Vitězi 55. ročníku chodeckého mítinku "Olomoucká dvacítka" ve Smetanových sadech v Olomouci se stali Kolumbijec Eider Arevalo a  Maria Pérez z Guatemaly. A i celkovému hodnocení vládli jednoznačně chodci a chodkyně z Jižní Ameriky. Mistrovství České republiky opanovali Vít Hlaváč a Tereza Ďurdiaková.

AREVALO CÍL

Závod mužů na 20 kilometrů byl v jasné režii jihoamerických chodců. Jako první se pokusili o únik Mexičan Ricardo Ortiz a Peruánec César Augusto Rodriguez. Ten však skončil bez úspěchu. Krátce před desátým kilometrem se však dostal do čela světový šampion z roku 2017 Eider Arevalo, a to byl rozhodující okamžik. Žádný ze soupeřů na něj nedokázal zareagovat a Kolumbijec jim začal stále více unikat. Nebylo tak pochyb o tom, že si dojde pro triumf, a tak se i stalo, když prošel cílem vítězně v čase 1:21:04. César Augusto Rodriguez na něj ztratil v celkovém zúčtování časem 1:22:11 více než minutu. Třetí byl Ricardo Ortiz za 1:23:12. Nadvládu Jihoameričanů podtrhli čtvrtý Kolumbijec Esteban Soto (1:24:05) a pátý Guatemalec José Oswaldo Calel (1:24:20).

Boj o mistrovský titul byl v nepříjemných povětrnostních podmínkách naprosto jednoznačný. Vítu Hlaváčovi uniklo na minulém šampionátu na podzim v Poděbradech premiérové zlato na této distanci jen díky penalizaci. V Olomouci se konečně po čtyřech stříbrech v řadě dočkal, když se stal národním mistrem v čase 1:29:12 a ukončil tak kralování Lukáše Gduly, jenž triumfoval od roku 2016 pětkrát v řadě. Tentokrát se Gdula musel spokojit se stříbrem za 1:35:14. Celkově získal na dvacítce již jubilejní desátou medaili na MČR. Naopak při své mistrovské premiéře na této distanci se z prvního umístění na stupních vítězů mezi dospělými dočkal junior Adam Zajíček, kterého může těšit osobní rekord 1:35:57.

Pepa stupně ženy

V ženském klání se velmi záhy po startu vydala do trháku Peruánka Mary Luz Andiaová. S mírným odstupem ji následovala trojice Marya Pérezová, Rafaela Ponciová (obě Guatemala) a další zástupkyně chodecké školy z Peru Evelyn Ingaová. Tereza Ďurdiaková se v průběhu první poloviny závodu držela ve skupince na hraně první desítky. Anežka Drahotová pak šla osamocena na průběžné jedenácté příčce se ztrátou půl minuty na svou rivalku.

Na desátém kilometru už byla situace trošku odlišná. Andiaová byla svými pronásledovatelkami předstižena a začala ztrácet. V souboji o mistrovský titul měla nadále navrch průběžné osmá Ďurdiaková. Tento duel se právě někde kolem poloviny závodu také rozhodl, když Drahotová odstoupila. Zásadní věci se udály také na čele. Vedoucí Ponciová byla totiž diskvalifikována, čímž se otevřela příležitost pro Pérezovou a Ingaovou. Ďurdiaková nadále držela osmou pozici a šla ve společnosti Kolumbijky Yeseidy Carrillové. To však netrvalo dlouho, jelikož i tu postihla diskvalifikace. 

V závěrečné fázi měla nejvíce sil Maria Pérezová, která nakonec zvítězila v čase 1:34:03. Peruánka Mary Luz Andiaová se v závěrečných kilometrech dostala před svou reprezentační kolegyni Evelyn Ingaovou a byla druhá za 1:34:38. Ingaová brala bronz výkonem 1:35:43. Díky diskvalifikacím se posouvala vpřed i Ďurdiaková. V konečném hodnocení se před ni už dostala pouze čtvrtá Slovenka Mária Czaková (1:36:54). Ďurdiaková dokončila závod jako česká šampionka na pátém místě v čase 1:38:00 a úspěšně tak obhájila zlato z podzimního MČR v Poděbradech. Ani nepříznivé větrné podmínky nezabránili juniorce Elišce Martínkové k vytvoření velkého osobního rekordu 1:39:13, kterým si zasloužila mistrovské stříbro a stala se sedmou nejrychlejší ženou historie MČR. Bronz pak získala její oddílová kolegyně z AC Turnov Jana Zikmundová za 1:48:26.

V Ý S L E D K Y

AREVALO DETAIL

PĚREZ DETAIL