Dlouholetý úspěšný chodecký tandem se po MS dohodl na ukončení spolupráce.

19 doha 3658Po 19.místě na MS v Doha se trenér Ivo Piták a závodnice Anežka Drahotová pokusili rozebrat příčiny opakujících se výkonnostních výpadků a najít cestu k tomu, aby na OH v Tokiu nebyla Anežka jenom do počtu.

Stručně to charakterizoval Ivoš Piták.

Proti očekávání jsme dostali v Doha na prdel a realita nás velmi tvrdě postavila na zem.  

V praxi jsem si opět ověřili základní fakt, že sami sebe "neobelžeme" a pravdou je, že jsme potlačovali a nechtěli vidět nechtěné. Takže celkem spokojeně vznikla taková nějaká symbióza našeho myšlení i konání a výsledkem bylo 19.místo na MS. 

Výsledek nesoustředěnosti, výmluv, kalkulací, jiných priorit, trochy pohodlnosti, neukázněnosti a hledání zkratek, snadnějších a lehčích cest ... 

Prostě jsme si jen ověřili, že tak, jak je ve vytrvalostní atletice (i té rádoby vrcholové) zvykem u nás pracovat, se možná lze na olympiádu nominovat, ale v žádném případě se na ní nedá uspět! 

Protože jestli se má uspět, musí být jednoznačně postavené priority a nesmí se z dané cesty uhýbat, zpomalovat, hledat zkratky a podobně. 

Nesmí se udělat pokud možno ani jeden krok vedle. Svět se nezadržitelně zlepšuje, přístup těch nejlepších je velmi tvrdě profesionální a dalo by se říct:“Kdo chvíli stál, stojí opodál“.

Bohužel v názorech na to, jak vzniklou situaci řešit a jak směrem k Tokiu pokračovat, nenašla závodnice s trenérem shodu a proto se dohodli na ukončení přímé trenérské spolupráce. Ivo Piták zůstává u Anežky pouze v pozici konzultanta a člověka, který jí svými dlouholetými zkušenostmi nejen s její přípravou může pomoci. Ale zodpovědnost za přípravu a tvorbu plánů převzal australský trenér Brend Vallance (u něhož se připravovala v posledním závodním roce například i Zuzka Schindlerová).

V současné chvíli se Anežka Drahotová připravuje na VT v JARu už podle zaslaných plánů australského trenéra a Ivoš Piták je s Lukášem Gdulou a Víťou Hlaváčem na Lanzarote.

Doufejme, že Anežka zrestartuje s novým trenérem svoji dřívější motivaci a ukázněnost.

Ivo Piták přepracoval plán chodecké přípravy reprezentace a společně s Katkou Čermákovou chce v této situaci více propojit přípravu matadora Luka Gduly, nastartovaného Víti Hlaváče s mládežnickými talentíky, abychom se na třech EP v Poděbradech v letech 2021,23,25 nemuseli za českou reprezentační úroveň stydět.

Spoluviníkem slabé výkonnostní úrovně zejména chodecké mládeže je nejen úroveň výběru a přípravy, ale bohužel i způsob rozhodování při naprosté většině českých chodeckých závodů!!!!

chodecka chyba kolenoV Nymburce se po MS konal trenérský seminář a při diskuzi o tom, jak zlepšit výkonnostní úroveň našich chodeckých mládežníků jsme narazili na jeden obrovský – systémově léta neřešený problém.

Moto: Při chodeckém EP v Alytusu prohlásil náš nejlepší závodník kat.U23 Vítek Hlaváč: „U nás v Čechách provozujeme úplně jinou disciplínu a jiný sport, než pak vidím při velkých mezinárodních chodeckých soutěžích“.

A jsme u pojmenování problému. Technika chůze - téma se netýká pouze trenérů – potažmo závodníků, je to především otázka kvalifikovaných rozhodčích. Pokud nebudou rozhodčí dostatečně prakticky vyškoleni, nelze závodníky učit technice, kterou je možné vidět na světové úrovni, neboť v mnoha případech u nás dojde k diskvalifikaci závodníka, který se snaží tuto techniku praktikovat. Naprostá většina českých rozhodčích toleruje při pomalém pohybu nedopnutá kolena a trestá plynulý rychlý pohyb s mírným (okem nepostřehnutelným) „náskokem“ na dopnutou nohu.

