ME družstev v chůzi Poděbrady 2021, 2023, 2025.  SMOLA KONSTRUKCE s.r.o. hlavní partner akce.

17107 Smola billboardČeský atletický svaz obdrží od vlády 15 milionů korun na mistrovství Evropy družstev v chůzi. Jedná se o dotaci na pořádání šampionátů v letech 2021, 2023 a 2025, které se uskuteční v Poděbradech. Češi dostali ME přidělené loni v květnu, uspěli v konkurenci uchazečů z Portugalska, Slovenska a Ukrajiny.

Svaz žádal o dotaci prostřednictvím Národní sportovní agentury. Vládní podpora je pro pořádání velkých šampionátů nezbytná. "Je potřeba si uvědomit, že takové akce, které tu budovaly generace před námi a dávají rezonanci městu i státu, se bez podpory veřejných financí uspořádat dost dobře nedají. Jde o akci velkého formátu s významným mezinárodním přesahem," řekl ČTK předseda atletického svazu Libor Varhaník.

Pětimilionová státní dotace na každý rok, o niž svaz žádá, nepokryje ani polovinu rozpočtu, nastaveného na 11,2 milionu korun na jeden ročník. Po jednom milionu ročně by měly věnovat Středočeský kraj a město Poděbrady, zbývající 4,2 milionu pokryje svaz z jiných zdrojů. "Jsou to prostředky Českého atletického svazu, Evropské atletiky a komerčních zdrojů," doplnil Varhaník.

Mistrovství Evropy družstev v chůzi navazuje na tradici Evropského poháru, který se v Poděbradech konal v roce 2017. Středočeské lázeňské město pravidelně pořádá mezinárodní mítink Poděbrady Walking a domácí šampionát na 20 km.

 DSC0886"Chceme tradici tohoto rodinného stříbra udržet. Sportovní chůze je s lázeňským městem ve středních Čechách spojena od počátků moderního atletického hnutí. Již v roce 1894 zde měl cíl oddílový přebor AC Královské Vinohrady, od roku 1929 se závod z Prahy do Poděbrad konal pravidelně. Když se chodecké závody přesunuly v 90. letech 20. století na okruhy, vznikl jeden takový i ve zdejším lázeňském parku," přiblížil šéf české atletiky.

Pořádání ME chodeckých družstev má přispět k propagaci i návštěvnosti Poděbrad a Středočeského kraje. Předpokládá se účast téměř 1500 lidí, z toho 400 atletů z 30 zemí a množství dalších účastníků mládežnických kategorií a doprovodných programů.