CHODECKÉ ZÁVODY PODĚBRADY WALKING, 10.října 2020

Přinášíme ohlasy, komentáře, názory a profily osobností 88.ročníku mezinárodních chodeckých závodů PODĚBRADY RACE WALKING, který se vzhledem k letošní koronavirové pandemii uskutečnil v náhradním termínu 10.října 2020, tedy půl roku po původním plánovaném termínu 4.dubna 2020! 

ZÁVOD NA 5KM MASTERS + MLÁDEŽ:

ROZHOVOR PO ZÁVODĚ NA 5KM - Josef Smola:

ZÁVOD NA 20KM ŽENY:

ROZHOVOR PO ZÁVODĚ NA 20KM ŽEN - Tereza Ďurdiaková:

ZÁVOD NA 20KM MUŽI:  

ROZHOVOR PO ZÁVODĚ NA 20KM MUŽI - Lukáš Gdula:

 

Chodecká kometa Ďurdiaková porazila Drahotovou a je mistryní ČR! Hlaváče zbrzdil trest a tak mistra ČR obhájil Gdula.

CELKOVÉ VÝSLEDKY

FOTODOKUMENTACE:    Mládež a veteráni      Ženy       Muži

 Tereza Ďurdiaková porazila Anežku Drahotovou a ve své premiérové chodecké sezoně se v sobotu stala mistryní České republiky na 20 kilometrů. V absolutním pořadí závodu na mezinárodním mítinku Poděbrady Walking byla pátá, vyhrála Italka Antonella Palmisanová. Úřadující vicemistryně Evropy Drahotová na méně zkušenou českou kolegyni ztratila pět sekund a skončila celkově šestá. Mužský závod vyhrál favorizovaný Švéd Perseus Karlström (1:19:43), bronzový medailista z loňského mistrovství světa. Šestý domácí titul na dvacítce získal Lukáš Gdula, který v čase 1:27:07 obsadil celkově sedmnáctou příčku.

Ďurdiaková titul nečekala

Devětadvacetiletá Ďurdiaková, která je dvojnásobnou medailistkou z maratonského mistrovství ČR, Drahotovou porazila už 9. srpna v Rumburku při dráhovém závodě na 20 000 metrů. Dnes se obě držely většinu trati společně a rozhodovalo se v závěrečném kilometrovém okruhu. Tam byla rychlejší Ďurdiaková, která získala titul v čase 1:33:54. "Pro mě samotnou to bylo nečekané. K chůzi jsem se dostala náhodou, že jsem byla zraněná, chtěla jsem to zkusit. Čím víc jsem se dostávala do té techniky, tím víc mě to bavilo a teď je to pro mě mnohem příjemnější než běh," řekla v přímém přenosu na svazovém facebooku. Drahotová, které koronavirus zmařil prakticky veškeré letošní plány a zkomplikoval jí přípravu s novým australským trenérem Brentem Vallancem, připustila, že není ve špičkové formě. "Já určitě vím, kde jsou moje limity. Čas pro mě není zklamáním, takhle jsem to plánovala. Ale nebudu lhát, samozřejmě mě mrzí, že jsem český titul neobhájila," řekla pětinásobná česká šampionka s osobním rekordem 1:26:53.

Pro olympijský limit si v deštivých Poděbradech došla bronzová medailistka z mistrovství světa 2017 Palmisanová, která vítězstvím navázala na zdejší triumf v Evropském poháru v roce 2017. Výkonem 1:28:40 splnila požadavek mezinárodní federace o více než dvě minuty. Pod limit 1:31:00 se dostaly ještě druhá Brazilka Erica de Senová (1:29:14) a třetí Glenda Morejónová z Ekvádoru (1:29:32).

Hlaváče zbrzdil trest

Blízko k prvnímu českému titulu byl i třiadvacetiletý Vít Hlaváč, který po patnácti kilometrech nastoupil zkušenějšímu Gdulovi. Pak ale musel kvůli varováním absolvovat dvouminutový trest. "Skoro všechny terčíky jsem dostal hned na začátku. Měl jsem trochu problém se usadit v tom stylu a rychlosti, aby se to rozhodčím líbilo. Na té šestnáctce jsem cítil sílu, chtěl jsem jít na osobák. Bez těch dvou minut by to byl asi o 40 vteřin osobák," posteskl si krátce po té, co prošel cílem za 1:28:21. Při pobytu v trestném území se před něj dostal Gdula, který od roku 2014 na dvacítce prohrál na MČR jen jednou. Dnes zvítězil o minutu a čtrnáct sekund. "Vítek byl dneska silnější jak já, ale bohužel skončil na dvě minuty v penalty zóně. Tam jsem ho předešel a už mě nedohnal. Čas je to relativně solidní, protože letos byla příprava ovlivněna koronou a zdravotními problémy. Je to dobrý základ na padesátku," uvedl devětadvacetiletý chodec, pro kterého je padesátka hlavní trať.

WEB PODEBRADY WALKING

 

Poděbradská tradice: od počátků atletiky po nynější světovost

Historie chodeckých závodů spojených s Poděbrady sahá až do předminulého století, dlouhá tradice však v současnosti rozhodně neskomírá, ba naopak. Její svěžest dokládají minimálně dvě výjimečné události: v roce 1997 tu česká atletika slavila sto let vydařeným světovým pohárem, napřesrok se tu při obdobné akci a při 120. výročí tuzemské „královny sportů" sejde elita z celé Evropy.

