Jubilejní 55.ročník Olomoucké dvacítky 10.dubna 2021 bude zároveň Mistrovstvím ČR v chůzi na 20km mužů i žen a Mistrovstvím ČR veteránů. Již podesáté! pod patronací SMOLA KONSTRUKCE s.r.o.

I když je tvorba termínové listiny chůze 2021 stále jěště v pořádně těžkých porodních bolestech vzhledem k tomu, jak špatně pracují stávající kompetentní lidé. Přesto jedna věc je jistá, vzhledem k tomu, jak intenzivně pracují noví kompetentní lidé a tou je termín jubilejního 55.ročníku Olomoucké dvacítky ve Smetanových sadech v Olomouci, který se tentokrát opravdu půjde jako "dvacítka" a zároveň jako Mistrovství ČR v chůzi na 20km můžů i žen a zároveň jako Mistrovství ČR v chůzi veteránů. A další výbornou zprávou je to, že nebude časový limit pro projití 15.kilometrem, jak tomu bylo doposud na Poděbradech. Tím pádem je závod otevřený opravdu všem a kvůli tomu ho také pořádáme.

Samozřejmě ke všemu výše uvedenému došlo po dohodě s Českým atletickým svazem a v kontextu toho, že v Poděbradech se letos 16.května bude konat vrcholná mezinárodní chodecká akce - Mistrovství Evropy v chůzi družstev (dále pak to samé i v letech 2023 a 2025). A souběh s MČR v Poděbradech tak není možný.

Zároveň předpokládáme, že závod bude nominačním kritériem a  možností pro definitivní nominaci (širší nominaci by měla zveřejnit v nejbližších dnech šéftrenérka chůze Kateřina Čermáková, tak, aby oslovení závodníci měli dostatek času na přípravu) do chodeckých družstev ČR mužů, žen, juniorů, juniorek právě pro nadcházející Mistrovství Evropy v chůzi družstev 16.května 2021 v Poděbradech.

Jsme již podesáté! organizátorem a generálním partnerem mezinárodních chodeckých závodů „OLOMOUCKÁ DVACÍTKA“:

Na tomto historickém a tradičním závodě velmi úspěšně spolupracujeme od jeho 45. ročníku, který se konal v roce 2011, tedy již deset let!

Závod „Olomoucká dvacítka“ ve Smetanových sadech v Olomouci má dlouholetou tradici..

DSC 4437 Ol. 20 2019

Historicky první ročník se datuje k 27. 8. 1967 a velice rychle si tento závod získal na popularitě. K největším propagátorům závodu v poválečném období patřili Alois Lajčík,  Václav Dostalík a Jaroslav Bráblík. Tito závodníci patřili mezi přední československé chodce. V polovině šedesátých let jim TJ Lokomotiva Olomouc vytvořila podmínky pro pořádání vlastního chodeckého závodu. Ve spolupráci s organizátory Jaroslavem Polákem a Františkem Dvořákem se jim v roce 1967 podařilo uskutečnit první ročník.

Za místo závodu vybrali Smetanovy sady, dějiště mezinárodních květinových výstav Flora Olomouc, které spolu s ideálním okruhem v parkovém prostředí vytváří neopakovatelnou atmosféru závodu. Proto je závod vyhledávaný nejen našimi, ale hlavně i předními zahraničními chodci.

Pravidelně se závodu účastnili dnes již legendy československé a mezinárodní chůze: Jozef Pribilinec, Pavol Blažek, Roman Mrázek, Juraj Benčík, Alexander Bílek, Václav Dostalík,  Ivo Piták, Miloš Holuša, Jaroslav Makovec, Miloslav Lapka, Jana Smolová-Zárubová, Dana Vavřačová, Viera Toporek z Rakouska, Gunhild Kristensen z Dánska.

V novodobé éře se závodu pravidelně účastní nejlepší čeští závodníci Lukáš Gdula, Vít Hlaváč, Martin Nedvídek, Anežka Drahotová, Zuzana Schindlerová, Lucie Pelantová účastnice olympijských her a samozřejmě celá další česká a slovenská chodecká obec, soupeřící se špičkovou mezinárodní konkurencí .závodníků ze Slovenska, Polska, Litvy, Itálie aj. Závodů se zúčastňuje i jeden z nejlepších současných chodců světa, olympijský vítěz a mistr světa Matej Tóth ze Slovenska. Velký důraz klademe na žákovské a dorostenecké kategorie, abychom podpořili zájem o chůzi naší nejmladší generace, aby se stala motorem rozvoje sportu v naší společnosti.

Trať závodu je vedena ve Smetanových sadech, na ideálním, rovném a současně certifikovaném okruhu, dle pravidel ČAS a IAAF, na kterém je tedy možno dosahovat světových výkonů a limitů na velké mezinárodní akce jako jsou Olympijské hry, Mistrovství světa či Evropy.

V blízkosti tratě se nachází hotel Flora, který skýtá ideální ubytovací kapacity. Letos byl otevřen hotel další. Město Olomouc má napojení na mezinárodní letiště Vídeň, Brno, Bratislava, Ostrava.

Co se týče organizační stránky závodů, je zajištěna místním atletickým klubem, který má bohatou zkušenost v pořádání MČR, MČR 22, MČR žáků, MČR ve vícebojích, MÚ, ale i velkých světových akcí v podobě MS postižených.

Generálním partnerem akce je společnost SMOLA KONSTRUKCE s.r.o.