18.6., OSTRAVA, CHŮZE NA 5 000 a 10 000 m na dráze NA MISTROVSTVÍ ČR MLÁDEŽE "GIGANT"

Ostravský stadion, nejmodernější v ČR, přivítal o tropickém víkendu několik set nejlepších domácích atletek a atletů. Chodci se mezi nimi neztratili, na 5 000 m startovalo 11 dorostenek a 7 dorostenců, na 10 000 m 4 juniorky a 4 junioři, bylo jich však nejméně ze všech disciplín.  V dorostenkách chyběly na startu medailistky Veselková a Krinwaldová, z dorostenců medailista Klazar. Tropické teploty, které panovaly o víkendu, byly trochu zmírněny ranním startem v 8,45 a 9,25 hodin;  teplota i tak byla přes 22 st. C a ztížila výkony hlavně na 10 000 m.

DSC00620Mezi dorostenkami  na 5 000 m šla hlavní favoritka Ema KLIMENTOVÁ, 05, AK Šternberk (trenér J. Sadil) takticky na vítězství a když se po třetině tratě odpoutala od hlavní soupeřky Alžběty FRANKLOVÉ,05, SK Jeseniova (trenér T. Korbel), měla v cíli dostatečný náskok (čas 25:25.32 proti 25:42.20 min OR). Bronzovou medaili o dalších 15 s zpět za 25:57.47 min získala Adéla PITTNEROVÁ, 06, SK Vrchlabí SMOLA KONSTRUKCE (trenérka K. Maternová). S odstupem dvou minut si zrychlením v posledních 600 m vybojovala čtvrté místo Anna Horáková, 05, AC Rumburk (trenér M. Nedvídek) časem 28:06.94 min před Michaelou Plešákovou, 05, Sokol České Budějovice (trenér M. Lapka) v OR 28:24.24 min; na šestém místě již Veronika Smolíková, 05, AC Praha 1890 (trenér F. Zouhar) nepřekonala hranici 30 minut (OR 30:06.09 min). Z dalších pěti chodkyň si čtyři vylepšily OR: frýdeckomístecká Nikola Boboková,05 (trenéři K. Maštalířová, J. Nejezchleba) na 30:28.41 min, Ema Kyselicová, 06 (trenér P. Brandejský)  ze Spartaku Praha 4 na 30:32.90 min, Aneta Pátková, 05 (trenér J. Hřib) z Atletiky Holešov na 30:51.84 min a Adéla Malenovská, 06, z Atletiky Havířov 1965 (trenér J. Polášek) na 34:51.66 min.

V dorostencích na 5 000 m byl od startu do cíle suverénní Albert KUKLA, 05, SK Jeseniova (trenér T. Korbel) v kvalitním OR  23:49.61 min a získal první zlatou medaili. Jen krátce mu byl soupeřem Vojtěch NOVÁK, 06, Slezan Frýdek- Místek (trenéři M. Nejezchlebová, J. Nejezchleba) opět velmi zlepšeným výkonem (OR 24:44.29 min o 2 min), který byl odměněn stříbrnou medailí. Halový mistr Tomáš ENDRŠT, 05, USK Praha (trenér P. Brandejský) prožívá dlouhodobě velkou krizi a musel se spokojit s bronzem za 24:55.96 min.  S téměř 4 minutovou ztrátou skončil čtvrtý Filip Bartoň, 06, Atletika Jižní Město (trenér P. Brandejský) v OR 28:48.96 min, když výrazně předčil Matěje Bělohlava, 06, AC Pardubice (trenéři P. Strnad, V. Král)  za 30:00.41 min i Matěje Hejčla, 06, AK Zlín (trenérka D.Remešová) v OR 30:22.71 min. Nováček Tobiáš Urbánek, 06, Sokol Praha Královské Vinohrady (trenér M. Ešpandr) by v OR 31:43.34 min sedmý.

Juniorky na 10 000 m měly jedinou favoritku:  Klára HLAVÁČOVÁ, 03, A. C. TEPO Kladno (trenérka K. Čermáková) zašla OR 52:56.28 min a pomalu se vrací do loňské výkonnosti (10 km těsně nad 50 min). Odstup dalších medailistek byl propastný, přes osm minut, přesto se zlepšily - Tereza PITTNEROVÁ, 04, SK Vrchlabí SMOLA KONSTRUKCE (trenérka K. Maternová) na 61:18.48 min  (OR a stříbrná medaile) a Tereza MRÁZKOVÁ,04, Atletika Havířov 1965 (trenér J. Polášek) na 61:52.65 min (OR a bronzová medaile). Od reprezentačního startu při dubnových Poděbradech, kdy zašla 10 km těsně nad 61 min, se nedaří Štěpánce ŠLICHTOVÉ, 03, TJ VTŽ Chomutov (trenér T. Parnica); tentokrát zašla čas 66:04.74 min (OR).

810 2446Souboj dvou nominovaných na ME juniorů na 10 000 m byl dominantou závodu; až do 9600 m se střídali v udávání vysokého tempa, poté nasadil k finiši Jaromír MORÁVEK, 03, AK ŠKODA Plzeň (trenér I. Piták) a zvítězil v novém rekordu mistrovství 44:28.46 min před Adamem ZAJÍČKEM, 03, Atletika Poruba (trenér K. Ketner) za 44:45.05 min (OR).  Bronz zaslouženě získal Robert HURDÁLEK, 03, SK Nové Město nad Metují (trenér D. Šnajdr)    v UR 47:17.83 min a čtvrtý byl Roman Hanyk, 04, AC Turnov (trenér D. Šnajdr) v OR 49:13.29 min. První dvojice medailistů na 5 000 m se nominovala k reprezentačnímu startu  na MU 18 v Maďarsku 29. června. Mistrovské závody potvrdily malý zájem mladých o závodní chůzi; velké talenty se sice objevují, ale základna je přes veškerou snahu chodeckých trenérů extrémně nízká.