jak se mu při prvním startu na delší trati povede.

V mezinárodní poli taktéž 15 dorostenek bude 8 z Česka Největší favoritky hledejme v rámci české soutěže mezi Kokořovou Eliškou, Emou Kyselicovou a Ludmilou Kozlovou. Ovšem největší favoritky jsou nejspíše Slovenky Dudová a Kusá.

Pouhých 6 juniorek bude mít největší favoritku ve slovenské Terezii Kurucové Z českého tria má zatím nejlepší letošní výkon Anna Horáková z AC Rumburk, ovšem o stupně vítězů jistě bude bojovat i lepšící se Tereza Pittnerová.

V mužském závodě (20) všech věkových kategorií budou bojovat především veteráni. Největším český favoritem je Lukáš Pazdera, dýchat na záda mu bude chtít Rudolf Cogan, o letošňák bude usilovat Josef Smola.

Z Francie dorazí mezinárodní rozhodčí Emmanuel Tardi, velké zastoupení budou mít němečtí závodníci. Na startu nebude chybět ani nezdolný Stanislav Marek (1942!) či Jan Kovanda (1946!). Nelze zmínit každého, ale klobouk dolů před nadšením master atletů.

15 žen na startu bude mít hlavní favoritku v německé Brit Schrötter.  Pět kilometrů absolvuje také Jana Vildová, Lenka Slabáková, organizační tým bude zastupovat Míla Reinová a představí se i kompletní medailistky z Toruně -Borovičková - Netolická - Vranková.

plakátyV neděli pak bude probíhat i vložený meeting na 20km.

K závodu mužů nastoupí 20 závodníků, 4 z nich budou z Čech.  Svým startem rozhodně potěšil Lukáš Gdula. Ten se v letošní sezóně trápí, možnost obléknout reprezentační dres tak nedostal, přesto odhodlaně startuje a bojuje dál.  Asi každý mu bude přát, aby konečně prolomil trápení se a odešel lehký rychlý závod.  Po olomoucké diskvalifikaci se o první letošní zápis na této trati bude snažit Martin Nedvídek, který Lukáše porazil v Dudincích a v Poděbradech jej čeká dvacítkový reparát. Lukáš určitě nebude chtít dát svou kůži lacino a možná nás čeká další z malých mini soubojů, co dělají sport tak atraktivní.  Po dudinském osobáku si snad již odpočatý Rosťa Kolář bude chtít na poděbradské tratí zajít další kvalitní dvacítku. Zatímco Lukáš Gdula bude nejspíše rozcházet někde na úrovni loňské juniorské dvojice Zajíček - Morávek, Rosťa s Martinem obvykle volí defensivnější strategii a nabízí se spolupráce se slovenským Milanem Rízkem.

Čtvrtý český závodník do party bude junior Albert Kukla. Ten půjde prvních 20km a strategie je nejspíše jasná. Rychlých 10km pro oficiální mezičas a následné dotrápení se do cíle. Je otázkou, zda poté, co se kolem tréninkové skupiny Karla Ketnera strhlo za nenávistný povyk a několik dní před závodem je to dosti podpásová hra, zda budou vůbec závodníci schopni se na závod dostatečně soustředit… Snad to vše (nejen) Albert hodí za hlavu a předvede se v nejlepší světle.

Mezi dvaceti ženami jsou čytři domácí závodnice. Víkendový dvojstart si střihne Lenka Borovičková. O další vylepšení časů z Olomouce budou usilovat svěřenkyně otce a syna Malysových Bugárová - Bakliková, o další osobák z celé řady půjde Johana Petříková

Ve startovce jsou velmi zajímavá jména, z USA dorazila Robyn Stevens, Maďarska Anett Torma bude chtít zapomenout na nepovedenou sezonu plnou nedokončených závodů...

V roce bez civilových opatření se tak opět ukazuje, jaký zvuk mají ve světě Poděbrady a fanoušci se mohou těšit na další krásný závod. Všem závodníkům kteří se o víkendu postaví na start, přejeme rychlé nohy a dokonalou techniku.