Druhý den zasedání rady IAAF bylo diskutováno o budoucnosti chůze. Jisté je to, že 50km chůze nejpozději od roku 2022 již nebude v programu závodních soutěží!!! Dále dojde ke změně délky chodeckých tratí a zavedení systému elektronické kontroly chodeckého stylu!!!

 

Chodecké soutěže by měly doznat významných změn. Prezident IAAF Sebastian Coe uvedl, že po roce 2020 budou pořadatelé v chůzi vybírat mezi deseti a dvacetikilometrovou či třiceti a padesáti kilometrovou distancí. Cílem je zvýšení atraktivity chodeckých disciplín pro nové publikum.

Na velkých Mistrovstvích světa a Evropy se budou v chodeckých soutěžích dohormady rozdělovat čtyři sady medailí (dvě pro muže a dvě pro ženy), tj. muži půjdou dvě závodní distance (např. 30km pro muže i ženy  a 10km pro muže i ženy)   

IAAF také podpořila návrh, podle kterého by měly být zavedeny moderní technologie včetně čipů na podrážkách pomáhajících rozhodčím při posuzování čistoty chodeckého stylu.

Tím dojde ke zpomalení tempa, např. 20km se bude zase "chodit" okolo 1:25hod. Jak se budou předělávat tabulky? Od té doby se budou evidovat nové světové, evropské, české rekordy? Jěště je mnoho nezoodpovězených otázek. Vývoj však nelze zastavit ani v chůzi.

Rozhodnutí rady IAAF - zásadní body v přehledu :

- Na velkých Mistrovstvích tj. světa a Evropy se půjdou dohromady 4 závody (dvě závodní tratě pro muže a dvě závodní tratě pro ženy)

- Prosazení investice a vývoje elektronického kontrolního systému chodeckého stylu (např. technologie čipů v podrážkách)

- Otestování a vyzkoušení nové technologie kontroly chodeckého stylu na závodech v roce 2020

- Dvě závodní tratě pro muže i ženy sestávající se z následujících návrhů výběrů tratí: 10km, 20km, 30km nebo 35km od roku 2022

 

Odkaz: Tisková zpráva ze zasedání rady IAAF v DOHA"

Návrh Elektronického systému kontroly chodeckého stylu - dodržování kontaktu se zemí