Tedy se u nás rozhoduje přesně naopak, než je trend mezinárodního rozhodování. Čeští rozhodčí (povětšinou důchodového věku) nutí zejména mladé závodníky k technice padesátých až sedmdesátých let minulého století.

A samozřejmě trenéři z oddílů, kteří jsou pak hodnoceni podle bodů do soutěží družstev ev. získaných mistrovských mládežnických medailí se přizpůsobují trendu českého rozhodování a učí mladé chodecké svěřence techniku, kterou se prostě rychle chodit nedá. A vlastně tyto mladé chodce si „technicky zkazíme“ většinou už navždy, protože pozdější přeučování techniky je zoufalou a většinou neúspěšnou snahou.

Neobstojí argument, že třeba Anežka Drahotová nemá problémy ani u nás. Protože všichni rozhodčí ji znají a vědí, že velké soutěže prochází „čistá“, proto ani zde ji nenapomínají. To je ale důsledek „dobré pověsti a jména závodníka“. Např. Lukáš Gdula, který všechny DQ a naprostou většinu napomínání na mezinárodní scéně má za nedopínání kolen je u nás neustále napomínán za kontakt, což je v jeho případě spíš úsměvné.

Pokud si zpomalíte záběry z OH, MS, ME apod., samozřejmě je u všech špičkových chodců zdokumentovaná krátká letová fáze. Prostě časově okem nepostřehnutelná ztráta kontaktu je při plynulém závodním pohybu nutným doprovodným jevem.

chodec chyba kontaktZávodní chůze NENÍ pochod! A přece není v zájmu rozvoje chůze u nás v Čechách, abychom talentované závodníky, které se snažíme připravit na mezinárodně slušný výkon, nenechávali kromě Poděbrad startovat na domácích závodech.

Tímto se nesnažím snížit úroveň rozhodování. Ale byl bych moc rád, kdyby i u nás konečně nebyla tolerována nedopnutá kolena, nedopínání jedné nohy, poskakování a kulhání – hlavně, že závodník jde pomalu! A na druhou stranu by rozhodčí měli ustat se snahou o zpomalování a ztrátu plynulosti pohybu z důvodu minimální letové fáze, lidským okem nepostřehnutelné!

Možná by nebylo na škodu, aby všichni rozhodčí rozhodující chůzi, si povinně prohlédli například krásně nasnímaný společný 20km chodecký závod mužů a žen z ME 2018 v Berlíně. Jsou tam i zpomalené sekvence, jasný rozbor toho, že NIKDO ze závodníků se „letové“ fázi nevyhne.

Doufám, že tuto úvahu přejdou s nadhledem a pochopením nemnozí zkušení chodečtí rozhodčí (typu například Petra Brandejského, Míly Lapky, Zdenka Simona, Franty Páryse), u nichž vnímám i snahu své v chodeckém rozhodování méně zkušené kolegy před závody instruovat a problematiku vysvětlovat.

Prosím o to, aby rozhodčí, kteří chůzi rozhodují a rozhodovali, nebrali toto jako útok na své kompetence a nepodloženou kritiku. Byl bych Vám jen vdělčný, když se nad přečteným zamyslíte a pomůžete ve zkvalitnění tohoto úseku nelehké práce. Už proto, že vím, že toto práci nikdo nevykonává s úmyslem poškodit či ublížit. A vím, že bez Vaší pomoci a pochopení se neobejdeme!

A věta na závěr. Opravdovým českým problémem není krátká ztráta kontaktu při plynulém přechodu chodeckého kroku, ale ztráta kontaktu s mezinárodní chodeckou technikou i množstvím a způsobem přípravy běžným v chodecky úspěšných zemích!!!!

Chodecký rok 2020 je doslova "natřískaný" významnými událostmi v naší disciplíně. Z  takto nabitého termínového kalendáře  je naprosto zřejmé, jak chůze zažívá nebývalý nárůst zájmu. Zde je přehled těch nejzajímavějších podniků doma i v zahraničí, které v nadcházejícím roce proběhnou.

KLIKNI NA: PŘEHLED CHODECKÝCH ZÁVODŮ 2020 PODPOROVANÝCH SMOLA CHŮZE a SPONZOROVANÝCH SMOLA KONSTRUKCE 

Halová sezóna 2020

P1060475 2

S rokem 2019 se rozloučíme na Silvestrovské hale 27.prosince 2019 v atletické hale na Střelnici v Jablonci nad Nisou.

