České chodecké Waterloo na Evropském poháru v chůzi v Alytusu (Litva)

Na tuto soutěž letos byla stanovena poměrně lehká a hratelná kritéria. Bohužel i ty splnila pouhá čtveřice českých chodců. Anežka Drahotová a Víťa Hlaváč na 20km, Lukáš Gdula na 50km a Rosťa Rožnovský na 10km juniorů.

Nakonec odjela minivýprava 3 závodníků, protože Anežka Drahotová už po poděbradském závodě avizovala, že na EP startovat z mnoha důvodů nechce.

IMG 1904EP v Alytusu měl výtečnou atmosféru a byly na něm k vidění opravdu krásné souboje. Bohužel, tak jako na všech těchto a podobných závodech jsem si bytostně uvědomoval dost zoufalý fakt, že kromě Poděbrad u nás při chodeckých závodech provozujeme zcela jinou disciplínu, zcela jiný sport! Hlavně technicky, ale i způsobem závodění a nasazením. A myslím, že dva mladí chodci Víťa Hlaváč a Rosťa Rožnovský, si tento fakt velmi dobře uvědomili a bude teď záležet jen na nich, jak se k realitě postaví a hlavně jak se s tím rozhodnou dále pracovat….

Pro Lukáše Gdulu byl tento závod poslední šancí na splnění limitu na MS, který mu těsně utekl v Dudincích. Bohužel termín odevzdání „diplomky“ a s ní spojená měření při uzavírání studia na FELu, mu moc k tréninku nepřispíval. Ponocování, dlouhá stání u měřáků apod. není nejvhodnější regenerací. Prostě blbě se to sešlo a situace vlastně neměla řešení. Lukáš nasadil tempo na potřebný čas, ale někde kolem poloviny tratě už ho nebyl schopen udržet a postupně zpomaloval víc a víc. Někde před 45.km už vypadal tak, že jsem ho z trati stáhnul. Omluvou nemůže být ani náhlá změna počasí, kdy vysvitlo slunce a teplota ve stínu šplhla rázem k 25.stupňům. Prostě na závody tohoto typu a boj o limit musí být závodník připraven a soustředěný. Včetně závěrečné přípravy.

Vítek Hlaváč se přes velkou snahu nedokázal udržet v žádné z tvořících se skupinek. Ekonomika jeho chodeckého pohybu není mírně řečeno optimální a bohužel se projevilo, že takto se prostě rychle jít téměř nedá. Vítek rychle chápe a učí se, ale upravovat techniku den před závodem a během závodu, to prostě není možné.

Totéž, ještě v katastrofičtější formě se projevilo u Rosti Rožnovského…..

Vystoupení českých chodců na EP je nutno hodnotit jako naprostý propadák.

VÝSLEDKY EVROPSKÝ POHÁR V CHŮZI ALYTUS