Po předkrmech v Rumburku, Turnově, Milovicích a Novém Městě n. Metují přichází první vrchol letošní chodecké sezony - 54.ročník mezinárodních chodeckých závodů Olomoucká dvacítka.

Již příští víkend v sobotu 1.srpna 2020 vrcholí letošní posunutá chodecká sezona mezinárodními chodeckými závody Olomoucká dvacítka. Na startu budou kromě kompletního českého závodního pole, také závodníci ze Slovenska, Rakouska, Německa a možná i někdo z Polska. 

Z českých závodníků jsou v hlavním závodě na 10km favorizováni Vít Hlaváč v mužích a Tereza Ďurdiaková v ženách, samozřejmě za předpokladu neúčasti Anežky Drahotové........ale i tak by to Anežka měla při současné formě, píli, entuziasmu a motivaci  Terezy přetěžké, dále pak v dorosteneckých a juniorských kategioriích je jasným favoritem čerstvý pokořitel dorosteneckého rekordu na 5.000m chůze na dráze Jaromír Morávek a v juniorkách Eliška Martínková, kterou ale může potrápit Jana Zikmundová. A nakonec v MASTERS kategoriích, které je zároveň MČR se o vítězství zcela jistě poperou Martin Nedvídek, Tomáš Hlavenka, ale pozor na "třetího vzadu" a tím je Michal Šandera.....! Velkou konkurenci  (pokud by se dělaly veteránské přepočty přes věkové koeficienty) jim bude dělat Mirek Fliegl, který je momentálně ve fantastické fyzické (běžecké) formě, kterou nedávno ukázal na pražském běžeckém krosovém závodě Dvě kola při zdi v oboře Hvězda, když si s celou veteránskou běžeckou!!! konkurencí doslova pohrál. Pokud zvládne chodeckou techniku bude útočit na hranici 55min. Naopak po měsíc trvajícím zranění se vracející Josef Smola to bude mít velmi velmi těžké.......

plakat chuzeZávod „Olomoucká dvacítka“ ve Smetanových sadech v Olomouci má dlouholetou tradici.

Historicky první ročník se datuje k 27. 8. 1967 a velice rychle si tento závod získal na popularitě. K největším propagátorům závodu v poválečném období patřili Alois Lajčík,  Václav Dostalík a Jaroslav Bráblík. Tito závodníci patřili mezi přední československé chodce. V polovině šedesátých let jim TJ Lokomotiva Olomouc vytvořila podmínky pro pořádání vlastního chodeckého závodu. Ve spolupráci s organizátory Jaroslavem Polákem a Františkem Dvořákem se jim v roce 1967 podařilo uskutečnit první ročník.

Za místo závodu vybrali Smetanovy sady, dějiště mezinárodních květinových výstav Flora Olomouc, které spolu s ideálním okruhem v parkovém prostředí vytváří neopakovatelnou atmosféru závodu. Proto je závod vyhledávaný nejen našimi, ale hlavně i předními zahraničními chodci.

Pravidelně se závodu účastnili dnes již legendy československé a mezinárodní chůze: Jozef Pribilinec, Pavol Blažek, Roman Mrázek, Juraj Benčík, Alexander Bílek, Václav Dostalík,  Ivo Piták, Miloš Holuša, Jaroslav Makovec, Miloslav Lapka, Jana Smolová-Zárubová, Dana Vavřačová, Viera Toporek z Rakouska, Gunhild Kristensen z Dánska.

V novodobé éře se závodu pravidelně účastní nejlepší čeští závodníci Lukáš Gdula, Vít Hlaváč, Martin Nedvídek, Anežka Drahotová, Zuzana Schindlerová, Lucie Pelantová účastnice olympijských her a samozřejmě celá další česká a slovenská chodecká obec, soupeřící se špičkovou mezinárodní konkurencí .závodníků ze Slovenska, Polska, Litvy, Itálie aj. Závodů se zúčastňuje i jeden z nejlepších současných chodců světa, olympijský vítěz a mistr světa Matej Tóth ze Slovenska. Velký důraz klademe na žákovské a dorostenecké kategorie, abychom podpořili zájem o chůzi naší nejmladší generace, aby se stala motorem rozvoje sportu v naší společnosti.

Trať závodu je vedena ve Smetanových sadech, na ideálním, rovném a současně certifikovaném okruhu, dle pravidel ČAS a IAAF, na kterém je tedy možno dosahovat světových výkonů a limitů na velké mezinárodní akce jako jsou Olympijské hry, Mistrovství světa či Evropy.

V blízkosti tratě se nachází hotel Flora, který skýtá ideální ubytovací kapacity. Letos byl otevřen hotel další. Město Olomouc má napojení na mezinárodní letiště Vídeň, Brno, Bratislava, Ostrava.

Co se týče organizační stránky závodů, je zajištěna místním atletickým klubem, který má bohatou zkušenost v pořádání MČR, MČR 22, MČR žáků, MČR ve vícebojích, MÚ, ale i velkých světových akcí v podobě MS postižených.

Generálním partnerem akce je společnost SMOLA KONSTRUKCE s.r.o. 

P R O P O Z I C E