Za první halový vrchol roku 2020 se dá považovat otevřené mistrovství Berlína a Brandenburgu všech věkových kategorií na 3.000m chůze, které se tentokrát odehraje v berlínské hale Rudolf-Harbig-Halle am Olympiastadion v neděli 12.ledna 2020.

Junioři, dorostenci a žáci budou tentokrát bojovat o mistrovské tituly a medaile v pražské Stromovce. Ke svému halovému vrcholu se sejdou 9.února.

Jen o několik dní později (15.února) bude vídeňská hala Ferry Dusika tradičně hostit mistrovství Rakouska, viděnský halový chodecký pohár a otevřený mezinárodní závod v chůzi na 3.000m. Patronem závodu je Franz Kropik.

7.března proběhne v jablonecké hale na Střelnici mistrovství České republiky veteránů MASTERS. Pro mnohé chodce to bude poslední test před mistrovstvím Evropy MASTERS.

Vrcholem halové části sezony MASTERS bude halové mistrovství Evropy MASTERS, které  se uskuteční v portuglaské Braze 16.-17.března závodem na 3.000m v hale a 20.března venkovním závodem na 5km.

 Letní sezóna 2020

574e10aa 152c 4a68 92dd 515dddddb69b21.března odstartuje velmi ostře letní sezona mistrovstvím České republiky v chůzi na 50km ve slovenských  Dudincích v rámci tradiční "Dudinské päťdesiatky", kde se jak Lukáš Gdula, tak Vít Hlaváč budou pokoušet o splnění snu, kterým by byla nominace na olympijské hry v japonském Tokiu (Saporru). Bohužel ten samý den se koná  již 5.ročník "Eisenberger Mühltalgehen" na 15km (5km a 3km pro mládež), v romantickém údolí Železných hor ležícími mezi německými městy Gera a Jena.

4.duben je magické datum roku 2020, bohužel v tento den dochází k souběhu v podstatě dvou nejvýznamějších akcí roku a to jednak z domácího pohledu nejvyznamější akce "Poděbrady Walking" a druhak z mezinárodního pohledu mistrovství Evropy MASTERS v dlouhé chůzi na silnici 30km (10km), kam bude směřovat úsilí všech nejlepších evropských MASTERS závodníků.

Tradiční mítink "Poděbrady Walking - Poděbradské chodecké závody" - EA Race Walking Permit Meeting, jsou  mezistátním utkáním a mistrovstvím republiky v chůzi na 20 kilometrů  a zároveň budou v tomto roce generálkou na Mistrovství Evropy chodeckých družstev, které se v naší poděbradské chodecké mece bude konat 16.května 2021!!!

Již o dva týdny později tedy 18.dubna se chodci sejdou k dalšímu měření sil při tradičním mítinku "Olomoucká dvacítka", tentokrát se bude jednat o "dvacítku" v pravém slova smyslu, protože v rámci  klubových klání  se bude konečně opět závodit na 20km!!! (ČR extraliga) a v rámci  ČR 1. a 2. ligy na 10km. 

Hostitelem mistrovství světa chodeckých družstev bude 2.-3.května běloruský Minsk.

16.května se chystá v německém Naumburgu tradiční velmi významný mezinárodní chodecký svátek, jen Ron Weigel sám ví, proč tak vehementně prosazoval termín Poděbrad na 4.4., aby Naumburg uspořádal pouhé 2 týdny po mistrovství světa chodeckých družstev!!  Nepochopitelné! No jak vidno, ani v Německu nemají patent na rozum.

23.a 24.květen je vyhrazen pro významné mezinárodní chodecké mítinky u našich slovenských přátel a to 23.května tradiční "Chodecké hody po Záhorácky" v Borském Mikuláši a hned následující den 24.května "Juranská pätka" v Borském Svätem Jure. Oba závody jsou pod patronací účastníka OH 1992 v Barcelone Jána Záhončíka.

Nejstarším chodeckým silničním závodem v Evropě je závod "Praha - Brandýs". Po skončení 112. ročníku, v roce 2015 se organizátoři rozhodli přistoupit k radikální změně formátu závodu Praha–Brandýs. Tou nejzásadnější je okruhová trasa na území obce Zelenče, v celkové délce 10 km. Termín závodu (9.června?) zatím nikde není potvrzen, tak se modleme, aby se Pavel Šára rozhodl i nadále chodecký závod pořádat, když bude bez ligy, která byla bohužel tentokrát v rámci "spravedlnosti" a bez jakékoliv protekce přisouzena "lepším pořadatelům" (Olomouc, Milovice, Opatov, Nové Město n. Metují).   

