Finální přihlášky Mistrovství Evropy v chůzi družstev v Poděbradech, 16.května 2021

FINÁLNÍ PŘIHLÁŠKY v .pdf

Celkem je přihlášeno 212 závodníků - 111 mužů a 101 žen, reprezentujících 25 národních federací na 6 chodeckých discipín -  MUŽI: 50km a 20km, ŽENY: 35km a 20km, JUNIOŘI a JUNIORKY 10km.

74a91eba fe7f 4322 805a 6bdfcaf94e3f VelkýNejsilnější týmy a největšími favority v soutěži družstev jsou týmy Španělska, Itálie a Ukrajiny. Španělé v čele s Diego Garcíou, Miguel Anglem Lópezem, Álvarem Martínem jsou horkými favority na vítězství na 20km nejen v mužích ale i v ženách, kterým v čele s Mariou Pěrezou, Laurou García-Carou, Raquel González a Julií Takács, mohou konkurovat jen Italky.

Na 20km trati  bude za Německo startovat Christopher Linke, který si už Poděbrady v rámci "Poděbradského chodeckého mítinku", několikrát podmanil a získal tím zde doslova domovské právo. Tentokrát to však bude mít v nabíté konkurenci s ambicemi na vítězství velice těžké, ale při znalosti německých buldočích povah a při jejich morálce, ho v žádném případě nelze předem z nejvyšších příček v žádném případě odepisovat. 

Na 50km trati bude Španělsko reprezentovat nejstarší účastník tohoto ME, chodící legenda Jesús Ángel García, kterému v říjnu letošního roku bude 52let!!! s osobním rekordem 3:39:54hod, patřící mezi vynikající světové chodce. V roce 1993 se stal mistrem světa v chůzi na 50 kilometrů, v letech 1997 a 2001 vybojoval stříbrnou medaili. Ve svých 40 letech získal na mistrovství světa v Berlíně i zbývající bronzovou medaili do své sbírky. Z evropského šampionátu má dvě medaile ze závodu na 50 kilometrů chůze – v roce 2002 v Mnichově to byl bronz, o čtyři roky později pak stříbro. V olympijských závodech už tak úspěšný nebyl – vždy skončil pod stupni vítězů. Je rekordmanem v počtu účastí na MS v atletice (třináct) i OH (sedm). Na MS v atletice 2019 se stal ve 49 letech historicky nejstarším účastníkem.

Česká republika nominovala družstvo pouze pro závod na 10km juniorek ve složení Martínková, Zikmundová, Hlaváčová. Ostatní naši reprezentanti závodí individuálně: Premiéru na trati 35km si odbude Tereza Ďurdiaková, nejlepší současná česká chodkyně a dvojnásobná mistryně republiky na 20km. ME se nezúčastní Anežka Drahotová, která do vyřešení dopingové aféry nebude závodit. Největší naději na přední příčky v individuálním hodnocení má z ČR juniorka Eliška Martínková na 10km s osobním rekordem 45:52min! Na 20km hájí české barvy pouze duo Vít Hlaváč, Lukáš Gdula, když Martin Nedvídek z nepochopitelných důvodů nebyl nominován. A konečně na 10km juniorů bude za české barvy bojovat velice nadějný Jaromír Morávek (ze SMOLA CHŮZE a Carla - Kup kolo).