Chodecký rok 2020 je doslova "natřískaný" významnými událostmi v naší disciplíně. Z  takto nabitého termínového kalendáře  je naprosto zřejmé, jak chůze zažívá nebývalý nárůst zájmu. Zde je přehled těch nejzajímavějších podniků doma i v zahraničí, které v nadcházejícím roce proběhnou.

KLIKNI NA: PŘEHLED CHODECKÝCH ZÁVODŮ 2020 PODPOROVANÝCH SMOLA CHŮZE a SPONZOROVANÝCH SMOLA KONSTRUKCE 

Halová sezóna 2020

P1060475 2

S rokem 2019 se rozloučíme na Silvestrovské hale 27.prosince 2019 v atletické hale na Střelnici v Jablonci nad Nisou.

Za první halový vrchol roku 2020 se dá považovat otevřené mistrovství Berlína a Brandenburgu všech věkových kategorií na 3.000m chůze, které se tentokrát odehraje v berlínské hale Rudolf-Harbig-Halle am Olympiastadion v neděli 12.ledna 2020.

Junioři, dorostenci a žáci budou tentokrát bojovat o mistrovské tituly a medaile v pražské Stromovce. Ke svému halovému vrcholu se sejdou 9.února.

Jen o několik dní později (15.února) bude vídeňská hala Ferry Dusika tradičně hostit mistrovství Rakouska, viděnský halový chodecký pohár a otevřený mezinárodní závod v chůzi na 3.000m. Patronem závodu je Franz Kropik.

7.března proběhne v jablonecké hale na Střelnici mistrovství České republiky veteránů MASTERS. Pro mnohé chodce to bude poslední test před mistrovstvím Evropy MASTERS.

Vrcholem halové části sezony MASTERS bude halové mistrovství Evropy MASTERS, které  se uskuteční v portuglaské Braze 16.-17.března závodem na 3.000m v hale a 20.března venkovním závodem na 5km.

 Letní sezóna 2020

574e10aa 152c 4a68 92dd 515dddddb69b21.března odstartuje velmi ostře letní sezona mistrovstvím České republiky v chůzi na 50km ve slovenských  Dudincích v rámci tradiční "Dudinské päťdesiatky", kde se jak Lukáš Gdula, tak Vít Hlaváč budou pokoušet o splnění snu, kterým by byla nominace na olympijské hry v japonském Tokiu (Saporru). Bohužel ten samý den se koná  již 5.ročník "Eisenberger Mühltalgehen" na 15km (5km a 3km pro mládež), v romantickém údolí Železných hor ležícími mezi německými městy Gera a Jena.

4.duben je magické datum roku 2020, bohužel v tento den dochází k souběhu v podstatě dvou nejvýznamějších akcí roku a to jednak z domácího pohledu nejvyznamější akce "Poděbrady Walking" a druhak z mezinárodního pohledu mistrovství Evropy MASTERS v dlouhé chůzi na silnici 30km (10km), kam bude směřovat úsilí všech nejlepších evropských MASTERS závodníků.

Tradiční mítink "Poděbrady Walking - Poděbradské chodecké závody" - EA Race Walking Permit Meeting, jsou  mezistátním utkáním a mistrovstvím republiky v chůzi na 20 kilometrů  a zároveň budou v tomto roce generálkou na Mistrovství Evropy chodeckých družstev, které se v naší poděbradské chodecké mece bude konat 16.května 2021!!!

Již o dva týdny později tedy 18.dubna se chodci sejdou k dalšímu měření sil při tradičním mítinku "Olomoucká dvacítka", tentokrát se bude jednat o "dvacítku" v pravém slova smyslu, protože v rámci  klubových klání  se bude konečně opět závodit na 20km!!! (ČR extraliga) a v rámci  ČR 1. a 2. ligy na 10km. 

Hostitelem mistrovství světa chodeckých družstev bude 2.-3.května běloruský Minsk.

16.května se chystá v německém Naumburgu tradiční velmi významný mezinárodní chodecký svátek, jen Ron Weigel sám ví, proč tak vehementně prosazoval termín Poděbrad na 4.4., aby Naumburg uspořádal pouhé 2 týdny po mistrovství světa chodeckých družstev!!  Nepochopitelné! No jak vidno, ani v Německu nemají patent na rozum.

23.a 24.květen je vyhrazen pro významné mezinárodní chodecké mítinky u našich slovenských přátel a to 23.května tradiční "Chodecké hody po Záhorácky" v Borském Mikuláši a hned následující den 24.května "Juranská pätka" v Borském Svätem Jure. Oba závody jsou pod patronací účastníka OH 1992 v Barcelone Jána Záhončíka.

Nejstarším chodeckým silničním závodem v Evropě je závod "Praha - Brandýs". Po skončení 112. ročníku, v roce 2015 se organizátoři rozhodli přistoupit k radikální změně formátu závodu Praha–Brandýs. Tou nejzásadnější je okruhová trasa na území obce Zelenče, v celkové délce 10 km. Termín závodu (9.června?) zatím nikde není potvrzen, tak se modleme, aby se Pavel Šára rozhodl i nadále chodecký závod pořádat, když bude bez ligy, která byla bohužel tentokrát v rámci "spravedlnosti" a bez jakékoliv protekce přisouzena "lepším pořadatelům" (Olomouc, Milovice, Opatov, Nové Město n. Metují).   

Svátek chůze v Rumburku na 1km, 5km a oblíbených dvoučlených štafet má své pevné místo v kalendáři tradičně na začátku letních prázdnin, tentokrát 4.července.

Nejlepší atleti juniorské a dorostenecké kategorie se sejdou ke svému šampionátu 27. – 28. června v Ostravě.

Veteránským absolutním vrcholem pak bude mistrovství světa v kanadském Torontu, které proběhne v termínu 20.července - 1.srpna a závodit se bude na 5.000m chůze na dráze a 10km a 20km na silnici.

Absolutním vrcholem nejen roku 2020, ale celého čtyřletého cyklu pak budou olympijské hry v japoském Tokiu, přičemž již dříve bylo rozhodnuto, že po zkušenostech z letošního MS v katarském pekle se vytrvalostní závody přesunou z Tokia do Sappora, kde jsou teploty cca o 8°C nižšší než v horkém Tokiu. Chodecké soutěže v Sapporu se půjdou v těchto termínech: 31.července na 20km mužů, 7.srpna na 20km žen a 8.srpna na 50km mužů, přičemž o chodeckém maratonu na 50km žen se stále jěště vedou jednání......

Říjen bude patřit klasickým mezinárodním chodeckým mítinkům:

3. října se sejde chodecká konkurence na 2.ročníku chodeckých závodů ve Starých Křečanech na tratích 10km a 20km a při rámcových závodech dětí a mládeže

Vyvrcholením a ukončením celé letní sezony bude v sobotu 17.října již tradiční mezinárodní mitínk "Pražská chodecká hodinovka" (8.ročník) na atletické tartanové dráze Olympu v pražské Stromovce. Tradičně velice silně obsazený mítink s nejvyššími price money a s těmi nejlepšími českými závodníky a velice silnou mezinárodní konkurencí z Německa, Polska, Rakouska a Slovenska ukončí celou sezonu. Věřme, že pro všechny úspěšnou!

Vlastní termínové listiny uvádíme v příštím samostatném článku.