Svátek chůze v Rumburku na 1km, 5km a oblíbených dvoučlených štafet má své pevné místo v kalendáři tradičně na začátku letních prázdnin, tentokrát 4.července.

Nejlepší atleti juniorské a dorostenecké kategorie se sejdou ke svému šampionátu 27. – 28. června v Ostravě.

Veteránským absolutním vrcholem pak bude mistrovství světa v kanadském Torontu, které proběhne v termínu 20.července - 1.srpna a závodit se bude na 5.000m chůze na dráze a 10km a 20km na silnici.

Absolutním vrcholem nejen roku 2020, ale celého čtyřletého cyklu pak budou olympijské hry v japoském Tokiu, přičemž již dříve bylo rozhodnuto, že po zkušenostech z letošního MS v katarském pekle se vytrvalostní závody přesunou z Tokia do Sappora, kde jsou teploty cca o 8°C nižšší než v horkém Tokiu. Chodecké soutěže v Sapporu se půjdou v těchto termínech: 31.července na 20km mužů, 7.srpna na 20km žen a 8.srpna na 50km mužů, přičemž o chodeckém maratonu na 50km žen se stále jěště vedou jednání......

Říjen bude patřit klasickým mezinárodním chodeckým mítinkům:

3. října se sejde chodecká konkurence na 2.ročníku chodeckých závodů ve Starých Křečanech na tratích 10km a 20km a při rámcových závodech dětí a mládeže

Vyvrcholením a ukončením celé letní sezony bude v sobotu 17.října již tradiční mezinárodní mitínk "Pražská chodecká hodinovka" (8.ročník) na atletické tartanové dráze Olympu v pražské Stromovce. Tradičně velice silně obsazený mítink s nejvyššími price money a s těmi nejlepšími českými závodníky a velice silnou mezinárodní konkurencí z Německa, Polska, Rakouska a Slovenska ukončí celou sezonu. Věřme, že pro všechny úspěšnou!

Vlastní termínové listiny uvádíme v příštím samostatném článku.

 

Chodecké tabulky ČR 2019 stav po Pražské chodecké hodinovce k 20.10.2019 / List for the Czech Republic Race Walker after Prague Trackwalking 20.10.2019

CHODECKÉ TABULKY ČR 2019 v PDF verzi / List for the Czech Republic Race Walker 2019 PDF Version

VÍT HLAVÁČ 13.300m a ANDREA KOVACS  11.310m slaví premiérové vítězství na Pražské chodecké hodinovce. MILOSLAV LAPKA došel v 62letech až na neuvěřitelných 12.123m! To je pro většinu v jeho letech sci-fi! Výborné výkony 16ti letého JARDY MORÁVKA 12.188m a 17ti leté ELIŠKY MARTÍNKOVÉ 11.234m 

Nádherné, téměř letní počasí přilákalo do Stromovky na 7.ročník Pražské chodecké hodinovky nejen velmi početné pole závodníků, ale i jejich doprovodu a diváků. A bylo se na co dívat především v hlavním závodě. 

 DSC0370V mužích se ihned po startu vytvořila "silná trojka" Hlaváč, Gdula, Nedvídek, která držela poměrně svižné tempo kolem 4:30/km. Martin Nedvídek udržel tohle tempo celých 11kol (4.400m), poté přece jen začal malinko zaostávat za vedoucí dvojicí Hlaváč, Gdula, která spolu bojovala až do desátého kilometru Hlaváč (45:17), Gdula (45:18). Poté se však Hlaváč utrhl, aby si došel pro jednoznačné premiérové vítězství za 13 300m (v roce 2017 zde zašel 13 114m a byl bronzový) a pro šek na 500 EURO. O druhé místo se však rozpoutala velká bitva mezi Nedvídkem a Gdulou. Veterán Martin Nedvídek je totiž bojovník k pohledání, to je o něm známé, ale to co předvedl tady bylo fantastické, téměř se dotáhl na Lukáše Gdulu až na pouhých 7sekund, jenže o 16 let mladší Lukáš Gdula se přece jen na samém konci vzpamatoval a druhé místo o pouhopouhých 14m před Martinem Nedvídkem uhájil výkonem 13 129m.

