Když nás brzdí koronavirus - je na každém z nás, jak se s problémy vyrovnáme

COVID 19Pandemie koranaviru ovlivnila velmi výrazně celý náš současný život a samozřejmě následky různých opatření ovlivní dlouhodobě fungování celé společnosti.
Ekonomická krize, která bude následovat krizi zdravotní, hodně poznamená podobu závodního sportu obecně a asi tomu nikdo nezabrání. Mám obavu, že peněz do sportu půjde výrazně méně, než v poslední době. Ve chvílích, kdy bude spousta firem, institucí i lidí zápasit o ekonomické „přežití“, celkem logicky nebude sport prioritou.
Ale naše disciplína nepatří k těm ekonomicky náročným a myslím si, že za její nedobrou kondicí v Čechách nestojí nedostatek financí, ale prvořadě nedostatek odhodlání a ochoty pro výsledek odvést požadované penzum práce…
I v rámci současných krizových opatření a předpisů, není individuální sportování zakázáno, pohyb na zdravém vzduchu zejména v přírodě je přímo doporučován. Tak doufám, že všichni čeští chodečtí matadoři i mládežníci, které motivuje výkon a mezinárodní výsledek, makáte v rámci možností naplno!
Až se závodní kolotoč znovu rozběhne (a je jedno, zda to bude za měsíc, dva, nebo více), vy závodníci musíte být připraveni!
Prosím vás, nejen trenéry, ale hlavně závodníky. Využijte možnosti odmakat základ, na kterém můžete v budoucnu stavět speciální přípravu a vyladit směrem k závodům. Nepodlehněte iluzi, že je času dost. Protože v tom případě o ten čas přijdete.
Bohužel je v našich končinách běžné, že závodník si myslí, když pár měsíců pořádně zatrénuje…a výsledky, vítězství (nemám na mysli vítězství v naší kotlině) se okamžitě objeví. Ale ono to tak není a mladý adept „velkých výsledků“ propadne skepsi a většinou podporován svým okolím, začne hledat zkratky a jiné cesty k výsledku. A nakonec se snaží najít omluvu, pro to své selhání, protože u vytrvalců neexistuje jiná cesta, než obrovské penzum práce. Ať se nám to líbí, nebo nelíbí, budoucí úspěšný chodec (obecně vytrvalec) musí denně osvědčovat vlastnosti, které dnes v mohutné míře víc než 90% populace rozvinuté vůbec nemá a rozvíjet je asi ani nechce…
A právě současný stav nám může umožnit zkusit opravdu „zamakat“. Zkusit opravdu odevzdat smysluplnou tréninkovou práci. Nedumejte zda kvalitu, nebo objem. Prostě a jednoduše oboje. Kvalitu ve větším objemu. Bez nutnosti „vyladit na závody“ a z toho spojených ztrát času, s tím, že nechodíte do školy a svoji přípravu školní i tréninkovou si můžete časově řídit sami.
Předpokládal bych, že peněz na přípravu bude méně, než bylo dosud. Že šance alespoň částečně se profesionalizovat bude dána menšímu počtu závodníků a bude potřeba vyšší výkonnost…Není na co čekat a kdo to s výsledky myslí vážně, nastala jeho chvíle.
Věřím, že můžeme vídat české chodce zase v popředí výsledkových listin a byl bych rád, kdyby to nebyli jen jednotlivci. Doba je teď těžká, ale pokusme se z ní vyjít posíleni a připraveni do budoucích sportovních bojů.

Text: Ivo Piták