44.ročník Dudinskej päťdesiatky / 44th EDITION, DUDINCE - SLOVAKIA, 22. March 2025
- Redaktor
44. Dudinská päťdesiatka - MČR v chůzi na 35km, Dudince - Slovakia, 22.3.2025
RESULTS
V sobotu 22.3. se v Dudincích uskutečnil 44. ročník Dudinské padesátky. I přesto, že 50 km trať je minulostí, v názvu pro kontinuitu i tradici zůstává. K 44. ročníku závodu se přihlásilo více než 300 chodců a chodkyň. Součástí závodu byla mnohá národní mistrovství na 35 km včetně toho českého.
Závod odstartovali muži nejvíce obsazenou soutěží na 35 km. Zájem o start byl obrovský, Dudince oblibují především jihoameričtí závodníci a závodnice. Na startu nechyběl ani Kanaďan Evan Dunfee, který před 2 lety prošel během závodu krizí, závod dokončil na čtvrtém místě a jak mi tehdy řekl, musí se do Dudinců vrátit, aby měl své jméno na pilíři vítězů. A jak řekl, tak udělal.
Soupeři s ním dokázali držet krok prvních pár desítek metrů a pak si šel Dunfee, který před startem neskrýval rozpaky nad novou tratí, svůj vlastní závod a náskok na soupeře postupně navyšoval. Ani jeho obavy z ne zrovna povedené obrátky však nemohly narušit fantastické tempo, kterým uháněl po závodní trati. Čtyřminutovka byla v jeho podání velice jednoduchá, prvních 14 km komunikoval i s fanoušky podél trati, před technicky dokonalým výkonem se dalo pouze smeknout. V posledních 7 km se ochladilo, začal foukat studený silný vítr a Dunfee si tak poslední pětku docela protrpěl. Tempo si však pohlídal a v cíli se mohl radovat ze splnění dvou sportovních snů. Své jméno dostal na pilíř vítězů a současně překonal světový rekord - 2:21:40. A technický delegate soutěže Miloslav Lapka tak měl plné ruce práce s povinným leč příjemným papírováním. Světový rekord nepadá každý den.
Za Dunfeem se o druhé místo přetahovali Linke (GER) a Doctor (MEX). Zaostali přesně o 3 minuty za vítězem, Němec nakonec přesprintoval Mexičana o jedinou sekundu. Oba slavili v cíli národní rekordy, limit pro start na MS překonalo hned 8 chodců!
Svými výkony zaujali i domácí borci. Černý, který absolvoval 2 zimní tréninkové kempy v JAR, překonal NR, výkonem 2:26:31 výrazně překonal nominační minimum pro Tokyo a rozhodně má na další zlepšení. Druhý slovenský borec Morvay se připravoval ve skromnějších podmínkách, příprava probíhala primárně kolem Nitry, i on si však v kombinaci se žitavským závodem a novým OR z Dudinců může balit do Tokya. Můžeme jen závidět.
Ve startovním poli nechybělo ani 7 českých mužů. Překvapivě se k závodu nepřihlásil kladenský Pšenička, výkonnostní kometa loňské sezony. Pro český titul si s přehledem dokráčel Vít Hlaváč z Kladna. Předvedl svůj druhý nejlepší životní výkon 2:33:47. Vítek cílí na Poděbrady, pokud bude chtít startovat v Tokyu, je před ním hodně práce.
Na druhém místě si OR výrazně vylepšil Jaromír Morávek. V první hodině závodu sice schytal 2 červené, pak však šel již výborně a výkon 2:36:42 se pokusí vylepšit v Poděbradech. Vzhledem k věku (kat. U23) je čas více než slibný a i Jarda má potenciál na velké zlepšení. Spolupráce s Dominikem Černým se mu vyplácí.
Na třetím místě šel dlouho velmi jistě Lukáš Gdula. Olympionik z Ria i Tokya v závěru obrovsky vytuhnul a stálo jej hodně sil, aby odolal dotírajícímu Jaromíru Hlochovi. Tento ryze amatérský chodec, jehož zlepšení za loňský rok působí až neskutečně, se dokázal Gdulovi přiblížit na 4 sec a Lukáš měl co dělat. Nakonec bronz uhájil (2:58:27), ale snadné to opravdu nebylo.
I ženský závod nabídnul zajímavou podívanou. Výsledkově sice zaostal za muži, ale o to byl zajímavější. Pořadí se neustále přelévalo a dlouho nebylo jasné, jak závod dopadne. Vítězství brala Torres z Ekvádoru (2:44:26) před Kimberley Garcíou a Zdzieblo z Polska. Výborně se prezentovaly i domácí chodkyně. Po pobytech v JAR excelovala Burzalová (2:50:52), Czaková trénující primárně doma si také pojistila letenku do Tokya (2:58:21).