Hrdina závodu Martin Nedvídek se neuvěřitelně zlepšuje a je čím starší tím lepší, neboť došel až na 13 115m!!! (zde na hodinovce zašel 12 700m v roce 2018 a  12 262m v roce 2017). Další závodnící v pořadí zaostali za vedoucím triem Hlaváč, Gdula, Nedvídek téměr o celý 1km!

Dalším hrdinou závodu a absolutním vítězem podle dosaženého výkonu vzhledem k věku se stal Miloslav Lapka (roč. 1957), který ušel ve svých 62ti letech 12 123m za 1hodinu. Přátelé toto je pro většinu v jeho věku výkon z oblasti sci-fi!!! Fantastické. Zadarmo to ale nebylo. Bez práce nejsou koláče ani u mladých natož u veteránů. Prozradím, že se Míla na tento závod speciálně připravoval a tvrdě trénoval 6x týdně.....!! Obrovský respekt!!! A úplně mi z tohoto výkonu spadla brada.....Mílo obrovská GRATULACE a POKLONA!!!  

Dále je potřeba vysoce vyzvednout a vysoko ohodnotit výkon celkově pátého v pořadí teprve 16ti letého velice talentovaného a pracovitého Jardy Morávka, který ušel 12 188m a 10km za 49:06min, čímž si vysloužil přestup do SMOLA CHŮZE PRAHA!!!

 DSC0329

V ženském závodě při neúčasti Anežky Drahotové, která se ze závodu omluvila, vzhledem k tomu, že se momentálně již připravuje na prvním zahraničním soustředění směrem k OH v Tokiu, pardon v Sapporu!!!, premiérově a jednoznačně zvítězila maďarská reprezentantka žijící v rakouském Linci Andrea Kovacs 11 310m. Andrea se momentálně již připravuje na Světový pohár týmů v chůzi (2.-3. května 2020, v Minsku), kde bude reprezentovat Maďarsko na 50km!!! Snad se jí ta padesátka s 500 EUR v kapse ze Stromovky bude hezky "šlapat" ......Každopádně držíme place!

Velkým a velice příjemným překvapením je výkon druhé v pořadí teprve 17ti leté Elišky Martínkové 11 234m, která jako jediná byla schopná konkurovat vítězce. Pro Elišku je to nádherný výkon a výsledek 10km za 53:40min a 11 234m za 1hod!!! GRATULUJEME!!! A jen tak dál!!!

Naďa Dušková  10 791m (loni 10 630m) obhájila své loňské třetí místo, ale dalo jí to podstatně více práce než loni, protože čtvrtá v pořadí naše Lenka Borovičková 10 746m jí tentokrát hodně prohnala a zaostala za ní o pouhých 45metrů! 

Z mládežnických kategorií si největší pozornost zaslouží výkon mladší žákyně Adély Veselkové (roč. 2006) 9:40,2min na 2 000m a jako přídavek si pak Adélka dala jěště 5 098m ve vloženém závodě na půlhodinovku žactva!!! Za to si tedy zaslouží velikánský obdiv!! Je možné, že toto je budoucí nástupkyně Anežky Drahotové.......   

 VÝSLEDKOVÁ LISTINA

ČASY JEDNOTLIVÝCH KOL

VÝSLEDKY DLE BODOVACÍ TABULKY EUROPA CHALLENGE

FOTOGALERIE 1

FOTOGALERIE 2

FOTOGALERIE 3

 

STARTOVNÍ LISTINA A ROZDĚLENÍ DO SKUPIN / TEILNEHMERLISTE UND GRUPPENAUFTEILUNG

Zveřejňujeme startovní listinu a rozdělení do skupin k 18.10.2019, 9:30hod. Ostatní budeme řešit na místě, startovní čísla už bez jména. Je přihlášeno celkem 78 závodníků.

Wir veröffentlichen Teilnehmerliste und Gruppenaufteilung zum 18. Oktober 2019, 9:30Uhr. Anmeldungen sind noch vor Ort möglich! Es sind insgesamt 78 Teilnehmern gemeldet.

Startovní listina a rozdělení do skupin v .pdf

Teilnehmerliste und Gruppenaufteilung in.pdf