CESTA JE CÍL. I veteránský atletický svět má svého Karla.....nejen ten hudební.

12.listopadu 2021 nás ve věku 92 let navždy opustila legenda světového atletického veteránského hnutí. Přinášíme proto jak VIDEO VZPOMÍNKU (s laskavým svolením Mii Stewartové), tak TEXTOVOU VZPOMÍNKU na  LEGENDU ing. Karla Matznera.

VIDEO: "Karel Matzner" - JSME HODNĚ SMUTNÍ, ALE RADUJME SE, ŽE TU BYL:

ING. KAREL MATZNER se narodil 16.března 1929 v Českých Budějovicích a zemřel 12.listopadu 2021 v Praze. Po absolvování stavební fakulty ČTUT v Praze pracoval u firem Vodní stavby a Metrostav. Jako hlavní inženýr výstavby dokončil čtyři přehrady: vodní díla Lipno, Nechranice, Vrchlice a Želivka I. Od začátku výstavby pražského metra byl vedoucím odboru realizace, později technickým asistentem generálního ředitele podniku.Po odchodu do důchodu se stal generálním sekretářem České tunelářské asociace ITA/AITES a šéfredaktorem odborného bilingvního časopisu TUNEL.

Je spoluautorem a odborným redaktorem pěti knih o pražském metru, odborným poradcem dvou celovečerních a pěti krátkých filmů o jeho stavbě a autorem řady odborných článků a podnikových publikací.

Atletice se věnoval jako dorostenec pod vedením olympionika Karla Nedobitého, pak se k ní vrátil až po čtyřicítce. Stal se zakladatelem Sdružení veteránů ČAS, jeho dlouholetým, dnes čestným předsedou. Byl mnohonásobným mistrem světa a Evropy v běžeckých disciplínách od 400 m po půlmaraton v různých veteránských kategoriích.

Úryvek z knihy "Toulky historií veteránské atletiky" -  Ing. Karel Matzner, 2015:

"Jedna moje známá, s níž každoročně sjíždím svahy Dolomit, vydala nedávno útlou knížku o svých toulkách po světě s názvem Cesta je cíl. 

Ta tři slova na mne dýchla mystickou, budhistickou moudrostí. Nezáleží na tom, kam jdeme. Cílem je, abychom každý po své Cestě, po naší cestě životem, šli s očima dokořán, s dobrotou a láskou v srdci.

Přeložme si to do sportovního jazyka. Vzpomeňme Coubertinovo olympijské" Není důležité zvítězit, ael zúčastnit se". Připomeňme si základní téze a myšlenky naší světové veteránské asociace WMA: umožnit atletické soutěžení všem věkově sobě rovným po celý život. A rovněž tak ideje mezinárodní organizace IWMGA pořádající světové veteránské sportovní hry a podporující myšlenku "Sportu pro všechny" Olympijské charty, bez jakýchkoliv výkonnostních limitů a omezení, v přátelském prostředí sportovců za zenitem. Cesta je cíl.

Mám při tom současně na mysli slova spolužáka, s nímž jsem seděl v lavici na Jirsíkově gymnáziu - pozdějšího primáře českobudějovické nemocnice: Dokud můžu, tak musím. Jít po té Cestě není snadné, je plná překážek a těžkostí, které je třeba překonávat. Abych mohl soutěžit, musím trénovat. Dokud můžu, tak musím. Dokud po té Cestě můžu jít. Proto nevěšte tretry na hřebík! 

Cesta je cíl. 

PS.: Poslední rozloučení s Karlem Matznerem se koná v pátek 19.listopadu 2021 v 10 hodin ve Velké obřadní síni krematoria Strašnice.