České mistrovství mělo pouhé 3 startující. K dvojici plzeňaček přibyla Tereza Ďurdiaková, která sice neměla splněný účastnický limit, startovala však na žádost šéftrenéra ČAS. Optimisté před jejím startem tipovali, že svede souboj s Bugárovou o zlato, což je po dlouhodobém pobytu v JAR docela málo, realisté tvrdili, že nedojde do cíle. První kilometr za 5:25 ještě mnoho nenapovídal, ovšem těžkopádnost, pohled upřený do vozovky…, kdo stál kolem trati, měl jasno. Tereza prošla desátým kilometrem v čase těsně pod 58min jako poslední z našich a o 2 km dál ze závodu odstoupila. Na sociálních sítích požádala o nekomentování výkonu, což však nejde u profesionálních sportovců. Tam se hodnotit musí a trošku jinak, než u Hlocha či Bugárové. Tereza oprávněnost divoké karty neprokázala, údajná nemoc není omluvou. Profi sportovec se musí znát, pokud nejsem fit, nestartuji. Takový Pintado stál u trati jako divák, neb se v pátek necítil jak měl.
Titul obhájila Nelly Bugárová z Plzně, která začala rozvážněji, i ona však byla jíž na osmém kilometru před Ďurdiakovou. Postupně se propracovala přes Baklikovou a v cíli ji mohl těšit titul i nový osobní rekord 3:19:52. Michaela Bakliková brala stříbro za 3:29:11.
Při závodě na 20 km se z Čechů předvedl pouze Adam Zajíček. Ten dostal od trenéra Ketnera jasné zadání. Splnit limit na 10 km pro účast na ME U 23 a pak dojít do cíle v čase lepším limitu do Poděbrad. 10 km za rovných 41 min je jeho osobním rekordem, limit překonal o 45 sec a současně se kvalifikoval do Poděbrad.
20 km žen proběhlo bez české účasti, neb zraněná Martínková ještě nějakou dobu fit nebude a tuto sezonu nejspíše vynechá. Což je správné rozhodnutí, přechozená či nedoléčená zranění jsme v minulosti viděli příliš často a k ničemu to nevedlo. Elišce přejeme rychlou rekonvalescenci a bezbolestný návrat k tréninku.
Na 10 km trati se představila Ema Klimentová. Ta splnila limit do Poděbrad koncem ledna v Itálii osobním rekordem na 20 km 1:38:18 a v Dudincích chtěla útočit na limit pro ME U23. Tempově by se tam Ema dostala, ale technické zlepšení z haly bylo v Dudincích pryč. Ema od začátku poskakovala, velmi oprávněně si pobyla minutu v penalty zóně a v cíli tak určitě spokojená nebyla. Slabou náplastí může být třetí místo na stupních vítězů.
Bronz bral na stejné trati i Albert Kukla. Ten měl totožný cíl jako Ema, v druhé polovině závodu si však prošel krizí a limit byl daleko. Albert zahájil sezonu výkonem 42:47, což je 3 sek za jeho osobním rekordem z loňské Antalye.
Stříbrnou příčku bral v závodě na 5 km ve velkém OR 22:37 Ondřej Plecháček z Turnova, který předvedl bezchybný výkon. Na čtvrtém místě jen o sekundu neprolomil 24 minut loňský žák Hynek Svoboda. Že se tento primárně běžec, který se při logické nevychozenosti hodně pere s technikou, dostal do cíle, lze považovat za zázrak. Ale osobáček je pěkný a snad jej uvidíme u chůze častěji. Výkon z haly vylepšil i frýdecko-místecký Myška na 27:26.
Mezi děvčaty otevřela Eliška Říhová (taktéž Frýdek) sezonu časem 26:20, což je její silniční OR, za časem z dráhy půl minuty zaostala. Dobře zvládnuta technika, studené počasí, vítr, to vše bude nahrávat dalšímu posunu v průběhu sezony.
Loňská žákyně Noemi Maják šla velmi rovnoměrně a od loňského pokusu na 5 000 m trati se zlepšila na 27:29. I ona se bude během sezony posouvat a nadále platí za velký talent české chůze. Není třeba lámat rekordy v dorostenkách, postupný vývoj a přirozený výkonnostní posun přijde. Zlepšení výkonu z Zittau o více než 2 minuty předvedla Petrušková (28:12), svou první pětku zvládla taktéž loňská žákyně Vaňková v solidním čase 28:23, takměř o minutu se zlepšila Bartoňová a na 15 sec se přiblížila 30 min hranici.
Početné české zastoupení bylo na 3 km žákyň. Zde se na stupně vítězů postavila jako nejlepší z našich Veronika Zvonková, která finišovala v čase 16:53 a taktéž předvedla výrazné zlepšení.
Pódiové umístění pak brali ve veteránské soutěži manželé Reinovi v závodě na 5 km, kde shodně obsadili stříbrnou příčku.
Z českého pohledu tak byl dudinský závod rozpačitý. Ukázalo se, že jakýkoliv tým pro Poděbrady složíme stěží. Startovat budou hlavně jednotlivci, pokud by náhodou dostal zelenou tým mužů na 35 km, což by si dvojice Hlaváč - Morávek zasloužila, startoval by měl Gdula i Hloch. O tom lze však úspěšně pochybovat, ochota postavit i jen jeden tým v domácím prostředí při předchozích šampionátech nebyla.
Další dostaveníčko si dá česká chůze při dalším mistovském závodě, tentokrát na 20 km, v Olomouci. Přihlásit se lze i do řady rámcových závodů či otevřené soutěže na 20 km.
Tak na viděnou 12.4. v Olomouci.