Článek na tomto webu ze dne 13. února 2020 k Mistrovství ČR v chůzi mládeže, konaného v hale Olympu v pražské  Stromovce v neděli 9.února 2020 mě přiměl reagovat na to, co jsem viděl v hale Olympu na vlastní oči. Co se tam dělo a kolik to mělo společného se spravedlivým rozhodováním? Případným zájemcům ze strany tam úřadujících rozhodčích, lze vše vysvětlit u videozáznamu.

6

Pokud nechceme, aby v českých chodeckých reáliích se chůzi věnovali pouze mládežníci, kteří vlastně pro opravdu vrcholový sport nemají dispozice a kteří pro sportovní „nepoužitelnost“ postupně skončí až u té naší disciplíny, pak musíme připustit, že oni „netalentovasní“ ev. rekreačně sportující jedinci, budou těmi talentovanějšími poráženi…

Těch sportovně talentovaných, se nám k chůzi opravdu moc nedostane. A pokud se tak přece občas stane, jednoznačně je postavíme před realitu, že chůze je disciplínou pro ty sportovně méně schopné a že budeme nekompromisně trestat snahu vybočit z řady. Prostě budeme trestat snahu naučit se techniku (mezi naší mládeží zřídka viděnou), ale kterou používají všichni ti, kdo v Evropě a světě v chůzi něco znamenají, budeme se snažit donutit je k pojetí techniky, kterou lze nazvat veteránskou. Kráčivý, na pohled upracovaný styl, v němž většinově tolerujeme pravidelné, nebo občasné nedopínání, kulhání... Hlavně ten pohyb nesmí mít plynulost a lehkost. Je smutné sledovat veteránské závodníky v roli rozhodčích, ev.rozhodčí, kteří se snad rychlou a plynulou chůzi světových špiček nikdy neviděli, jak nutí mladé adepty chodeckého sportu POCHODOVAT. Prostě rozhodují na základě svého vzoru a ve svém svatém zanícení (nechci je podezírat z úmyslu) chodce, kteří se snaží jít technikou, kterou odkoukávají od svých vzorů – špiček našeho sportu – prostě napomínají, brzdí a posléze dávají návrhy na diskvalifikaci. Je tragické, když tito rozhodčí si myslí, že vzorem techniky pro ty mladé, by měli být oni! To také v event.. roli trenérů dělají a mladým demonstrují, jak se má chodit. Lidi, buďte prosím soudní. Vy už byste neměli nic předvádět. Vy byste měli za pomoci videozáznamů z velkých soutěží, srovnávání a pokusy o napodobení, mladé učit účinnou a ve světě používanou techniku.

Bohužel k této technice je potřeba být připraven gymnasticky (uvolněnost a velký rozsah pohybu, téměř hyparmobilita), fyzicky (silově), musí být cit pro pohyb a jemnou techniku – a to je problém – že? Ono totiž opravdu nestačí mladého adepta UCHODIT (lépe UPAJDAT)!!!

Chováte se tak, jakoby trenéři skoku o tyči učili mladé techniku z doby bambusových, nebo duralových tyčí!!!

A vlastně nechápu, co tímto způsobem rozhodování a učení sledujete? Snad jen to, aby ti sportovně schopní pochopili, že chůze je v Čechách sportem sportovně netalentovaných jedinců a že je mezi sebou nechceme, pokud nám chtějí předvádět, že i v Čechách lze chodit rychle… V tom případě, ať odejdou dělat jiný sport, nebo disciplínu…

A oni to udělají…

Dostáváme se k otázce v nadpisu a zkuste si odpovědět sami… Píši to proto, že se nechci za českou chůzi v Poděbradech 2021, 23, 25 stydět! A nejen tam…

V péči o mladou chodeckou generaci se mnoho věcí změnilo. Podejme pomocnou ruku, aby snaha a nový trend vedení začal systémově generovat evropsky a světově konkurenceschopné reprezentanty.

Velmi schopně se ve funkci zodpovědné trenérky mládeže (SCM + reprezentace) ujala Katka Čermáková a už po roce se objevují jasné výsledky její práce. Přípravu i tréninkové tábory úzce propojila s přípravou zbytku dospělé reprezentace. Většina trenéřů mládežníků pod jejím vedením je ochotna spolupracovat.

5Je skvělé, že společně s druhou Katkou - Maternovou už během loňského roku spojily své úsilí a propojily přípravu chodců v Turnově, Jilemnici, Vrchlabí.
Společně se tedy přímo podílejí na tréninku chodců, kteří už dnes tvoří jednu skupinu - Jarda Morávek, Eliška Martínková, Jana Zikmundová, Adéla Pittnerová, Matěj Piták, Filip Klazar a další. V oblasti se snaží chůzi rozšířit i do dalších žákovských skupin a zatáhnout do spolupráce další trenéry.
Reprezentační trenér dospělých Ivo Piták Katkám s přípravou pomáhá pouze po technické stránce a jako konzultant....
Proto u závodníků této mezioddílové skupiny prosím od příště uvádět jako trenéra - dvojici Kateřin – Čermáková, Maternová.
Katky mají i u ostatních mladých chodců respekt a snad se podaří do poděbradských evropských pohárů pod jejich vedením dát dohromady konkurenceschopné mládežnické družstvo.

Bohužel styl tuzemského rozhodování se může stát limitujícím faktorem jejich snahy. Prosím o vážné zamyšlení a asi chci moc – prosím o trošku soudnosti a sebereflexe!

Ivo Piták, reprezentační trenér chůze ČR