 DSC0886Nutno podotknout, že počátek to byl spíše symbolický, až do konce dvacátých let nového století se závod nekonal. Teprve se zavedením chodecké padesátky na olympiádě v Los Angeles 1932 se o tři roky dříve – tedy 1929 – konala obnovená premiéra. S výjimkou čtyř válečných let už se „Poděbrady" konají pravidelně. Od devadesátých let se s ohledem na změnu pravidel (např. kvůli uznávání rekordů) chodí na městském kilometrovém okruhu v Lázeňském parku.

Jako připomínku slavné historie zmiňme několik jmen. V třicátých letech pětkrát zvítězil Jaroslav Štork-Žofka z AC Sparta, jehož nejlepší čas 4:40 vydržel do roku 1946. Tehdy poprvé triumfoval legendární Josef Doležal a výkon 4:23:40 byl prvním z jeho třech světových rekordů. Výhradně „poděbradských", přičemž čas stlačil až na 4:16:06 (1954). V letech 1949 až 1955 pak přidal nepřekonaných sedm vítězství v řadě. Hranice čtyř hodin pak odolávala téměř čtvrt století, až přišel v roce 1978 Mexičan Raúl González a vlastní světový rekord tu posunul na 3:41:20. Přiblížit se mu dokázal na klasické trati už jen Čechoslovák Pavol Szikora, o deset let později ji ušel za 3:46:52.

Vše začalo na sklonku devatenáctého století, kdy vznikaly první sportovní kluby či soutěže. Chodecký závod z pražského Karlína do Poděbrad na 50 kilometrů zažil premiéru v roce 1894 – tedy dva roky před první novodobou olympiádou. Zásluhu na tom měli pedestriáni (tehdejší výraz pro chodce) z AC Královské Vinohrady, kteří se na trati utkali o klubový přebornický titul.

Velký svátek zažilo polabské městečko v dubnu 1997. Tisícovka účastníků a jejich doprovodu, osobní přítomnost tehdejšího prezidenta IAAF Prima Nebiola. To vše díky pořádání 18. ročníku Světového poháru. Závodníci se Poděbradům odvděčili skvělými výkony, nejlepšími v onom roce: Ekvádorec Jefferson Pérez ušel dvacítku za 1:18:24, Španěl Jesús Ángel García padesátku za 3:39:54.
 

Generálním partnerem akce je společnost SMOLA KONSTRUKCE s.r.o.  

 

Poděbrady tradition: from the cradle of the current athletics to Czech worldliness

On 8 April 2017 the 85th Edition Race Walking Competition will be held on a recently reconstructed surface in the Spa Park in Poděbrady. And once again it will not be just a national championship on a 20 km track. Czech race walkers will measure their forces with international rivals within an international race or a meeting under the auspices of the European Athletic Association. It is an ideal opportunity to meet the nomination criteria for top events.

 DSC0866The history of race walking associated with Poděbrady dates back to the nineteenth century. However, a long tradition does not linger at present, to the contrary. Its freshness is demonstrated by at least two outstanding events: in 1997 the Czech Athletics celebrated one hundred years with a successful World Cup, and next year the elite from all over Europe will meet here at a similar event during the 120th anniversary of the local "queen of sports".

Everything started … at the end of the nineteenth century, when the first sports clubs and competitions came to existence. The first 50 km race walking competition from Karlín (in Prague) to Poděbrady was held in 1894 – i.e. two years before the first modern Olympic Games. The merit goes to pedestrians (the then term for race walkers) from AC Královské Vinohrady who competed on the track for a club title.

It should be noted that the beginning was rather symbolic: no race took place until the end of the 1920s. Only with the introduction of 50 km race walking at the Olympics in Los Angeles in 1932, three years earlier – i.e. in 1929 – a new premiere took place. With the exception of four years during the WWII the "Poděbrady" race is held regularly. With regard to the change of rules (e.g. due to the recognition of World Records) since the 1990s the race has been organized at the 1 km long town circuit in the Spa Park.

As a tribute to the glorious history ... let's mention a few names. In the 1930s, a five-time winner was Jaroslav Stork-Žofka of AC Sparta, whose best result 4:40 lasted until 1946. It was the first triumph of the legendary Josef Doležal and his performance of 4:23:40 was the first of his three world records, which he exclusively achieved in "Poděbrady", reducing time to 4:16:06 (1954). From 1949 to 1955 he added unequalled seven wins in a row. The four-hour limit was then withstanding for nearly a quarter of a century, until the Mexican Raúl González beat the record in 1978 with 3:41:20. Only Pavol Szikora (from Czechoslovakia) managed to get close to the record on a classic track ten years later when his result was 3:46:52.

In April 1997 the small town on the Elbe River enjoyed a big sports event - a thousand participants and their escorts, personal presence of the former IAAF president Nebiolo Prima ... All this thanks to the organization of the 18th edition of the World Cup. The race walkers performed their excellent results, the best in that year: Jefferson Perez (Ecuador) race walked the 20 km track in 1:18:24 and Jesús Ángel García (Spain) made 50 km in 3:39:54.

Main partner of Podebrady walking is company SMOLA KONSTRUKCE s.r.o.