Zimní olympijské hry, Peking 2022, 4. února 2022 – 20. února 2022
- Redaktor
Sportování v kulisách genocidy. Jěště se nestalo, aby olympiádu pořádala země podezřívaná z aktuálního páchání genocidy.
Dnes budou v Pekingu slavnostně zahájeny XXIV. zimní olympijské hry. Po čtrnácti letech se globální sportovní megapodnik opět koná v zemi, která je na mezinárodní scéně dlouhodobě kritizována za porušování lidských práv.
Samotná organizace her v Čínské lidové republice budí kontroverze. Západní země oznamují diplomatický bojkot s kritikou přicházejí i sportovci. Při pohledu na výčet všech možných porušení mezinárodního práva, kterých se Čína v posledních pěti letech dopouští, je s podivem, že Mezinárodní olympijský výbor (MOV) se svými globálními sponzory pořadatelství takové zemi neodebral - bez ohledu na otázku páchání genocidy. Pronásledování novinářů, využívání technologií pro monitorování občanů, nucené práce, svévolné zadržování a mučení příslušníků etnických menšin, potlačování svobod, stíhání osob uplatňujících právo na svobodu projevu a dlouhodobá perzekuce lidsko-právních aktivistů. To je jen několik oblastí porušování mezinárodních úmluv.
Nabízí se otázka, zda by MOV neměl uvažovat o svém rozpuštění.
Podle Olympijské charty je totiž olympismus "životní filozofií, povznášející a vyváženě spojující v jeden celek zdatnost člověka, vůle a ducha". Olympismus usiluje o vytvoření způsobu života, který je založen na "radosti z vynaloženého úsilí, na výchovné hodnotě dobrého příkladu, sociální odpovědnosti a na respektování základních univerzálních etnických principů".
Není vůbec zřejmé, jakým způsobem čínská olympiáda přispěje k "harmonickému rozvoji lidstva s cílem vytvořit mírovou společnost, která dbá o zachování lidské důstojnosti." V zemi, kde je důstojnost člověka v současnosti pošlapávána a znevažována, tak v projevech zazní vzletná slova o fair play, úctě, respektu a porozumění mezi národy světa.......