Slovenský chodecký dvojboj: 25.05.24 PTS Banská Bystrica + 26.05.24 Záhorácka 20

RESULTS ZAHORÁCKA 20

Už v piatok 24.5. hostila Slovenská republika ďalší ročne

ík tradičného meetingu PTS. Závod sa presunul do Banskej Bystrice a tradičnú chodeckú trojku vystriedala 5 000 m dlhá dištancia.

Zmena bola daná predovšetkým tým, že 5 000 m sa počíta do rankingu pre veľké akcie a tak si naši susedia urobili v rámci meetingu aj MSR, čo pomohlo atlétom získať bonusové body.

K štartu na PTS sa prihlásilo hneď niekoľko českých chodcov a rozhodne sa nestratili.

Štart bol spoločný pre mužov a ženy a určite to ženám výrazne pomohlo.

Prvý kilometer diktoval tempo vedúci šesťčlennej skupiny kladenský Vít Hlaváč (3:56.6). Následne bol vystriedaný Zajačikom z Poruby a Poliakom Brzozowskim. Veľmi skoro začal strácať najlepší zo slovenských chodcov Michal Moravy a rýchlo naberal stratu. Po dvoch kilometroch (Zajíček 7:50:44!)

začal odpadať aj Jarda Morávek z Plzne. Zo štvorice bojujúcej o stupne víťazov odpadol pre technické problémy aj Maďar Tóth, na čele sa držal Poliak a Zajačik, strácať začal po 3 km Hlaváč. Pre víťazstvo si jasne dokráčal poľský reprezentant v čase 19:12:85. Druhé miesto dlho držal Adam Zajíček, ale v posledných metroch sa cez neho prehnal neuveriteľne finišujúci Michal Moravy. Ten na Zajačika strácal až 13 sec, avšak v poslednom kilometri mohutne finišoval av cieľovej rovinke urval druhú priečku. Výkon 19:35:57 je pre tohto bývalého päťdesiatkára vynikajúci osobný rekord. O 2 sec späť došiel v novom najlepšom výkone Adam Zajíček. Čas 19:37:80 je skutočne vynikajúci. Na štvrtom mieste dokráčal v novom OR Vítek Hlaváč – 19:50:20. Technicky sa okrem Maďara nedarilo ani Morávkovi, preteky dokončili v čase 21:09.82.

Aj medzi ženami bolo načo sa pozerať. Dvojica favoritiek Czaková - Martínková rozišla preteky v skupine s mladými slovenskými chodcami. Eliška Martínková mala od začiatku v pretekoch navrch, prvým kilometrom prechádzala s 2 sec náskokom a ďalej si držala vedúcu pozíciu. V cieli sa mohla radovať z nového OR 21:15:06, čo je aj nový rekord pretekov. Czaková stratila 7 sec a aj ona mohla byť s testom pred ME v Ríme spokojná.

Hneď nasledujúci deň, v sobotu 25.5. sa konal tradičný meeting "Záhorácka 20". Preteky sa tento rok pýšia strieborným štatútom a tento status prilákal celý rad zaujímavých chodeckých mien.

Najväčšou hviezdou bol bezpochyby nemecký elitný pretekár Christopher Linke. Ten si otestoval svoju formu pred ME na 20 km dištanciu a doslova zmietol traťový rekord (1:21:42 z roku 1987!). Výkonom najvyššej kvality 1:19:55 opäť potvrdil OH limit a ukázal skvelú pripravenosť pred vrcholmi sezóny.

Druhé miesto vybojoval so stratou 40 sec víťaz pretekov v Zittau, Mexičan Isaac Palma. Aj tretí Ind Singh sa dostal pod 1:21:00!

Preteku na 10 km dominoval víťaz z PT-Sky Poliak Brzozowski, taktiež v rekorde pretekov - 39:28.

Druhý skončil Ukrajinec Banzeruk a pre maďarský rekord 40:18 si dokráčal rekordman pražskej Hodinovky Norbert Tóth. Kvalitný výkon predviedol aj Vítek Hlaváč, ktorý dokončil na piatom mieste – 41:34, čo je jeho najrýchlejšia desiatka na ceste. Adam Zajíček závod nedokončil.

V pretekoch na 20 km žiadna česká chodkyňa neštartovala, zvíťazila Mexičanka Rodríguez (1:31:32).

Avšak česká chodkyňa žiarila v 10 km závode. Eliška Martínková ukázala obrovskú formu pred ME a došla si nielen pre osobný rekord, ale predovšetkým pre český rekord v čase 43:24 !!! Na druhom mieste skončila Slovenka Czaková taktiež v národnom rekorde – 44:06.

Medzi juniorkami potom bola druhá Alžbeta Franklová. Časom 51:03 však stratila na víťazku Kovács z Maďarska takmer 5 minút.

V 5Km závode potom došiel štvrtý obrovsky sa lepšící breclavský Jaromír Hloch. Vlani tento atlét bojoval ešte so šesťminútovkou, 5 km teraz na Slovensku zvládol za 23:01. Bravo!